romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Ombudsman Křeček neříká pravdu, nikdy jsem neuvedla, že ho v radách nemohu zastupovat. Jeho jednání vnímám jako nečestné a neférové

22.1.2021 9:21
Monika Šimůnková (FOTO: https://www.ochrance.cz/)
Monika Šimůnková (FOTO: https://www.ochrance.cz/)

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková se dnes ohradila proti tvrzení ombudsmana Stanislava Křečka, že ji neodvolal z jednotlivých lidskoprávních rad. Podle Šimůnkové není pravda, že by z těchto rad sama odešla. "Pravda je taková, že mě ombudsman na jaře roku 2020 do těchto Rad navrhl a nyní mé pověření odvolal. Učinil tak proto, že jsem v interní komunikaci vyjádřila jednoznačný nesouhlas s jeho připomínkami ke Strategii romské integrace," uvedla Šimůnková. "Nikdy jsem neuvedla, že ho v těchto radách nemohu zastupovat," dodala Monika Šimůnková v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Monika Šimůnková: Tisková zpráva ombudsmana Stanislava Křečka ohledně okolností odvolání mé osoby ze tří Rad vlády je nepravdivá

Stanislav Křeček tvrdí, že mě neodvolal z jednotlivých Rad (pro záležitosti romské menšiny, lidská práva a rovnost žen a mužů), protože jen on je jejich členem. Tvrdí také, že jsem ho informovala, že již nadále nemohu v těchto Radách vystupovat jako jeho zástupce. Pravda je však taková, že mě ombudsman na jaře roku 2020 do těchto Rad navrhl a nyní mé pověření odvolal. Učinil tak proto, že jsem v interní komunikaci vyjádřila jednoznačný nesouhlas s jeho připomínkami ke Strategii romské integrace. Tento dokument jsem s kolegyněmi a kolegy připomínkovala jako členka Rady již v průběhu minulého roku. Za celou dobu ombudsman nepřišel s žádnými vlastními návrhy. Až před odesláním připomínek v rámci meziresortního řízení napsal dvě kritické, pro mne obsahově nepřijatelné, stránky a tyto následně zveřejnil. 

Nepravdivé informace:

Tisková zpráva ombudsmana ze dne 20. ledna 2021 uvádí: “Členem zmíněných rad je z jejich statutu veřejný ochránce práv.”

Toto tvrzení je v případě Rady vlády pro záležitosti romské menšiny nepravdivé. Členem Rady je podle jejího Statutu zástupce Kanceláře veřejného ochránce práv, tedy nikoliv automaticky ombudsman. Členkou Rady jsem já, neboť mě sám Stanislav Křeček pověřením ze dne 16. dubna 2020 jako členku navrhl a premiér mě následně jmenoval.

Dále je v tiskové zprávě uvedeno: “Zástupkyně ombudsmana ho v posledních dnech písemně informovala, že se jejich názory liší, a proto nemůže vystupovat jako jeho zástupce.”

Nikdy jsem neuvedla, že ho v těchto radách nemohu zastupovat. Práci v poradních orgánech vlády považuji za mimořádně důležitou, protože se věnují systémovým tématům s dopadem na všechny skupiny obyvatel a v této práci chci pokračovat. V emailu z 13. ledna 2021, ve kterém jsem ombudsmanovi sdělila své nesouhlasné stanovisko s připomínkami Strategie romské integrace, jsem uvedla:

  • “Současně, tedy jako Vámi pověřená členka k jednáním na této Radě vlády, ale také jako člověk, co se romskou otázkou již také určitou dobu zabývá, Vám musím napsat, že se důrazně od tohoto Vašeho stanoviska a celého textu zejména první obecné připomínky (Strategie) distancuji a zásadně s ním nesouhlasím. Navíc se mnou nebylo předem projednáno, bylo odesláno, aniž bych znala definitivní text a rozhodně jej nehodlám na platformě Rady či Úřadu vlády jakkoli obhajovat, neb jej obsahově považuji – zejména některé pasáže – za naprosto nepřijatelné a neobhajitelné.”

Poté mi ombudsman 14. ledna 2021 emailem odpověděl, že nebyl důvod se mnou toto dále konzultovat a je zcela zbytečné, pokud s tím vyjadřuji svůj nesouhlas. Uvedl také, že zvážil všechny okolnosti a s ohledem na dlouhodobé a stále vznikající konflikty v naší vzájemné komunikaci, rozhodl se v zájmu zachování normálního chodu instituce odvolat mé pověření, abych ho zastupovala na Radě vládě pro romské menšiny, Radě vlády pro lidská práva a Radě vlády pro rovnost mužů a žen.

Podobně jako v kauze přítomnosti otců u porodu na jaře tohoto roku dochází v interpretaci celé věci ze strany ombudsmana k vážným významovým posunům a zkreslením. Musím konstatovat, že jeho jednání vnímám jako nečestné a neférové.

Přečteno: 985x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stanislav Křeček, Monika Šimůnková, OmbudsmanHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo