romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr vnitra Pecina chce zvýšit počet romských asistentů

Praha, 28.8.2013 21:53, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 293. 8. 2013, 9:50)
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz

Ministr vnitra Martin Pecina chce zvýšit počet asistentů prevence kriminality, a předcházet tak problémům v sociálně vyloučených lokalitách. Současných 130 převážně romských asistentů by mělo do konce letošního roku doplnit nových 70 v Českých Budějovicích, Duchcově, Ostravě, Ústí nad Labem či Karviné. Pecina to řekl novinářům po jednání rozšířené skupiny Úsvit.

Martin Pecina zdůraznil nutnost uklidnit situaci mezi majoritní společností a Romy a konstatoval prohloubení sociálních problémů ve vyloučených lokalitách po letech nečinnosti.

"Sedm let se v této oblasti nic nedělo a situace přirozeně eskalovala. V sociálně vyloučených lokalitách dnes není práce ani pro Romy, ani pro příslušníky majoritní společnosti. Sociální problémy se prohloubily. Začal spor nejenom mezi neonacistickou scénou a Romy, ale i mezi majoritní společností a Romy, a to je samozřejmě situace, která je vážná," prohlásil Pecina v reakci na protiromské protesty. Zatím posledních pochodů proti Romům se v sobotu zúčastnilo zhruba 1500 lidí v osmi městech. Na podporu Romů vyšlo do ulic asi 1000 lidí.

Na nové romské asistenty, kteří podle Peciny zatím úplně chybí například v Českých Budějovicích nebo Duchcově, už vnitro zadalo výběrové řízení. „Chceme posílit počet asistentů prevence kriminality, což jsou převážně romští pracovníci, kteří pracují v těchto lokalitách. Dnes jich máme kolem 130, a protože se drtivá většina z nich osvědčila, plánujeme zvýšení tohoto počtu až na 200. V Duchcově vybíráme v současnosti čtyři asistenty, další čtyři v Českých Budějovicích a posílení plánujeme i například v Karviné nebo Ostravě,“ řekl Martin Pecina.

Ministr doplnil, že důležité je také zintenzivnit spolupráci s neziskovými organizacemi, které v problémových lokalitách pracují zejména s mládeží. Dodal, že příští vláda se bude muset zabývat především klíčovou otázkou vysoké nezaměstnanosti v těchto oblastech.

Podle Cyrila Kokyho z Celostátní asociace Romů v ČR může za současný stav v rizikových lokalitách do jisté míry i bývalá vládní koalice, která situaci neřešila systematicky a podceňovala ji. Koky dnes apeloval na veřejnost, aby o případných problémech diskutovala se zástupci samosprávy. "Pokud dojde k eskalaci napětí v jednotlivých městech České republiky, je důležité, aby si to místní řešili sami se svými zastupiteli, se svými starosty, a nenechávali se lakovat neonacisty. Protože oni nemají recept, nemají řešení," řekl novinářům. Doplnil, že problémy se podle něj dají řešit, ale nikoliv násilím a lynčováním.

„Budeme sami na sobě pracovat,“ slíbil člen Unie olašských Romů Ernest Bandy

Vyškolení asistenti prevence kriminality jsou zaměstnanci samosprávy. Plní úkoly, které zákon o obecní policii nesvěřuje výhradně strážníkům nebo čekatelům na tuto funkci. Dohlížejí například u základních škol a brání začínajícím projevům šikany, rvaček, okrádání školáků či požívání drog. Kontrolují také herny, zda se v nich nezdržují děti a mladiství. Snaží se řešit i rodinné hádky či spory ohledně rušení veřejného pořádku nebo výtržnictví.

Na sobotních protiromských demonstracích policie zadržela celkem 101 lidí, při násilnostech v Ostravě bylo zraněno 25 policistů a demonstrantů. Cyril Koky vyjádřil velký dík policistům, kteří při pochodech extremistů zasahují a "měsíc co měsíc nasazují při výkonu služby své zdraví".

PODÍVEJTE SE NA NÁŠ FACEBOOK

Přečteno: 1712x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Prevence, Neonacismus, Pochod, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo