romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministryně školství trvá na zrušení osnov pro lehce mentálně postižené děti

3.7.2015 11:32
Kateřina Valachová (FOTO: www.osf.cz)
Kateřina Valachová (FOTO: www.osf.cz)

Ministryně školství Kateřina Valachová potvrdila agentuře ČTK, že na plánu zrušit redukované osnovy pro lehce mentálně postižené žáky, se nic nemění. Je to důležitý krok směrem k inkluzivnímu vzdělávání i k překonávání diskriminace romských žáků v českých školách.

Právě nadměrný počet romských dětí, které se podle redukovaných osnov, takzvané přílohy LMP učí na praktických (dříve zvláštních školách), je předmětem opakované kritiky Česka ze strany orgánů EU i neziskových organizací. Podíl romských dětí je v praktických školách přes 30%, zatímco jejich podíl v populaci je odhadován na méně než tři procenta.

Zrušení redukovaných osnov, podobně jako inkluze sama má ovšem nadále řadu odpůrců a kritiků. Asociace speciálních pedagogů, která dlouhodobě bojuje za zachování praktických škol, nedávno předala ministerstvu školství petici proti rušení osnov podle přílohy LMP se 70 tisíci podpisy.

Proti zavádění „unáhlené inkluze“ a proti rušení přílohy LMP se v otevřeném dopise ministryni Valachové postavilo i nedávno vzniklé Učitelské profesní sdružení. „Nechceme, aby byla zavedena plošná a netransparentní inkluze žáků na školy, které na to nejsou připraveny: chybí materiální podmínky, chybí odborná příprava učitelů. Hrozí likvidace fungujících speciálních škol, hrozí omezení možnosti rodičů svobodně zvolit nejvhodnější péči pro děti. Záměrně jsou ignorována rizika unáhlené inkluze a její devastující dopady na veřejné školy... Smysluplná inkluze vyžaduje jednak velké investice (odhadujeme desítky miliard), jednak její citlivé postupné zavádění. Je přehlížen názor jak rodičů, tak učitelů, kritika je ostrakizována,“ píše se v dopise.

Podle ministryně je ovšem zachování přílohy vyloučené: "Zrušení přílohy LMP figuruje ve všech našich závazcích, které jsme jako Česká republika formulovali. To musí být provedeno, je to záležitost, která je daná. Je mým úkolem to provést tak, aby se z hlediska terénu a vzdělávacích drah konkrétních dětí nestalo nic, co by je poškodilo," zdůraznila pro ČTK.

Ministerstvo školství nyní připravuje prováděcí vyhlášku, která má do praxe převést inkluzivní principy nedávno schválené novely školského zákona. Její dosavadní příprava ale narazila na tvrdou kritiku. Za další klíčový úkol pro úspěšné zavádění inkluze považují odborníci mimo jiné změnu financování základních škol.

Přečteno: 1975x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo