romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladí Romové našli v Brně práci díky projektu IQ Roma servisu

Brno, 27.5.2014 16:21, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Osm mladých Romů našlo letos práci v Brně díky projektu IQ Roma servisu s názvem Učíme se prací. Cílem projektu je zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí Jihomoravského kraje, informovala dnes koordinátorka projektu Lenka Maléřová. Mladí Romové našli uplatnění v administrativě, kavárně nebo ve firmě na zpracování papíru. Práci v Jihomoravském kraji najde podle loňských výsledků projektu zhruba pětina zájemců z romské komunity. V minulém roce hledalo uplatnění 364 Romů, uspělo 80.

Díky projektu letos našlo práci osm Romů. "Pracují jako administrativní pracovnice na správě nemovitostí, pracovník pro údržbu travnatých ploch na VUT Brno, v zařízení sociálních služeb Betánie na pozici pomocná pečovatelka, v kavárně Tři ocásci v Brně jako cukrářka, dva pracovníci působí ve firmě na zpracování papíru pro třídění a obsluhu lisu, další ve stavební firmě jako administrativní pracovnice a taky jako operátor provozu staveniště," vyjmenovala Maléřová.

IQ Roma servis se prostřednictvím centra poradenství a zaměstnanosti snaží zlepšit životní situaci klientů, kterými jsou většinou Romové. "Z dlouhodobé praxe centra vyplynulo, že na okraji chudoby se ocitají už mladí Romové, kteří nedostali u zaměstnavatelů šanci uplatnit své dovednosti," sdělila Maléřová.

Právě kvůli tomu vznikl projekt Učíme se prací, který nabízí dlouhodobě nezaměstnaným ze sociálně znevýhodněného prostředí v kraji soubor aktivit na zvýšení obecných i odborných kompetencí využitelných na trhu práce. "Klientů, kteří mají zájem pracovat, je za rok několik stovek. Zaměstnat se jich daří ale asi jen pětinu. Svědčí o tom loňské výsledky. Z celkového počtu 364 klientů našlo práci 80," řekla Maléřová. Dodala, že někdy si pracovníky pochvalují i sami zaměstnavatelé. "Je příjemné slyšet od zaměstnavatelů, kteří na začátku nechtěli dát šanci Romům ve svých firmách a měli velké obavy, jak jsou s novými zaměstnanci spokojení a mají zájem o další tipy na pracovníky," uzavřela Maléřová.

Přečteno: 877x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zaměstnávání, IQ Roma servisHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo