romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mírová tramvaj v Praze upozornila na příčiny migračních vln i neochotu Česka pomáhat chudým

21.9.2015 13:21
Táňa Fischerová
Táňa Fischerová

 V pondělí 21.9.2015 od 14:00 do 18:00, na Mezinárodní den míru, Prahou projížděla Mírová tramvaj. Lidé, kteří do ní nastoupili, se mohli dozvědět, jak nenásilná řešení konfliktů předchází humanitárním krizím, jak takové krize efektivně řešit a dodržovat při tom lidská práva, k nimž se naše země zavázala, a to včetně pomoci válečným uprchlíkům. Součástí programu byly diskuse, dětské workshopy, divadelní a hudební vystoupení.

Organizace sdružené v mezinárodní kampani Globální výzva k akcím proti chudobě – včetně její české části Česko proti chudobě – již mnoho let upozorňují, že bez míru a nenásilného řešení konfliktů, bez efektivních snah k odstranění extrémní chudoby v rámci rozvojové spolupráce a řešení následků klimatické změny hrozí mnoha zemím katastrofa, jejímž prvním následkem jsou uprchlické vlny ze zničených a zbídačených regionů.

„Násilí vytváří násilí a válka válku. Peníze z daňových rájů a jiných špinavých transakcí násilí podporují a eskalují, a proto musíme zaměřit pozornost k proměně těchto praktik. Těm lidem, které násilí postihlo v jejich každodenním životě a zbavilo je důstojnosti a naděje, je třeba pomoci všemi prostředky pro dobu, než budou moci opět žít ve vlastní zemi, zbavené násilí a bídy. To vyžaduje odvahu jednat a solidaritu s těmi, které to postihlo,“ říká Táňa Fischerová, jedna z mluvčích kampaně.

Jízda se koná na Mezinárodní den míru 21.9.2015 a je jednou z mnoha z připravovaných aktivit v rámci kampaně Česko proti chudobě. Odborník na rozvojovou spolupráci Tomáš Tožička říká: „Česká republika patří už dvacet let mezi nejbohatší a zároveň nejdotovanější země na této planetě. Toky evropských financí do naší země násobně převyšují pomoc plynoucí do zemí potýkajících se s extrémní chudobou a humanitárními katastrofami včetně těch válečných a ekologických, za nimiž často stojí nezdařené vojenské invaze a bombardování. Je na čase, abychom i my převzali svůj díl odpovědnosti a od prázdných řečí přešli k reálným činům.“

Tisková zpráva
Přečteno: 596x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo