romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mohou si Romové za diskriminaci sami? Beňák vs. Křeček

9.5.2016 16:20
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Názorová výměna mezi zástupcem ombudsmanky Stanislavem Křečkem a Davidem Beňákem, zástupcem náměstkyně pro řízení Sekce pro lidská práva na Úřadu vlády, na téma důvodů romské menšiny se odehrála minulý ve vysílání Českého rozhlasu.

Stanislav Křeček se například domnívá, že za nesnáze spojené se získáním bydlení  zaměstnání si velkou měrou mohou sami Romové svým přístupem. Na svém blogu například napsal: „Jsem přesvědčen, že kdyby Romové se o své věci starali, projevili větší aktivitu a péči o svůj osud, tak by byla ta situace jiná. “

David Beňák s tímto názorem nesouhlasí: „Není pravda, že tady mohu žít život, kde mě nikdo neomezuje. Já se s diskriminací potýkám sám, a to mám vysokou školu a pracuji, a přesto se s tím potýkám. Musím rezolutně odmítnout, že je to konstrukt, který vytvářejí sami Romové. “ Částečně s Křečkem souhlasí v tom, že se Romové nepodílejí na rozhodováních, která se jich dotýkají v každodenním životě. Podle něj je to ale kvůli tomu, že tuto příležitost podílet se ani nedostanou.

Beňák si myslí, že česká společnost Romy do pasivity natlačila, a uvedl situace, kdy Rom nedostane práci, ačkoli například po telefonu mu byla přisouzena: „Co je to jiného než diskriminace? Když nedostane ani šanci přesvědčit toho zaměstnavatele, že umí pracovat a tu práci by dělal rád,“ konstatuje.

Podle zástupce ombudsmanky to však není ta primární příčina, tou je podle něj obecná zkušenost zaměstnavatelů: „Každý zaměstnavatel, každý starosta vám řekne, jak je to se zaměstnáváním většiny Romů. Já netvrdím, že se všichni Romové té práci vyhýbají. Je celá řada lidí, kteří pracují. Většinou ta zkušenost je taková, že když někoho zaměstnají, tak druhý den nepřijde do práce a nářadí, které mu bylo svěřeno, prodá. To je obecná zkušenost."

Přečteno: 2502x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Český rozhlas, Úřad vlády, David BeňákHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo