Ministryně Dostálová: Sociální byty by se mohly začít stavět už letos. Mají být pojistkou proti ghettům

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by se mohly již letos začít stavět některé sociální byty. Uvedla to v rozhovoru pro deník Právo. Podle ní by měly být pojistkou proti uzavřeným ghettům.
Z jednání se starosty, experty a ministerstvem práce se podle ministryně začíná rýsovat dohoda na věcném záměru. Reálně v platnost by zákon, jehož cílem je stanovit povinnost obcí postarat se o lidi v bytové nouzi nebo obývající nepřiměřený či hygienicky nevyhovující byt, mohl vstoupit v roce 2020. Řešit by měl i lidi žijící v ubytovnách nebo ty bez přístřeší. Obce by tyto lidi měly umět identifikovat na svém území.
„Pak by si mohly nárokovat státní peníze na rekonstrukci bytu, který by získal charakter sociálního bydlení, nebo na výstavbu sociálního domu s maximálně 12 bytovými jednotkami. Dotace by bylo možné získat i na sociální byty při výstavbě bytového domu, ale jejich počet by mohl dosáhnout maximálně 20 procent z celkového počtu bytů,“ řekla v rozhovoru Dostálová s tím, že zákon by měl řešit i problematiku sociálních dávek na bydlení.
Připomněla také, že v současnosti nejsou dávky na bydlení regulované, například propojené s pravidelnou školní docházkou dětí příjemců.
Na základě připomínek Svazu měst a obcí by mělo být v zákoně i ustanovení, že v místě sociálního domu musí být zajištěno občanské vybavení, tedy musí existovat škola, školka, obchod, lékař, být dostupná veřejná doprava.
„To má dvojí efekt. Sociální byty nebudou muset stavět ze zákona malé obce a současně by se předešlo účelovému přesunování žadatelů o sociální bydlení mezi obcemi. V zákoně by mělo být ustanovení, že žadatel musí v obci, ve které žádá o sociální byt, žít minimálně dvanáct měsíců. I to je pojistkou, aby obce neposílaly problematické žadatele účelově z místa na místo,“ uvedla ministryně.
U sociálních bytů by mělo být v nájemní smlouvě zakotveno také právo sociálního pracovníka vstoupit do bytů. Uplatňovalo by se i snížené nájemné.
Lidé bydlící ve stejném domě, ale v obecních bytech by měli rovněž určité zvýhodněné nájemné jako určitý bonus za možné složitější podmínky bydlení. Sociální byty v jejich bezprostředním sousedství budou obývat lidé, kteří nemají s bydlením zkušenosti a snaží se třeba dostat z různých závislostí.
„Je to pojistka, aby nevznikala uzavřená ghetta žijící svým vlastním životem. Je třeba zdůraznit, že smyslem není opakovat výstavbu a osud nových a nových Chanovů. Můžeme a chceme pomoci jen tomu, kdo chce, kdo je pro to ochoten něco udělat i změnit svůj život,“ přiblížila k navrhované regulaci, kdy by v rámci sociálního domů mělo být 12 sociálních bytů a v obecním domě by jejich podíl měl činit 20 procent.
Podle údajů vzešlých ze spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování se odhad domácností, které by potřebovalo sociální byt, pohybuje okolo 62 až 65 tisíc domácností.
„Ještě letos uvedeme do života vládní program Výstavba. Ten, pokud bude schválen vládou a stane se vládním nařízením, umožní, aby starostové mohli ihned zahájit výstavbu sociálních či obecních bytů, kde by ale maximálně 20 procent bytů mohlo mít charakter sociálního bydlení,“ uvedla Dostálová.
Nepřehlédněte:
- Zákon o sociálním bydlení asi nevznikne, vláda podpoří výstavbu
- Zpráva pro vládu: Polovina Romů v ČR žije v sociálním vyloučení
- Vědecký výzkum: Brněnský projekt bydlení pro nejchudší rodiny slaví úspěch. 96 procent si bydlení udrželo, navíc se zlepšilo jejich zdraví
- Trmice chtějí stopnout doplatky na bydlení v celém městě a skupují domy
- Obchod s chudobou: ČSSD vyloučila podnikatele, jinému to ale toleruje
Kam dál:
- Romské organizace píší ministru Havlíčkovi: Národní plán obnovy po koronavirové krizi nepočítá s romskou inkluzí. Pandemie prohloubila sociální vyloučení Romů. Začněte s námi jednat!
- Roušky zdarma lidem v nouzi by mohly rozdělovat potravinové banky, rozdávat je budou i ale i terénní pracovníci
- Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
- Předčasné volby na Slovensku podporuje i Unie Romů. Je nespokojena s premiérem Matovičem i zmocněnkyní Bučkovou
- Slovenská organizace Človek v ohrození získala mezinárodní cenu za občanskou solidaritu, za pomoc Romům během koronakrize
- Osadu v Sačurově na Slovensku uzavřeli kvůli koronaviru. Nemocných nepřibývá, otevřít se může v sobotu
- Martin Šimáček k novele zákona o hmotné nouzi pro ROMEA TV: Pokud změny poslanci schválí, zvýší se napětí ve společnosti
- VIDEO: Další pokus o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen. Elena Gorolová vyzvala poslance k podpoře zákona
- I na Slovensku budou moci lidé během sčítání obyvatel uvést dvě národnosti. Spor o druhou národnost dnes vyřešil statistický úřad
- Martin Šimáček: Pravicoví populisté z SPD a ODS chystají destrukci sociálního systému. Zítra se bude ve sněmovně jednat o jedné z největších změn v sociální politice v Česku
- Židovské muzeum kritizuje Maláčovou za srovnání covidu a války. Vůči obětem šoa je vyjádření krajně necitlivé
- Jan Černý ke zpřísnění zákona o hmotné nouzi: Poslanecký klacek již brzy i ve vašem bytě
Štítky:
sociální bydlení, Sociálně vyloučené lokality, zákon, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25