romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Ombudsman Křeček neříká pravdu, nikdy jsem neuvedla, že ho v radách nemohu zastupovat. Jeho jednání vnímám jako nečestné a neférové

22.1.2021 9:21
Monika Šimůnková (FOTO: https://www.ochrance.cz/)
Monika Šimůnková (FOTO: https://www.ochrance.cz/)

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková se dnes ohradila proti tvrzení ombudsmana Stanislava Křečka, že ji neodvolal z jednotlivých lidskoprávních rad. Podle Šimůnkové není pravda, že by z těchto rad sama odešla. "Pravda je taková, že mě ombudsman na jaře roku 2020 do těchto Rad navrhl a nyní mé pověření odvolal. Učinil tak proto, že jsem v interní komunikaci vyjádřila jednoznačný nesouhlas s jeho připomínkami ke Strategii romské integrace," uvedla Šimůnková. "Nikdy jsem neuvedla, že ho v těchto radách nemohu zastupovat," dodala Monika Šimůnková v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Monika Šimůnková: Tisková zpráva ombudsmana Stanislava Křečka ohledně okolností odvolání mé osoby ze tří Rad vlády je nepravdivá

Stanislav Křeček tvrdí, že mě neodvolal z jednotlivých Rad (pro záležitosti romské menšiny, lidská práva a rovnost žen a mužů), protože jen on je jejich členem. Tvrdí také, že jsem ho informovala, že již nadále nemohu v těchto Radách vystupovat jako jeho zástupce. Pravda je však taková, že mě ombudsman na jaře roku 2020 do těchto Rad navrhl a nyní mé pověření odvolal. Učinil tak proto, že jsem v interní komunikaci vyjádřila jednoznačný nesouhlas s jeho připomínkami ke Strategii romské integrace. Tento dokument jsem s kolegyněmi a kolegy připomínkovala jako členka Rady již v průběhu minulého roku. Za celou dobu ombudsman nepřišel s žádnými vlastními návrhy. Až před odesláním připomínek v rámci meziresortního řízení napsal dvě kritické, pro mne obsahově nepřijatelné, stránky a tyto následně zveřejnil. 

Nepravdivé informace:

Tisková zpráva ombudsmana ze dne 20. ledna 2021 uvádí: “Členem zmíněných rad je z jejich statutu veřejný ochránce práv.”

Toto tvrzení je v případě Rady vlády pro záležitosti romské menšiny nepravdivé. Členem Rady je podle jejího Statutu zástupce Kanceláře veřejného ochránce práv, tedy nikoliv automaticky ombudsman. Členkou Rady jsem já, neboť mě sám Stanislav Křeček pověřením ze dne 16. dubna 2020 jako členku navrhl a premiér mě následně jmenoval.

Dále je v tiskové zprávě uvedeno: “Zástupkyně ombudsmana ho v posledních dnech písemně informovala, že se jejich názory liší, a proto nemůže vystupovat jako jeho zástupce.”

Nikdy jsem neuvedla, že ho v těchto radách nemohu zastupovat. Práci v poradních orgánech vlády považuji za mimořádně důležitou, protože se věnují systémovým tématům s dopadem na všechny skupiny obyvatel a v této práci chci pokračovat. V emailu z 13. ledna 2021, ve kterém jsem ombudsmanovi sdělila své nesouhlasné stanovisko s připomínkami Strategie romské integrace, jsem uvedla:

  • “Současně, tedy jako Vámi pověřená členka k jednáním na této Radě vlády, ale také jako člověk, co se romskou otázkou již také určitou dobu zabývá, Vám musím napsat, že se důrazně od tohoto Vašeho stanoviska a celého textu zejména první obecné připomínky (Strategie) distancuji a zásadně s ním nesouhlasím. Navíc se mnou nebylo předem projednáno, bylo odesláno, aniž bych znala definitivní text a rozhodně jej nehodlám na platformě Rady či Úřadu vlády jakkoli obhajovat, neb jej obsahově považuji – zejména některé pasáže – za naprosto nepřijatelné a neobhajitelné.”

Poté mi ombudsman 14. ledna 2021 emailem odpověděl, že nebyl důvod se mnou toto dále konzultovat a je zcela zbytečné, pokud s tím vyjadřuji svůj nesouhlas. Uvedl také, že zvážil všechny okolnosti a s ohledem na dlouhodobé a stále vznikající konflikty v naší vzájemné komunikaci, rozhodl se v zájmu zachování normálního chodu instituce odvolat mé pověření, abych ho zastupovala na Radě vládě pro romské menšiny, Radě vlády pro lidská práva a Radě vlády pro rovnost mužů a žen.

Podobně jako v kauze přítomnosti otců u porodu na jaře tohoto roku dochází v interpretaci celé věci ze strany ombudsmana k vážným významovým posunům a zkreslením. Musím konstatovat, že jeho jednání vnímám jako nečestné a neférové.

Přečteno: 952x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stanislav Křeček, Monika Šimůnková, OmbudsmanHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo