romea - logo
8. srpna 2020 (sobota)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mírová tramvaj v Praze upozornila na příčiny migračních vln i neochotu Česka pomáhat chudým

21.9.2015 13:21
Táňa Fischerová
Táňa Fischerová

 V pondělí 21.9.2015 od 14:00 do 18:00, na Mezinárodní den míru, Prahou projížděla Mírová tramvaj. Lidé, kteří do ní nastoupili, se mohli dozvědět, jak nenásilná řešení konfliktů předchází humanitárním krizím, jak takové krize efektivně řešit a dodržovat při tom lidská práva, k nimž se naše země zavázala, a to včetně pomoci válečným uprchlíkům. Součástí programu byly diskuse, dětské workshopy, divadelní a hudební vystoupení.

Organizace sdružené v mezinárodní kampani Globální výzva k akcím proti chudobě – včetně její české části Česko proti chudobě – již mnoho let upozorňují, že bez míru a nenásilného řešení konfliktů, bez efektivních snah k odstranění extrémní chudoby v rámci rozvojové spolupráce a řešení následků klimatické změny hrozí mnoha zemím katastrofa, jejímž prvním následkem jsou uprchlické vlny ze zničených a zbídačených regionů.

„Násilí vytváří násilí a válka válku. Peníze z daňových rájů a jiných špinavých transakcí násilí podporují a eskalují, a proto musíme zaměřit pozornost k proměně těchto praktik. Těm lidem, které násilí postihlo v jejich každodenním životě a zbavilo je důstojnosti a naděje, je třeba pomoci všemi prostředky pro dobu, než budou moci opět žít ve vlastní zemi, zbavené násilí a bídy. To vyžaduje odvahu jednat a solidaritu s těmi, které to postihlo,“ říká Táňa Fischerová, jedna z mluvčích kampaně.

Jízda se koná na Mezinárodní den míru 21.9.2015 a je jednou z mnoha z připravovaných aktivit v rámci kampaně Česko proti chudobě. Odborník na rozvojovou spolupráci Tomáš Tožička říká: „Česká republika patří už dvacet let mezi nejbohatší a zároveň nejdotovanější země na této planetě. Toky evropských financí do naší země násobně převyšují pomoc plynoucí do zemí potýkajících se s extrémní chudobou a humanitárními katastrofami včetně těch válečných a ekologických, za nimiž často stojí nezdařené vojenské invaze a bombardování. Je na čase, abychom i my převzali svůj díl odpovědnosti a od prázdných řečí přešli k reálným činům.“

Tisková zpráva
Přečteno: 603x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo