romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr vnitra Pecina: Sokolov má dobré výsledky v boji proti problémům v soužití většiny s menšinami

Sokolov, 2.10.2013 12:15, (ROMEA)
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz

Ministr vnitra Martin Pecina se zúčastnil odborné konference na téma soužití Romů s majoritou v Sokolově v rámci projektu městské policie „Žijeme tu společně – otevřená ulice“, který ve městě poběží celý týden. Součástí jsou i projekce filmů k problematice rasismu a xenofobie a diskuse k nim.

Martin Pecina v Sokolově: Boj s extremismem je moje téma již čtyři roky

Dne 30. září 2013 v prostorách Městského domu kultury v Sokolově odstartovala za účasti ministra vnitra Martina Peciny odborná konference na téma soužití Romů a majoritní společnosti.

Celotýdenní projekt sokolovské městské policie nazvaný „Žijeme tu společně – otevřená ulice“ zaměřený na podporu soužití Romů s majoritní populací ve městě zahájila Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality. Ta na úvod konference poděkovala za pozvání a ocenila projekt „Žijeme tu společně – otevřená ulice“: „Cením si myšlenky, která v Sokolově vznikla, tedy otevřít dveře do komunity, která je většinovou společností vnímána negativně.”

Snahou Sokolova je odvrátit xenofobní nálady ve společnosti a přispět ke zvýšení pocitu bezpečí občanů v sociálně vyloučených lokalitách města.

Město chce z podobných akcí vytvořit určitou tradici a model pro práci s menšinami. Cílem je zapojit menšiny do dění v obci a pozitivně nastavit vzájemné vztahy a komunikaci. Z průzkumu, který si nechala sokolovská radnice vypracovat, totiž jasně vyplynul negativní postoj majority ke skupině zejména Romů bydlících ve vyloučených lokalitách města. Ministr vnitra Martin Pecina na úvod druhé části konference řekl: „Boj s extremismem je moje téma, které jsem začal rozvíjet už při svém prvním působení na Ministerstvu vnitra před čtyřmi lety. Jsem rád, že jste mě pozvali do Sokolova, který je dobrým příkladem. Má dobré výsledky v boji proti problémům v soužití většiny s menšinami.

Co k řešení tohoto problému také pomáhá, jsou asistenti prevence kriminality. Když jsme začínali, nasadili jsme čtyři asistenty v Chanově, dnes jich máme 123 (viz přiložená mapka)*. Co se týká asistentů prevence kriminality, chceme s prvním náměstkem Lubomírem Metnarem posunout jejich fungování dál. Rádi bychom jim dali jistotu dalšího zaměstnání, což dnes nemají. Z peněz EU bychom rádi založili nový učební či maturitní obor. Právě doplnění vzdělání by jim mělo do budoucna přinést možnost dalšího pracovního uplatnění v městské policii.“

Po celý týden vedle konference probíhá v Sokolově tematický program, jehož součástí jsou projekce filmů k problematice rasismu a xenofobie a diskuse k nim. Žáci základních škol se svými učiteli vytvářejí výtvarná díla s romskou tematikou, která budou posléze vystavena v jedné z ulic ve vyloučených lokalitách v Sokolově. V závěru týdne pak budou moci obyvatelé města navštívit tuto „otevřenou ulici“, kde bude vedle výstavy probíhat i ukázka tradičních romských řemesel, soutěž v pečení koláčů a buchet, kdy účastnicemi budou v ulici žijící romské ženy.

bau, TZ MVČR
Přečteno: 601x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ministr vnitra, Martin Pecina, Sokolov, Extremismus, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo