romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Monika Šimůnková: Zjistit kolik romských žáků je v praktických školách je nutné, hlasy proti sčítání jsou absurdní

Praha, 26.9.2013 20:14, (ROMEA)
Monika Šimůnková (FOTO: www.vlada.cz)
Monika Šimůnková (FOTO: www.vlada.cz)

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové je sčítání romských žáků v praktických školách nutné a správné. "Jen díky sčítání zjistíme, jestli se tristní situace romských dětí zlepšuje," uvedla Šimůnková v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Spor o to, zda žáky počítat nebo nepočítat považuje za absurdní.

Podle Šimůnkové není možné, aby tolik romských dětí, které se u nás dostávají do praktických škol, bylo skutečně lehce mentálně postiženo. "Výskyt lehkého mentálního postižení se u všech národů na světě pohybuje zhruba do tří procent. U romské národnosti v ČR je to desetkrát více, což je totální nesmysl," uvedla Šimůnková pro Českou televizi. "Chápu, že s tím můžou mít někteří ředitelé škol problém, protože na nich je, nebo na konkrétním učiteli je, aby podle svého uvážení zhodnotili, jestli určitého žáka vnímají jako romského, nebo ne. Pokud ale chceme něco udělat se vzděláváním romských dětí a tím pádem i s jejich uplatněním na trhu a s celou oblastí romské otázky včetně současných protiromských nálad, musíme začít právě u vzdělání romských dětí. A to šetření je jedním z předpokladů," dodala Šimůnková.

Definice podle MPSV: Za romského žáka se považuje člověk, který se za něj sám považuje, anebo je za takového považován významnou částí svého okolí.

Šimůnková si také myslí, že že učitelé znají rodinné zázemí dítěte, vědí, jak děti vnímá jejich okolí. "Vždyť se přece děje i to, že rodiče neromských dětí dávají své děti do jiných škol proto, že je v určitých školách nebo třídách větší počet romských dětí. A z toho musíme vycházet, že nějaké dítě je okolím na základě mnoha předpokladů považováno za romské. Věřím, že každý učitel z každé školy je natolik inteligentní, že je schopen nějak celkově zhodnotit situaci jednotlivého dítěte. Údaje jsou potom anonymizované, nekonkrétní, přinášejí pouze určité číslo za celou školu a potom určité procento," řekla v rozhovoru pro TÝDEN.CZ.

O tom, kdo je Rom, má ředitel rozhodovat na základě definice ministerstva práce, kterou schválil i ombudsman. Podle ní se za romského žáka považuje člověk, který se za něj sám považuje, anebo je za takového považován významnou částí svého okolí. Jenže právě tato definice se nelíbí předsedovi Asociace speciálních škol Jiřímu Pilařovi (TOP 09): "Mě by se třeba dotklo, když bych byl považován za jiné etnikum, než by si myslel někdo jiný. Ale protože by to bylo třeba pět lidí, tak bych měl smůlu a stal bych se příslušníkem etnika, kterým se necítím být," uvedl Pilař v České televizi.

Podle vládní zmocněnkyně však asociace nechce měnit současný stav. "Odpor z jejich strany v posledním roce, kdy se ministerstvo školství snaží něco dělat, je obrovský. A teď je samozřejmě další příležitost, jak přijít úplně absurdně s tím, že se tady porušují lidská práva. To je naprostá absurdita, tento argument. Kdybychom žádná šetření neudělali, pouze by se zakonzervoval stávající stav. Vždyť jen díky loňskému šetření ombudsmana se zjistilo, že se u nás ani pět let po odsuzujícím verdiktu Evropského soudu pro lidská práva takřka nic nezměnilo. A až konečně poté se začalo něco dít," upozorňuje v rozhovoru pro TÝDEN.CZ Monika Šimůnková.

Sčítání hájí i Jan Stejskal z Romského vzdělávacího fondu: "Nejde o sčítání, které by se jakkoliv dotýkalo osobních údajů žáků, provádí se pouze kvalifikovaný odhad, který má sloužit k zamezení pokračující diskriminace romských žáků," řekl Stejskal v rozhovoru pro Českou televizi.

O tom, že jsou potřeba data, která ukážou, zda dochází k pozitivnímu posunu v otázce romského vzdělávání, je přesvědčena i Jarmila Balážová ze sdružení ROMEA. "Když to neuděláme, tak nebudeme vědět jestli se ten stav zlepšil nebo nezlepšil nebo kolik těch dětí tam je," uvedla Balážová.

ryz, TÝDEN.CZ, Česká televize
Přečteno: 1143x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, speciální školy, sčítání žákůHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo