romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mírová tramvaj v Praze upozornila na příčiny migračních vln i neochotu Česka pomáhat chudým

21.9.2015 13:21
Táňa Fischerová
Táňa Fischerová

 V pondělí 21.9.2015 od 14:00 do 18:00, na Mezinárodní den míru, Prahou projížděla Mírová tramvaj. Lidé, kteří do ní nastoupili, se mohli dozvědět, jak nenásilná řešení konfliktů předchází humanitárním krizím, jak takové krize efektivně řešit a dodržovat při tom lidská práva, k nimž se naše země zavázala, a to včetně pomoci válečným uprchlíkům. Součástí programu byly diskuse, dětské workshopy, divadelní a hudební vystoupení.

Organizace sdružené v mezinárodní kampani Globální výzva k akcím proti chudobě – včetně její české části Česko proti chudobě – již mnoho let upozorňují, že bez míru a nenásilného řešení konfliktů, bez efektivních snah k odstranění extrémní chudoby v rámci rozvojové spolupráce a řešení následků klimatické změny hrozí mnoha zemím katastrofa, jejímž prvním následkem jsou uprchlické vlny ze zničených a zbídačených regionů.

„Násilí vytváří násilí a válka válku. Peníze z daňových rájů a jiných špinavých transakcí násilí podporují a eskalují, a proto musíme zaměřit pozornost k proměně těchto praktik. Těm lidem, které násilí postihlo v jejich každodenním životě a zbavilo je důstojnosti a naděje, je třeba pomoci všemi prostředky pro dobu, než budou moci opět žít ve vlastní zemi, zbavené násilí a bídy. To vyžaduje odvahu jednat a solidaritu s těmi, které to postihlo,“ říká Táňa Fischerová, jedna z mluvčích kampaně.

Jízda se koná na Mezinárodní den míru 21.9.2015 a je jednou z mnoha z připravovaných aktivit v rámci kampaně Česko proti chudobě. Odborník na rozvojovou spolupráci Tomáš Tožička říká: „Česká republika patří už dvacet let mezi nejbohatší a zároveň nejdotovanější země na této planetě. Toky evropských financí do naší země násobně převyšují pomoc plynoucí do zemí potýkajících se s extrémní chudobou a humanitárními katastrofami včetně těch válečných a ekologických, za nimiž často stojí nezdařené vojenské invaze a bombardování. Je na čase, abychom i my převzali svůj díl odpovědnosti a od prázdných řečí přešli k reálným činům.“

Tisková zpráva
Přečteno: 599x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo