romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr vnitra Pecina: Sokolov má dobré výsledky v boji proti problémům v soužití většiny s menšinami

Sokolov, 2.10.2013 12:15, (ROMEA)
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz

Ministr vnitra Martin Pecina se zúčastnil odborné konference na téma soužití Romů s majoritou v Sokolově v rámci projektu městské policie „Žijeme tu společně – otevřená ulice“, který ve městě poběží celý týden. Součástí jsou i projekce filmů k problematice rasismu a xenofobie a diskuse k nim.

Martin Pecina v Sokolově: Boj s extremismem je moje téma již čtyři roky

Dne 30. září 2013 v prostorách Městského domu kultury v Sokolově odstartovala za účasti ministra vnitra Martina Peciny odborná konference na téma soužití Romů a majoritní společnosti.

Celotýdenní projekt sokolovské městské policie nazvaný „Žijeme tu společně – otevřená ulice“ zaměřený na podporu soužití Romů s majoritní populací ve městě zahájila Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality. Ta na úvod konference poděkovala za pozvání a ocenila projekt „Žijeme tu společně – otevřená ulice“: „Cením si myšlenky, která v Sokolově vznikla, tedy otevřít dveře do komunity, která je většinovou společností vnímána negativně.”

Snahou Sokolova je odvrátit xenofobní nálady ve společnosti a přispět ke zvýšení pocitu bezpečí občanů v sociálně vyloučených lokalitách města.

Město chce z podobných akcí vytvořit určitou tradici a model pro práci s menšinami. Cílem je zapojit menšiny do dění v obci a pozitivně nastavit vzájemné vztahy a komunikaci. Z průzkumu, který si nechala sokolovská radnice vypracovat, totiž jasně vyplynul negativní postoj majority ke skupině zejména Romů bydlících ve vyloučených lokalitách města. Ministr vnitra Martin Pecina na úvod druhé části konference řekl: „Boj s extremismem je moje téma, které jsem začal rozvíjet už při svém prvním působení na Ministerstvu vnitra před čtyřmi lety. Jsem rád, že jste mě pozvali do Sokolova, který je dobrým příkladem. Má dobré výsledky v boji proti problémům v soužití většiny s menšinami.

Co k řešení tohoto problému také pomáhá, jsou asistenti prevence kriminality. Když jsme začínali, nasadili jsme čtyři asistenty v Chanově, dnes jich máme 123 (viz přiložená mapka)*. Co se týká asistentů prevence kriminality, chceme s prvním náměstkem Lubomírem Metnarem posunout jejich fungování dál. Rádi bychom jim dali jistotu dalšího zaměstnání, což dnes nemají. Z peněz EU bychom rádi založili nový učební či maturitní obor. Právě doplnění vzdělání by jim mělo do budoucna přinést možnost dalšího pracovního uplatnění v městské policii.“

Po celý týden vedle konference probíhá v Sokolově tematický program, jehož součástí jsou projekce filmů k problematice rasismu a xenofobie a diskuse k nim. Žáci základních škol se svými učiteli vytvářejí výtvarná díla s romskou tematikou, která budou posléze vystavena v jedné z ulic ve vyloučených lokalitách v Sokolově. V závěru týdne pak budou moci obyvatelé města navštívit tuto „otevřenou ulici“, kde bude vedle výstavy probíhat i ukázka tradičních romských řemesel, soutěž v pečení koláčů a buchet, kdy účastnicemi budou v ulici žijící romské ženy.

bau, TZ MVČR
Přečteno: 595x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ministr vnitra, Martin Pecina, Sokolov, Extremismus, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo