romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mladý Rom si stěžuje na neadekvátní zásah policistů na pražském sídlišti. Policie kritiku odmítá, zásah ale prošetřuje

2.11.2016 17:10
Zranění Romové po údajně neadekvátním zásahu policistů 22. 10. 2016 na pražském Černém mostě (FOTO: Facebook.com)
Zranění Romové po údajně neadekvátním zásahu policistů 22. 10. 2016 na pražském Černém mostě (FOTO: Facebook.com)

Minulý týden se na sociální síti Facebook objevil příspěvek mladého Roma, který si stěžoval na neadekvátní zákrok policistů na Černém mostě v Praze. Pisatel v příspěvku popisuje zásah policistů proti skupině mladých Romů a Romek. Policie však má na celou situaci jiný pohled.

„Včera 22. 10. 2016 v Praze na Černém Mostě Jsme s kamarády oslavovali narozeniny. Skončili jsme před 22 hodinou, takže jsme ani neporušovali noční klid,“ píše účastník incidentu na Facebooku o zásahu policistů, kteří měli údajně používat rasistické nadávky a hrubé násilí. Následně popisuje zranění, které měli policisté skupince způsobit.

Pro server Romea.cz mladík popsal další detaily incidentu. „Chtěli občanský průkaz po mé starší sestře, ta ho ale u sebe neměla. Nechala si ho doma, protože už se jednou stalo, že na oslavě během večera doklady ztratila,“ uvedl pro server Romea.cz jeden ze zadržených mladíků.

„Moje sestra odporovala a byla proti tomu, aby na ní zvyšovali hlas bezdůvodně. V tu chvíli jí zpacifikovali, dali jí ruce vzad a tlačili je nahoru, tím jí je začali lámat. Sestra chytla hysterický záchvat, policisté mi řekli, že mě jí předali a řekli, že jí mám držet, tak jsem jí držel, nicméně mi po chvilce utekla do davu, kde byli další moji kamarádi s policisty. Ihned jsem za ní vyběhl a chytil jí, ale v ten moment mě policisté hodili na zem, jeden mi držel hlavu a druhý mi dupl na koleno a zlomil mi v něm čéšku. Teď kvůli tomu přijdu o práci,“ dodává mladý Rom.

Podle něj na místo přijeli další hlídky a skupinku mladých lidí odvezli na policejní stanici. Jeden z mladíků podle něj při cestě do cely vulgárně nadával policistům, že napadli mojí sestru bezdůvodně a že tuto situaci bude řešit. Policisté ho poté měli zmlátit.

„Slyšel jsem z vedlejší cely, jak je policisté slovně urážejí,“ pospal další děj mladý Rom. Jeden z mladíků následně zkolaboval, přivolaná záchranka však mladíkům nevěřila, že by za jejich zranění mohla policie.

Policie má však na celou situaci jiný pohled a nepřiměřené násilí odmítá. Hlídka místního oddělení policie Kyje v Bryksově ulici na Černém Mostě měla přijmout oznámení o výtržnostech na tísňovou linku 158. Kolem 10 mladých Romů tam mělo rušit noční klid, rozbíjet lahve a obtěžovat kolemjdoucí.

„V rámci tohoto zákroku byla skupina výtržníků vyzvána k prokázání totožnosti. Většina osob však výzvě nevyhověla a začala policejní hlídku slovně atakovat. Celá situace se začala vyostřovat a policistům tak hrozilo bezprostřední napadení. Vzhledem k tomu na místo dorazily posily v podobě několika dalších policejních hlídek. Policisté nejaktivnější účastníky potyčky zpacifikovali za použití donucovacích prostředků. Na policejní služebně nakonec skončilo celkem 11 osob, z toho 4 osoby dobrovolně. Při zákroku došlo ke zranění celkem dvou osob. Třiadvacetiletý muž, který si podle všeho způsobil zranění sám při snaze o překažení zákroku policisty, ošetření přivolanými záchranáři odmítl. Lékařskou pomoc však nakonec neodmítl dvaadvacetiletý muž, který si po předvedení na policejní služebnu stěžoval na bolest kolena. Toho záchranná služba odvezla na ošetření do nemocnice,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí tiskového oddělení PČR Andrea Zoulová.

Policie se rozhodla na základě spekulací celou situaci a zákrok policie prověřit.

Přečteno: 8605x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Policie, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo