romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mladý Rom si stěžuje na neadekvátní zásah policistů na pražském sídlišti. Policie kritiku odmítá, zásah ale prošetřuje

2.11.2016 17:10
Zranění Romové po údajně neadekvátním zásahu policistů 22. 10. 2016 na pražském Černém mostě (FOTO: Facebook.com)
Zranění Romové po údajně neadekvátním zásahu policistů 22. 10. 2016 na pražském Černém mostě (FOTO: Facebook.com)

Minulý týden se na sociální síti Facebook objevil příspěvek mladého Roma, který si stěžoval na neadekvátní zákrok policistů na Černém mostě v Praze. Pisatel v příspěvku popisuje zásah policistů proti skupině mladých Romů a Romek. Policie však má na celou situaci jiný pohled.

„Včera 22. 10. 2016 v Praze na Černém Mostě Jsme s kamarády oslavovali narozeniny. Skončili jsme před 22 hodinou, takže jsme ani neporušovali noční klid,“ píše účastník incidentu na Facebooku o zásahu policistů, kteří měli údajně používat rasistické nadávky a hrubé násilí. Následně popisuje zranění, které měli policisté skupince způsobit.

Pro server Romea.cz mladík popsal další detaily incidentu. „Chtěli občanský průkaz po mé starší sestře, ta ho ale u sebe neměla. Nechala si ho doma, protože už se jednou stalo, že na oslavě během večera doklady ztratila,“ uvedl pro server Romea.cz jeden ze zadržených mladíků.

„Moje sestra odporovala a byla proti tomu, aby na ní zvyšovali hlas bezdůvodně. V tu chvíli jí zpacifikovali, dali jí ruce vzad a tlačili je nahoru, tím jí je začali lámat. Sestra chytla hysterický záchvat, policisté mi řekli, že mě jí předali a řekli, že jí mám držet, tak jsem jí držel, nicméně mi po chvilce utekla do davu, kde byli další moji kamarádi s policisty. Ihned jsem za ní vyběhl a chytil jí, ale v ten moment mě policisté hodili na zem, jeden mi držel hlavu a druhý mi dupl na koleno a zlomil mi v něm čéšku. Teď kvůli tomu přijdu o práci,“ dodává mladý Rom.

Podle něj na místo přijeli další hlídky a skupinku mladých lidí odvezli na policejní stanici. Jeden z mladíků podle něj při cestě do cely vulgárně nadával policistům, že napadli mojí sestru bezdůvodně a že tuto situaci bude řešit. Policisté ho poté měli zmlátit.

„Slyšel jsem z vedlejší cely, jak je policisté slovně urážejí,“ pospal další děj mladý Rom. Jeden z mladíků následně zkolaboval, přivolaná záchranka však mladíkům nevěřila, že by za jejich zranění mohla policie.

Policie má však na celou situaci jiný pohled a nepřiměřené násilí odmítá. Hlídka místního oddělení policie Kyje v Bryksově ulici na Černém Mostě měla přijmout oznámení o výtržnostech na tísňovou linku 158. Kolem 10 mladých Romů tam mělo rušit noční klid, rozbíjet lahve a obtěžovat kolemjdoucí.

„V rámci tohoto zákroku byla skupina výtržníků vyzvána k prokázání totožnosti. Většina osob však výzvě nevyhověla a začala policejní hlídku slovně atakovat. Celá situace se začala vyostřovat a policistům tak hrozilo bezprostřední napadení. Vzhledem k tomu na místo dorazily posily v podobě několika dalších policejních hlídek. Policisté nejaktivnější účastníky potyčky zpacifikovali za použití donucovacích prostředků. Na policejní služebně nakonec skončilo celkem 11 osob, z toho 4 osoby dobrovolně. Při zákroku došlo ke zranění celkem dvou osob. Třiadvacetiletý muž, který si podle všeho způsobil zranění sám při snaze o překažení zákroku policisty, ošetření přivolanými záchranáři odmítl. Lékařskou pomoc však nakonec neodmítl dvaadvacetiletý muž, který si po předvedení na policejní služebnu stěžoval na bolest kolena. Toho záchranná služba odvezla na ošetření do nemocnice,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí tiskového oddělení PČR Andrea Zoulová.

Policie se rozhodla na základě spekulací celou situaci a zákrok policie prověřit.

Přečteno: 8586x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Policie, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo