romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladíkovi, který střílel na demonstraci z plynové pistole soud uložil 200 hodin obecně prospěšných prací

20.4.2016 11:36
Zleva Jiří Borovička a Adam B. Bartoš na nenávistné demonstraci v Praze, 6. února 2016 (Zdroj: redakce romea.cz)
Zleva Jiří Borovička a Adam B. Bartoš na nenávistné demonstraci v Praze, 6. února 2016 (Zdroj: redakce romea.cz)

Jiřímu Borovičkovi, který při únorové protimigrační demonstraci v Praze střílel do vzduchu z plynové pistole, dnes soud uložil za výtržnictví 200 hodin obecně prospěšných prací a propadnutí zbraně. Jedenadvacetiletý dělník trest přijal a vzdal se práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Akci na Loretánském náměstí pořádala krajně pravicová Národní demokracie, sešlo se tam zhruba šest stovek lidí.

Před obvodním soudem v Praze stanul 19. dubna Jiří Borovička, který při únorové demonstraci proti migraci vystřelil na pražském Loretánském náměstí z plynové pistole. Muž je obžalován z výtržnictví. Incident se stal 6. února. Borovička, který při demonstraci stál na na schodišti vedle Adama B. Bartoše, vystřelil podle rozsudku nejméně osmkrát, a to s výkřikem "blaničtí rytíři jsou připraveni".

"Panu obviněnému muselo být naprosto zřejmé, že použití zbraně, byť plynové pistole, na takovémto prostranství je skutečně nepřijatelné. Mohl někoho zranit nebo to mohlo vést k nějaké akci a reakci s mnohem závažnějšími důsledky," konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Vlasta Langhamerová.

Mladík, kterému hrozilo až dvouleté vězení, se hájil sám, bez právníka. "Já jsem tady poprvý v životě a doufám, že naposled," řekl. Popsal, že zbraň si opatřil týden před demonstrací u benzinové pumpy v Dobřichovicích, kde mu ji za tisícikorunu prodal jeden známý. Pistoli si prý pořídil na vlastní obranu. "Může se stát cokoliv, vím, co se děje po Praze, a já žiju sám," vysvětloval. Zbraň nosil stále při sobě, a údajně proto si ji vzal i na pochod pravicových radikálů. "Chtěl jsem se prostě kouknout na tu sešlost. Věděl jsem, že se demonstruje za naši kulturu a bezpečnou zem," prohlásil.

Před obvodním soudem v Praze stanul 19. dubna Jiří Borovička, který při únorové demonstraci proti migraci vystřelil na pražském Loretánském náměstí z poplašné pistole. Muž je obžalován z výtržnictví. "V tu chvíli mi to přišlo jako vhodnej nápad, byl jsem malinko ve stresu," zdůvodnil, proč začal na Loretánském náměstí střílet. Nervózní byl, protože nikdy dříve nestál před tolika lidmi. "Myslím, že jsem mířil do vzduchu. Byla to plynovka, z toho dopředu nic nevylítne, náboj vyletí do boku," odpověděl na dotaz soudkyně, jestli se nebál, že někoho zraní. Po činu se na místě sám přihlásil policistům.

Soud při ukládání trestu vyhověl návrhu státního zástupce Jana Sklenáře. Ten upozornil, že v Borovičkově případu mírně převažují polehčující okolnosti, protože má čistý rejstřík a nad činem vyjádřil lítost. Přitěžující pro mladíka bylo naopak to, že střílel před velkým počtem lidí.

Borovička je v současné době na neschopence kvůli úrazu při dopravní nehodě. Soudu ale řekl, že obecně prospěšné práce bude moci vykonávat.

Z fotografií a videí pořízených během demonstrace je však jasné, že se mladík pohyboval po celou dobu v blízkosti Adama B. Bartoše. Navíc ve chvíli, když Borovička zbraň vytáhl z aktovky a zazněly první výstřely, bylo zřejmé, že někteří mluvčí včetně Bartoše nebyli ohlušující střelbou vůbec zaskočeni.
Přečteno: 805x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Islamofobie, Neonacismus, Demonstrace, Adam B. Bartoš, Násilí, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo