romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Mareš: Lidé mají pocit, že extremisté jsou jediní, kdo se o ně zajímá

Praha, 2.7.2013 14:56, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek
Ilustrační FOTO: Lukáš Houdek

Za protiromské demonstrace v Českých Budějovicích, ale i dalších městech České republiky může podle politologa a specialisty na extremismus Miroslava Mareše i nečinnost vlády, jež prý v řešení bezpečnostní situace selhala. "Lidé pak mají pocit, že extremisté jsou jediní, kdo se o ně zajímá," řekl Mareš on-line deníku TÝDEN.CZ.

Znamenají čerstvé protiromské bouře v Českých Budějovicích a Duchcově, že česká společnost tak trochu "hnědne"?

To se tak úplně nedá říci. Není to zatím vyjádřeno sympatiemi ke stranám, které jsou nositelkami extremistických pravicových idejí. Spíš bych řekl, že se společnost snaží nějakým způsobem reagovat na negativa, která jsou spojena se sociálně vyloučenými lokalitami, a ano, často se to převádí do paušálních protiromských výroků. Nicméně si nemyslím, že by to byla nějaká razantní změna. Podobné nálady tady byly vždy, v devadesátých letech i dříve. Ale nová je od roku 2008 forma společných masových protestů, kde lidé z extremistické scény sahají k násilí a doprovázejí je běžní občané.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE.

Týden.cz
Přečteno: 1309x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miroslav Mareš, České Budějovice, Extremismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo