romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladíkovi, který střílel na demonstraci z plynové pistole soud uložil 200 hodin obecně prospěšných prací

20.4.2016 11:36
Zleva Jiří Borovička a Adam B. Bartoš na nenávistné demonstraci v Praze, 6. února 2016 (Zdroj: redakce romea.cz)
Zleva Jiří Borovička a Adam B. Bartoš na nenávistné demonstraci v Praze, 6. února 2016 (Zdroj: redakce romea.cz)

Jiřímu Borovičkovi, který při únorové protimigrační demonstraci v Praze střílel do vzduchu z plynové pistole, dnes soud uložil za výtržnictví 200 hodin obecně prospěšných prací a propadnutí zbraně. Jedenadvacetiletý dělník trest přijal a vzdal se práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Akci na Loretánském náměstí pořádala krajně pravicová Národní demokracie, sešlo se tam zhruba šest stovek lidí.

Před obvodním soudem v Praze stanul 19. dubna Jiří Borovička, který při únorové demonstraci proti migraci vystřelil na pražském Loretánském náměstí z plynové pistole. Muž je obžalován z výtržnictví. Incident se stal 6. února. Borovička, který při demonstraci stál na na schodišti vedle Adama B. Bartoše, vystřelil podle rozsudku nejméně osmkrát, a to s výkřikem "blaničtí rytíři jsou připraveni".

"Panu obviněnému muselo být naprosto zřejmé, že použití zbraně, byť plynové pistole, na takovémto prostranství je skutečně nepřijatelné. Mohl někoho zranit nebo to mohlo vést k nějaké akci a reakci s mnohem závažnějšími důsledky," konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Vlasta Langhamerová.

Mladík, kterému hrozilo až dvouleté vězení, se hájil sám, bez právníka. "Já jsem tady poprvý v životě a doufám, že naposled," řekl. Popsal, že zbraň si opatřil týden před demonstrací u benzinové pumpy v Dobřichovicích, kde mu ji za tisícikorunu prodal jeden známý. Pistoli si prý pořídil na vlastní obranu. "Může se stát cokoliv, vím, co se děje po Praze, a já žiju sám," vysvětloval. Zbraň nosil stále při sobě, a údajně proto si ji vzal i na pochod pravicových radikálů. "Chtěl jsem se prostě kouknout na tu sešlost. Věděl jsem, že se demonstruje za naši kulturu a bezpečnou zem," prohlásil.

Před obvodním soudem v Praze stanul 19. dubna Jiří Borovička, který při únorové demonstraci proti migraci vystřelil na pražském Loretánském náměstí z poplašné pistole. Muž je obžalován z výtržnictví. "V tu chvíli mi to přišlo jako vhodnej nápad, byl jsem malinko ve stresu," zdůvodnil, proč začal na Loretánském náměstí střílet. Nervózní byl, protože nikdy dříve nestál před tolika lidmi. "Myslím, že jsem mířil do vzduchu. Byla to plynovka, z toho dopředu nic nevylítne, náboj vyletí do boku," odpověděl na dotaz soudkyně, jestli se nebál, že někoho zraní. Po činu se na místě sám přihlásil policistům.

Soud při ukládání trestu vyhověl návrhu státního zástupce Jana Sklenáře. Ten upozornil, že v Borovičkově případu mírně převažují polehčující okolnosti, protože má čistý rejstřík a nad činem vyjádřil lítost. Přitěžující pro mladíka bylo naopak to, že střílel před velkým počtem lidí.

Borovička je v současné době na neschopence kvůli úrazu při dopravní nehodě. Soudu ale řekl, že obecně prospěšné práce bude moci vykonávat.

Z fotografií a videí pořízených během demonstrace je však jasné, že se mladík pohyboval po celou dobu v blízkosti Adama B. Bartoše. Navíc ve chvíli, když Borovička zbraň vytáhl z aktovky a zazněly první výstřely, bylo zřejmé, že někteří mluvčí včetně Bartoše nebyli ohlušující střelbou vůbec zaskočeni.
Přečteno: 750x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Islamofobie, Neonacismus, Demonstrace, Adam B. Bartoš, Násilí, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo