romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Mezinárodní den Romů je pro vládní instituce i výzvou k užší spolupráci se samotnými Romy

8.4.2013 4:00, (ROMEA)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (Zdroj: www.vlada.cz)

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková zveřejnila u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2013 prohlášení, ve kterém kromě přání připomněla, že je tento den výzvou pro vládní instituce k užší spolupráci se samotnými Romy. Hlavní úkoly při zlepšení situace Romů v ČR vidí především v oblasti vzdělávání, které může zajistit lepší uplatnění Romů na pracovním trhu i vymanění řady z nich z kruhu chudoby. Server Romea.cz zveřejňuje prohlášení Moniky Šimůnkové v plném znění.

Monika Šimůnková k Mezinárodnímu dni Romů 2013

„Ráda bych u příležitosti Mezinárodního dne Romů popřála vše nejlepší všem Romům a Romkám v České republice. Plně si uvědomuji, že řada z nich se dnes stále nachází ve složité životní situaci. Podle odborných odhadů čelí celá třetina z více než dvou set tisícové populace sociálnímu vyloučení, které často spoluvytváří pohled většinové společnosti na všechny Romy v České republice,“ uvádí k Mezinárodnímu dnu Romů vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„Věřím, že se nám v nejbližší době bude po stále větších krůčcích dařit zlepšovat situaci Romů v České republice, o což se se všemi orgány, které mám na starosti, usilovně snažíme. Hlavní úkoly vidím především v oblasti vzdělávání, které může zajistit lepší uplatnění Romů na pracovním trhu i vymanění řady z nich z kruhu chudoby. Zatím však žáci romského původu tvoří stále více než třetinu žáků praktických škol pro děti s lehkým mentálním postižením. Tento stav se do budoucna musí změnit,“ říká Monika Šimůnková.

„Rovný přístup a šance na kvalitní vzdělání, které musejí být spravedlivě nastaveny pro všechny děti v České republice bez ohledu na jejich etnický i sociální původ patří mezi mé priority ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva,“ dodává.

Mezinárodní den Romů je pro vládní instituce i výzvou k užší spolupráci se samotnými Romy. Příležitostí pro to bude například Koncepce romské integrace pro období 2014-2020, jejíž příprava právě začíná. Zaměří se na integraci Romů v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a zdraví. Koncepci připravuje zmocněnkyně vlády pro lidská práva a bude sloužit jako základní strategický dokument na národní úrovni i ve vztahu k Evropské unii.

U příležitosti Mezinárodního dne Romů uspořádala Monika Šimůnková a kancelář Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny 5. dubna 2013 setkání v Lichtenštejnském paláci v Praze. Připomenula zde represivní kroky minulých režimů negativně ovlivňující společenské postavení a svébytnost romského národa, ale především historické události významné v procesu jeho emancipace.

Setkání se zúčastnil ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a na setkání vystoupil také Ing. Karel Holomek za Společenství Romů na Moravě, zakladatel Muzea romské kultury a významný romský aktivista. Součástí programu byla pietní vzpomínka na oběti rasového pronásledování za druhé světové války, autorské čtení z romské literatury a vystoupení romských umělců.

Osmý duben slaví Romové v celém světě jako svůj svátek – Mezinárodní den Romů. Datum připomíná památku prvního velkého mezinárodního kongresu Romů, který se uskutečnil dne 8. dubna 1971 poblíž Londýna, během něhož byla ustanovena podoba romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Mezinárodní den Romů upozorňuje na hodnoty plynoucí z pojmu ROMIPEN čili ROMSTVÍ. To v sobě skýtá odkaz na historii, kulturu, a napomáhá pochopit soužití Romů a společnosti, ve které se v daném místě a čase pohybovali.

TZ Moniky Šimůnkové, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Přečteno: 669x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monika Šimůnková, Mezinárodní den Romů, Vzdělávání, Zaměstnanost, IntegraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo