romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladíkovi, který střílel na demonstraci z plynové pistole soud uložil 200 hodin obecně prospěšných prací

20.4.2016 11:36
Zleva Jiří Borovička a Adam B. Bartoš na nenávistné demonstraci v Praze, 6. února 2016 (Zdroj: redakce romea.cz)
Zleva Jiří Borovička a Adam B. Bartoš na nenávistné demonstraci v Praze, 6. února 2016 (Zdroj: redakce romea.cz)

Jiřímu Borovičkovi, který při únorové protimigrační demonstraci v Praze střílel do vzduchu z plynové pistole, dnes soud uložil za výtržnictví 200 hodin obecně prospěšných prací a propadnutí zbraně. Jedenadvacetiletý dělník trest přijal a vzdal se práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Akci na Loretánském náměstí pořádala krajně pravicová Národní demokracie, sešlo se tam zhruba šest stovek lidí.

Před obvodním soudem v Praze stanul 19. dubna Jiří Borovička, který při únorové demonstraci proti migraci vystřelil na pražském Loretánském náměstí z plynové pistole. Muž je obžalován z výtržnictví. Incident se stal 6. února. Borovička, který při demonstraci stál na na schodišti vedle Adama B. Bartoše, vystřelil podle rozsudku nejméně osmkrát, a to s výkřikem "blaničtí rytíři jsou připraveni".

"Panu obviněnému muselo být naprosto zřejmé, že použití zbraně, byť plynové pistole, na takovémto prostranství je skutečně nepřijatelné. Mohl někoho zranit nebo to mohlo vést k nějaké akci a reakci s mnohem závažnějšími důsledky," konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Vlasta Langhamerová.

Mladík, kterému hrozilo až dvouleté vězení, se hájil sám, bez právníka. "Já jsem tady poprvý v životě a doufám, že naposled," řekl. Popsal, že zbraň si opatřil týden před demonstrací u benzinové pumpy v Dobřichovicích, kde mu ji za tisícikorunu prodal jeden známý. Pistoli si prý pořídil na vlastní obranu. "Může se stát cokoliv, vím, co se děje po Praze, a já žiju sám," vysvětloval. Zbraň nosil stále při sobě, a údajně proto si ji vzal i na pochod pravicových radikálů. "Chtěl jsem se prostě kouknout na tu sešlost. Věděl jsem, že se demonstruje za naši kulturu a bezpečnou zem," prohlásil.

Před obvodním soudem v Praze stanul 19. dubna Jiří Borovička, který při únorové demonstraci proti migraci vystřelil na pražském Loretánském náměstí z poplašné pistole. Muž je obžalován z výtržnictví. "V tu chvíli mi to přišlo jako vhodnej nápad, byl jsem malinko ve stresu," zdůvodnil, proč začal na Loretánském náměstí střílet. Nervózní byl, protože nikdy dříve nestál před tolika lidmi. "Myslím, že jsem mířil do vzduchu. Byla to plynovka, z toho dopředu nic nevylítne, náboj vyletí do boku," odpověděl na dotaz soudkyně, jestli se nebál, že někoho zraní. Po činu se na místě sám přihlásil policistům.

Soud při ukládání trestu vyhověl návrhu státního zástupce Jana Sklenáře. Ten upozornil, že v Borovičkově případu mírně převažují polehčující okolnosti, protože má čistý rejstřík a nad činem vyjádřil lítost. Přitěžující pro mladíka bylo naopak to, že střílel před velkým počtem lidí.

Borovička je v současné době na neschopence kvůli úrazu při dopravní nehodě. Soudu ale řekl, že obecně prospěšné práce bude moci vykonávat.

Z fotografií a videí pořízených během demonstrace je však jasné, že se mladík pohyboval po celou dobu v blízkosti Adama B. Bartoše. Navíc ve chvíli, když Borovička zbraň vytáhl z aktovky a zazněly první výstřely, bylo zřejmé, že někteří mluvčí včetně Bartoše nebyli ohlušující střelbou vůbec zaskočeni.
Přečteno: 768x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Islamofobie, Neonacismus, Demonstrace, Adam B. Bartoš, Násilí, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo