romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladí Romové našli v Brně práci díky projektu IQ Roma servisu

Brno, 27.5.2014 16:21, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Osm mladých Romů našlo letos práci v Brně díky projektu IQ Roma servisu s názvem Učíme se prací. Cílem projektu je zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí Jihomoravského kraje, informovala dnes koordinátorka projektu Lenka Maléřová. Mladí Romové našli uplatnění v administrativě, kavárně nebo ve firmě na zpracování papíru. Práci v Jihomoravském kraji najde podle loňských výsledků projektu zhruba pětina zájemců z romské komunity. V minulém roce hledalo uplatnění 364 Romů, uspělo 80.

Díky projektu letos našlo práci osm Romů. "Pracují jako administrativní pracovnice na správě nemovitostí, pracovník pro údržbu travnatých ploch na VUT Brno, v zařízení sociálních služeb Betánie na pozici pomocná pečovatelka, v kavárně Tři ocásci v Brně jako cukrářka, dva pracovníci působí ve firmě na zpracování papíru pro třídění a obsluhu lisu, další ve stavební firmě jako administrativní pracovnice a taky jako operátor provozu staveniště," vyjmenovala Maléřová.

IQ Roma servis se prostřednictvím centra poradenství a zaměstnanosti snaží zlepšit životní situaci klientů, kterými jsou většinou Romové. "Z dlouhodobé praxe centra vyplynulo, že na okraji chudoby se ocitají už mladí Romové, kteří nedostali u zaměstnavatelů šanci uplatnit své dovednosti," sdělila Maléřová.

Právě kvůli tomu vznikl projekt Učíme se prací, který nabízí dlouhodobě nezaměstnaným ze sociálně znevýhodněného prostředí v kraji soubor aktivit na zvýšení obecných i odborných kompetencí využitelných na trhu práce. "Klientů, kteří mají zájem pracovat, je za rok několik stovek. Zaměstnat se jich daří ale asi jen pětinu. Svědčí o tom loňské výsledky. Z celkového počtu 364 klientů našlo práci 80," řekla Maléřová. Dodala, že někdy si pracovníky pochvalují i sami zaměstnavatelé. "Je příjemné slyšet od zaměstnavatelů, kteří na začátku nechtěli dát šanci Romům ve svých firmách a měli velké obavy, jak jsou s novými zaměstnanci spokojení a mají zájem o další tipy na pracovníky," uzavřela Maléřová.

Přečteno: 873x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zaměstnávání, IQ Roma servisHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo