romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Veřejná debata policie s Romy na sídlišti Máj zatím neproběhla, uskutečnila se pouze schůzka na krajském úřadě

23.11.2016 16:36
Záběr z mobilního telefonu, který byl pořízen během policejní kontroly na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. (FOTO: Romea.cz)
Záběr z mobilního telefonu, který byl pořízen během policejní kontroly na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. (FOTO: Romea.cz)

Plánovaná schůzka zástupců policie s obyvateli z českobudějovického sídliště Máj v místním komunitním centru se zatím neuskutečnila. Místo ní se představitelé policie Jihočeského kraje v pondělí setkali na krajském úřadu s romským koordinátorem pro Jihočeský kraj Romanem Slivkou a pouze šesti obyvateli sídliště včetně muže, který si stěžuje na jednání policie během silniční kontroly. Jinak byla účast veřejnosti vyloučena. Lidé ze sídliště Máj si dlouhodobě stěžují hlavně na chování konkrétního policisty, který si podle nich vytipovává romské řidiče a svým nepřiměřeným jednání vyvolává konflikty.

Na schůzce policisté zopakovali, že se k případu sporného průběhu silniční kontroly vyjadřovat nemohou, protože ho nyní šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Dalším bodem setkání bylo vyjasnění správného postupu ze strany občanů i policie v případech, kde je podezření na překročení pravomocí policie.

„Pro nás měla tahle schůzka určitý smysl, protože jsme poukazovali na to, že stížnosti na tuto hlídku narůstají, i když policie tvrdí, že žádné stížnosti nejsou. Takže jsme jim to osvětlili a vysvětlili, jakým způsobem se tato hlídka chová,“ uvedl k obsahu schůzky pro Romea.cz romský koordinátor Roman Slivka.

"Nejsme proti kontrolám, naopak, ale jsou tu jedinci, kteří jsou vůči Romům zaujatí. My na to poukazujeme už celý rok. A není pravda, jak říkal pan Matzner v televizi, že na toho policistu nejsou žádné stížnosti. Písemně možná ne, ale ústně jsme na to několikrát upozorňovali. S ostatními policisty nemáme problémy," vysvětlil Slivka.

Romský koordinátor policisty informoval také o tom, že v nejbližších dnech bude předána petice se zhruba 250 podpisy, v které si obyvatelé sídliště Máj stěžují na chování příslušné silniční hlídky a konkrétního policisty.

Roman Slivka zároveň serveru Romea.cz řekl, že by velmi uvítal, pokud by se v dohledné době konalo také setkání otevřené i ostatním obyvatelům sídliště tak, jak to policejní mluvčí Jiří Matzner avizoval ještě minulý týden. "Na pondělní schůzce mi policisté ale sdělili, že chtějí nejdříve počkat na výsledky šetření stížnosti, kterou podal řidič kvůli zmíněné silniční kontrole ze začátku listopadu ke GIBS," uvedl Slivka.

Toto ovšem popírá mluvčí policie Jiří Matzner. Podle něj je nyní na řadě romský koordinátor, který by měl iniciovat veřejnou akci pro obyvatele sídliště Máj, na které by mohli se zástupci policie probrat současnou situaci a aktuální problémy na silnicích.

"Ta schůzka je odvislá od toho, jestli nás tam znovu někdo pozve. Schůzka musí být svolána ze strany romského koordinátora," řekl serveru Romea.cz Jiří Matzner.

"Nabídli jsme komunitě ze sídliště, že provedeme několik dalších preventivních akcí tak, jak jsme provedli i letos na jaře. Domluvili jsme se také na tom, že nebudeme vycházet z nějakých komunikačních kanálů "jedna paní povídala", ale v okamžiku, kdy bude mít jakýkoli občan pocit, že mu bylo ze strany policie nějak ukřivděno nebo policie překročila kompetence či pravomoce, ihned toto jednání oznámí a my toto jednání budeme řešit," přiblížil obsah schůzky Matzner.

Policie: Neřešme to přes média

Navzdory tomu, že Policie Jihočeského kraje se nyní nesmí k případu problematického zákroku během silniční kontroly ze začátku listopadu vyjadřovat, byl na schůzku na krajském úřadě pozván i muž, který je v tomto případu stěžovatelem.

Podle informací, které serveru Romea.cz policejní mluvčí Jiří Matzner sdělil těsně před začátkem pondělní schůzky na krajském úřadě, mělo být důvodem pozvání tohoto muže to, že má prý na svém facebookovém profilu rozdmýchávat vášně na sídlišti sdílením informací o svém případu. Své vlastní tvrzení policejní mluvčí ovšem po schůzce popřel a nic takového se na setkání prý neprobíralo.

"To je nějaký šum, tuto schůzku jsme svolávali dohromady s panem Slivkou. Bavili jsme se právě na téma, že je potřeba se takhle scházet a komunikovat, aby se zabránilo tomu, že jedna nebo druhá strana bude řešit něco přes média," uvedl tiskový mluvčí policie Jiří Matzner.

Poškozený řidič ale tvrdí, že se rozhodl na média obrátit až poté, co s ním odmítli sepsat trestní oznámení policisté na služebně, na kterou byl po zákroku během silniční kontroly odvezen, Proto se rozhodl nakonec věc oznámit na státním zastupitelství a následně oslovit média.

Standardní zákrok?

Ke zmíněnému incidentu mezi řidičem osobního vozidla a policisty během dopravní kontroly došlo v sobotu 5. 11. 2016 kolem poledne na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Poté, co si chtěl řidič natočit mobilním telefonem jednoho z policistů během kontroly, došlo k přetahování o mobil a následně byl muž donucen k tomu, aby si lehl na zem, a byl spoután. Muž, který musel být později hospitalizován v nemocnici s pohmožděným krkem a podezřením na otřes mozku, tvrdí, že se ničeho nedopustil a domnívá se, že ho policisté zastavili a následně hrubě zpacifikovali, protože si vytipovávají romské řidiče, proti kterým takto zakročují. Policie odmítá, že by byl zákrok nestandardní, případ byl ale šetřen na Odboru vnitřní kontroly a v současné chvíli se jím zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

VIDEO

Přečteno: 1829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, České Budějovice, sídliště Máj, GIBS, stížnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo