romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladý Rom si stěžuje na neadekvátní zásah policistů na pražském sídlišti. Policie kritiku odmítá, zásah ale prošetřuje

2.11.2016 17:10
Zranění Romové po údajně neadekvátním zásahu policistů 22. 10. 2016 na pražském Černém mostě (FOTO: Facebook.com)
Zranění Romové po údajně neadekvátním zásahu policistů 22. 10. 2016 na pražském Černém mostě (FOTO: Facebook.com)

Minulý týden se na sociální síti Facebook objevil příspěvek mladého Roma, který si stěžoval na neadekvátní zákrok policistů na Černém mostě v Praze. Pisatel v příspěvku popisuje zásah policistů proti skupině mladých Romů a Romek. Policie však má na celou situaci jiný pohled.

„Včera 22. 10. 2016 v Praze na Černém Mostě Jsme s kamarády oslavovali narozeniny. Skončili jsme před 22 hodinou, takže jsme ani neporušovali noční klid,“ píše účastník incidentu na Facebooku o zásahu policistů, kteří měli údajně používat rasistické nadávky a hrubé násilí. Následně popisuje zranění, které měli policisté skupince způsobit.

Pro server Romea.cz mladík popsal další detaily incidentu. „Chtěli občanský průkaz po mé starší sestře, ta ho ale u sebe neměla. Nechala si ho doma, protože už se jednou stalo, že na oslavě během večera doklady ztratila,“ uvedl pro server Romea.cz jeden ze zadržených mladíků.

„Moje sestra odporovala a byla proti tomu, aby na ní zvyšovali hlas bezdůvodně. V tu chvíli jí zpacifikovali, dali jí ruce vzad a tlačili je nahoru, tím jí je začali lámat. Sestra chytla hysterický záchvat, policisté mi řekli, že mě jí předali a řekli, že jí mám držet, tak jsem jí držel, nicméně mi po chvilce utekla do davu, kde byli další moji kamarádi s policisty. Ihned jsem za ní vyběhl a chytil jí, ale v ten moment mě policisté hodili na zem, jeden mi držel hlavu a druhý mi dupl na koleno a zlomil mi v něm čéšku. Teď kvůli tomu přijdu o práci,“ dodává mladý Rom.

Podle něj na místo přijeli další hlídky a skupinku mladých lidí odvezli na policejní stanici. Jeden z mladíků podle něj při cestě do cely vulgárně nadával policistům, že napadli mojí sestru bezdůvodně a že tuto situaci bude řešit. Policisté ho poté měli zmlátit.

„Slyšel jsem z vedlejší cely, jak je policisté slovně urážejí,“ pospal další děj mladý Rom. Jeden z mladíků následně zkolaboval, přivolaná záchranka však mladíkům nevěřila, že by za jejich zranění mohla policie.

Policie má však na celou situaci jiný pohled a nepřiměřené násilí odmítá. Hlídka místního oddělení policie Kyje v Bryksově ulici na Černém Mostě měla přijmout oznámení o výtržnostech na tísňovou linku 158. Kolem 10 mladých Romů tam mělo rušit noční klid, rozbíjet lahve a obtěžovat kolemjdoucí.

„V rámci tohoto zákroku byla skupina výtržníků vyzvána k prokázání totožnosti. Většina osob však výzvě nevyhověla a začala policejní hlídku slovně atakovat. Celá situace se začala vyostřovat a policistům tak hrozilo bezprostřední napadení. Vzhledem k tomu na místo dorazily posily v podobě několika dalších policejních hlídek. Policisté nejaktivnější účastníky potyčky zpacifikovali za použití donucovacích prostředků. Na policejní služebně nakonec skončilo celkem 11 osob, z toho 4 osoby dobrovolně. Při zákroku došlo ke zranění celkem dvou osob. Třiadvacetiletý muž, který si podle všeho způsobil zranění sám při snaze o překažení zákroku policisty, ošetření přivolanými záchranáři odmítl. Lékařskou pomoc však nakonec neodmítl dvaadvacetiletý muž, který si po předvedení na policejní služebnu stěžoval na bolest kolena. Toho záchranná služba odvezla na ošetření do nemocnice,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí tiskového oddělení PČR Andrea Zoulová.

Policie se rozhodla na základě spekulací celou situaci a zákrok policie prověřit.

Přečteno: 8464x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Policie, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo