romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministři Dienstbier, Marksová a Němeček ve vládě nejspíše končí. Jasno bude po dnešní schůzce Sobotky se Zemanem

8.11.2016 10:51
Bohuslav Sobotka (ZDROJ: www.vlada.cz)
Bohuslav Sobotka (ZDROJ: www.vlada.cz)

Z vlády premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky budou odvolání tři ministři – ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier a ministryně sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. Informace dnes přinesly servery neovlivni.cz a Deník Referendum.

Sobotka v pátek v dopise svým spolustraníkům oznámil, že se chce sejít se všemi sedmi ministry nominovanými ČSSD a bilancovat s nimi. Někteří z nich jsou podle předsedy vlády unaveni, a proto potřebují vystřídat.

“Premiér o tom s nimi postupně mluví. Nese to zjevně hůř než ti samotní odvolávaní,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj serveru neovlivni.cz blízký vedení sociální demokracie. “Volba padla na Němečka, Marksovou a Dienstbiera jako marketingově slabé články,” dodal.

Podle Deníku Referendum hodnotí většina pozorovatelů Sobotkův krok jako přirozenou reakci na prohrané krajské a senátní volby. „Příští rok na jaře se navíc koná sjezd sociální demokracie, kde bude Bohuslav Sobotka obhajovat post předsedy. V tuto chvíli sice nemá vyzyvatele, odvolání ministrů lze ale také interpretovat jako pokus uklidnit a uspokojit jednotlivé vnitrostranické frakce a stabilizovat svou pozici v čele strany před sněmovními volbami,“ uvádí server.

O změnách ve vládě bude jednat dnes v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Ten se před schůzkou nechtěl k možné výměně některých ministrů za ČSSD vyjadřovat. V neděli však uvedl, že by podle něj měl z vlády odejít ministr kultury Daniel Herman, s nímž se prezident střetl kvůli schůzce s dalajlamou a kvůli vyznamenání pro pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho. Herman uvedl, že jeho setrvání ve vládě záleží na rozhodnutí Sobotky a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka.

Sobotka vyzval k podobnému kroku i své koaliční partnery. Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL stejně jako předseda hnutí ANO Andrej Babiš však už dříve uvedli, že nevidí důvod pro výměnu ministrů svých stran.

Přečteno: 2137x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Michaela Marksová-Tominová, Jiří Dienstbier, Miloš Zeman, Bohuslav SobotkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo