romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministři ČR a SR volají po hledání cest proti radikalismu

15.6.2017 13:20
Lubomír Zaorálek, zdroj: novinky.cz
Lubomír Zaorálek, zdroj: novinky.cz

Evropa musí lidem dát perspektivu do budoucna, aby nesklouzli k radikalismu, shodli se včera na konferenci k budoucnosti EU ministři zahraničí Česka Lubomíra Zaorálek (ČSSD) a Slovenska Miroslav Lajčák. Šéfové diplomacií vystoupili v panelu s rakouským velvyslancem v Praze Alexanderem Grubamayrem. Rostoucí radikalismus vidí jako globální problém, při jehož řešení je třeba postupovat společně.

Podle Zaorálka je vzestup radikalismu spojený s globalizací, která v mnoha lidech vyvolává nejistotu o vlastní budoucnost a strach z propadnutí do chudoby. Reakcí na předchozí vlny globalizace podle něj bylo rozšíření komunismu a fašismu. "Máme důležitý a vážný úkol: najít způsob, jak se vyhnout stejně vážným důsledkům," řekl.

Ministr Zaorálek v projevu hovořil také o souvislosti vzdělání a radikalizace společnosti. Lidé se podle něj díky přístupu ke vzdělání a informacím více snaží zasahovat do veřejného dění. Když se jim to i kvůli velkým ekonomickým rozdílům zemí nedaří, některé skupiny lidí ztrácejí životní perspektivu. Tito lidé pak snadno podléhají radikalizaci a představují hrozbu.

"Velká část populace ztratila víru v to, že změna může být i k lepšímu a že političtí lídři jsou schopni splnit své sliby," uvedl Zaorálek. Přesto věří, že volby, které letos budou v několika zemích EU, mohou znamenat zlom k pozitivnímu vývoji.

Zaorálkův protějšek Miroslav Lajčák zdůraznil, že pokud chce evropská společnost porazit radikalismus, v jehož důsledku se zhoršuje bezpečnost, musí pracovat na posílení a prosazení vlastních ideálů. "Násilní extremisté se nerodí, těmi se lidé stávají," podotkl. Úkolem pro Evropu je bojovat proti nenávisti a násilí integrací a nabízet lidem smysluplné alternativy extremistických a populistických tvrzení.

"Reagovat na terorismus silou nestačí. Musíme se snažit bojům a násilí předcházet a zaměřit se na prevenci," prohlásil Lajčák. "Mír není udržitelný, pokud se nám nepodaří vytlačit extremistické narativy," dodal.

Upozornil také, že světu hrozí, že se propadne do nebezpečné spirály. "Když někdo nemá dostatečnou perspektivu pro lepší zítřek, snáz podlehne radikalizaci. Činy radikálů pak berou perspektivu dalším lidem," varoval. Evropa se podle něho musí starat i o podmínky mimo kontinent, neboť radikalizace tamních obyvatel ohrožuje i evropské uspořádání.

Přečteno: 511x
 

Kam dál:

Štítky:  

ministři, Evropa, Extremismus, Terorismus, KonferenceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo