Miroslav Klempár: Výměnný pobyt mládeže na Kypru se zaměřil na lidská práva a solidaritu mezi národy

I have a dream“, “Mám sen". To jsou slova ctihodného Martina Luthera Kinga, které pronesl před šedesáti lety, 28. srpna 1963, ve svém slavném projevu a tato slova se stala základním kamenem pro rovnost, spravedlnost a odstranění veškeré diskriminace.
Pravdivost, nebo spíše platnost těchto slov v naší době, si přišlo ověřit 56 mladých lidí ve věku 18-30 let z 8 evropských zemí (Kypru, Řecka, Litvy, Polska, Bulharska, Rumunska, Maďarska a České republiky). Na výměnu mládeže na Kypr je v rámci programu Erasmus+ pozvala organizace Association of Young Saints Anargyros ve dnech 18.–25. března 2022.
Výměna mládeže se zaměřila na podporu lidských práv a solidarity mezi národy, ale také na boj proti rasismu, xenofobii a rasové nenávisti. Prostřednictvím neformálních vzdělávacích aktivit se mladí lidé sblížili a rozvinuli pocity tolerance, soucitu, vzájemného porozumění, respektu a přijetí rozmanitosti.
Měli jsme možnost navštívit památník obětem invaze tureckých vojsk na Kypr roku 1973, kde jsou náhrobky 1 200 pohřešovaných osob, které dodnes identifikují podle nalezených zbytků kostí.
Dále jsme navštívili centrum pro uprchlíky převážně z Afriky, kteří se s pomocí organizací jako je Anargyros začleňují do kyperské společnosti.
Přínosné byly i workshopy, které si pro nás připravili mladí z každé zúčastněné země. Zajímavá byla debata o tom, jaký je rozdíl v přijímání současných ukrajinských uprchlíků a uprchlíků z afrických zemí. U této debaty se projevil vliv dezinformací a hoaxů na mladé lidi, u kterých panoval rozdíl v názorech, který většinou korespondoval s politickými názory politiků dané země, z které mladí pocházeli.
Společně jsme sdíleli a zároveň bořili možné stereotypy a předsudky na místní, národní i mezinárodní úrovni. Naučili se, jak zvládat reakce strachu, rasismu a xenofobie ve své společnosti, a definovat společné hodnoty demokracie a dodržování lidských práv.
Mám ale také starost o to, jak málo mladých lidí a zejména mladých Romů se zapojuje do programů Erasmus + a přitom hlavní zaměření tohoto programu Evropské komise je zájem o mladé lidi, různé formy vzdělávání a podpory sociálně vyloučených a chudých, aby se i oni mohli těchto aktivit zúčastnit.
Nepřehlédněte:
- PREMIÉRA: Romové se vzdělávat chtějí, ale někteří často nedokáží čelit systémovým překážkám, říká Miroslav Klempár
- Miroslav Klempár: České republiky se nový desetiletý plán Evropské komise na podporu Romů týkat nebude!
- Miroslav Klempar: Nečekejte, až vám někdo dá svobodu, o svobodu si musíte říct vy sami
- Miroslav Klempár: Hodnota romského života versus společenské normy
- Miroslav Klempár: Konečné rozhodnutí o zápisu dítěte na ZŠ je na jeho rodičích
Kam dál:
- PREMIÉRA - Desetiminutovka Plus: "Moje zkušenost je pro děti odstrašujícím příkladem," říká kariérní poradkyně Maria Siváková
- Plzeňská základní škola pomáhá dětem s integrací pomocí hudby. Patronem je operní pěvec Miro Bartoš
- Start do života usnadní dětem z ústavní výchovy nový průvodce
- PREMIÉRA - Petr Torák, oceněný britskou královnou: V pražské restauraci mě nechtěli obsloužit, protože jsem Rom
- Pasta Oner, Krištof Kintera nebo Vladimir 518. Známí umělci se spojili v charitativní aukci pro romské studenty organizace ROMEA
- Open Society Foundations zakládá Evropskou romskou nadaci
- Ministr školství: Situace v bílinské škole je vykreslována hůř, než jaká doopravdy je. Ministerstvo školství podpoří 400 znevýhodněných škol téměř dvěma miliardami Kč
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Cenu Arnošta Lustiga převzal zakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek
- Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude Klára Šimáčková Laurenčíková
- V bílinské základní škole na bezpečnost dětí i učitelů dohlíží bezpečnostní agentura. Pomoc nabídla organizace ROMEA
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy