romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Moderátor Českého rozhlasu Xaver Veselý se fotil s extremistou Tomášem Vandasem, pravidla tak prý neporušil

18.8.2020 9:40
Předseda neonacistické DSSS Tomáš Vandas se členem Rady České televize Xaverem Veselým na setkání
Předseda neonacistické DSSS Tomáš Vandas se členem Rady České televize Xaverem Veselým na setkání "vlastenců". Foto Vandasův Facebook.

Český rozhlas se podle svého mluvčího nebude zabývat společnou fotografií moderátora Lubomíra Xavera Veselého s předsedou krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomášem Vandasem. V ČRo přitom platí přísná předvolební pravidla, která mimo jiné spolupracovníkům zakazují jakkoliv se podílet na propagaci kandidujících stran a politiků. Informuje o tom Deník N.

Veselý, který v regionálním vysílání Českého rozhlasu moderuje pořad Xaver a host, zapózoval s předsedou DSSS v sobotu na nacionalistickém srazu ve středočeských Příčovech. Politik, jehož strana na podzim kandiduje do krajských zastupitelstev celkem v jedenácti krajích, se fotkou vzápětí pochlubil jak na vlastním, tak i na stranickém profilu.

Snímek vyvolal kritiku zejména proto, že Lubomír Veselý kromě moderování v Rozhlase zastává také post radního České televize. Dělnickou stranu, rozpustil v roce 2010 Nejvyšší správní soud. Svoje rozhodnutí odůvodnil tím, že strana navazovala na totalitní ideologii německého nacismu a cíleně vyvolávala násilí a rasovou a etnickou nesnášenlivost.

„Ve které normální zemi se dohlížitel na demokratickou nezávislost veřejnoprávního média veřejně stýká s neonacisty?“ ptal se třeba na Facebooku reportér České televize Jakub Szantó.

Den před pořízením této fotografie totiž začala v Českém rozhlase platit předvolební pravidla závazná pro všechny zaměstnance a externí spolupracovníky. A ta výslovně zakazují zapojovat se jakkoliv do předvolebních kampaní. „Zaměstnanci a spolupracovníci se nesmějí podílet na jakékoliv propagaci subjektů, kandidátů, politiků nebo registrovaných třetích osob, nesmějí ohrožovat nestrannost a důvěryhodnost Českého rozhlasu nebo poškozovat či ohrožovat jeho dobrou pověst a jsou povinni se zdržet jakýchkoliv vystoupení na podporu subjektů, kandidátů, politiků nebo registrovaných třetích osob,“ nařídil mimo jiné generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Podle mluvčího ČRo ale společná fotka moderátora s předsedou kandidující strany tato pravidla neporušuje.

Deník N
Přečteno: 1003x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Neonacismus, Nacismus, Nacionalismus, Český rozhlas, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo