romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková jednala s Amnesty International o odstranění diskriminace a segregace Romů ve vzdělávání

Praha, 22.5.2013 9:54, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková spolu se členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Janem Balogem a kolegy ze sekretariátu této Rady a z Agentury pro sociální začleňování se setkala se zástupci organizace Amnesty International, konkrétně s ředitelem české pobočky Markem Martinem, s koordinátorem kampaní Martinem Balcarem a s vedoucí oddělení advokační činnosti Janou Vargavčíkovou.

Hlavní diskutovanou otázkou bylo, zda skutečně vede naplňování Plánu opatření k výkonu rozsudku D. H. a ostatní proti České republice k odstranění nepřímé diskriminace a segregace Romů v oblasti vzdělávání. Dále jestli nejsou opatření k řešení těchto zásadních problémů zaměňována za realizaci obecných proinkluzivních změn, které jsou sice potřebné, nicméně neřeší podstatu rozsudku.

Účastníci setkání společně hledali cesty k cílenému odstranění obou překážek, které brání Romům ve zvýšení vzdělanostní úrovně. Shodli se, že je nutná intenzivní propagace tohoto tématu směrem k politické reprezentaci i směrem k veřejnosti. Jednou z oblastí spolupráce je realizace kampaní, jejichž cílem bude zvýšit otevřenost české společnosti ke vzdělávání romských dětí v běžných školách.

Potřebné je také získat relevantní data pro tvorbu antidiskriminačních opatření, proto budou obě strany společně podporovat vznik výzkumných šetření ke zmapování situace Romů ve všech stupních vzdělávací soustavy. Vhodnou platformou, kde by mělo být řešení diskriminace a segregace Romů diskutováno, je Rada vlády ČR pro záležitosti romské menšiny. Z tohoto důvodu byla také dohodnuta užší spolupráce Rady s organizací Amnesty International.

"Zcela zásadní je průběžné monitorování pokroku plnění opatření Plánu opatření pro výkon rozsudku D. H. a ostatní proti České republice. V tomto ohledu by mělo zastávat klíčovou pozici Fórum nevládních organizací k otázce rovných příležitostí ve vzdělávání, které Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ustanovilo jako jedno z opatření Plánu. Aby mohlo Fórum zastávat pozici monitorovacího orgánu, je potřebné posílit jeho postavení vůči resortu školství a oficiálně jej tímto úkolem ve stanovách pověřit," uvádí se v tiskové zprávě vládní zmocněnkyně Moniky Šimůnkové, která přislíbila, že s tímto požadavkem osloví zástupce MŠMT.

Přečteno: 1264x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Amnesty International, Monika Šimůnková, Vláda, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo