romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

RRTV nikdy nekonstatovala, že vysílání TV Prima bylo objektivní a vyvážené, naopak. Prima v reportáži lhala

8.6.2016 10:46
George Batto, kterému byla jeho odpověď pro televizi Prima hrubě zkreslena a bylo mu vloženo do úst to, co vůbec neřekl (FOTO: Repro TV Prima)
George Batto, kterému byla jeho odpověď pro televizi Prima hrubě zkreslena a bylo mu vloženo do úst to, co vůbec neřekl (FOTO: Repro TV Prima)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vydala včera stanovisko k údajné manipulaci ve zpravodajství televize Prima. Předseda rady Ivan Krejčí konstatuje, že monitoring a analýza zpravodajství televize Prima v období od 24. srpna do 13. září 2015 odhalily několik sporných momentů v konkrétních příspěvcích a rovněž poukázaly na tendenci vytvářet negativní mediální obraz migrace.

Rada se vyjádřila i k obviněním, které uveřejnil server HlídacíPes.org, že vedení televize Prima na poradě s redakcí 7. září 2015 přišlo s jasnými instrukcemi o tom, jak se má televize ve svém zpravodajství stavět k uprchlické krizi. Tedy aby vykreslovali uprchlíky jako riziko a ohrožení a fakticky tak ignorovali zásady objektivity a vyváženosti.

Podle Rady samotnými interními pokyny Prima zákon neporušovala, "zda reálně došlo či dochází k porušování zásad objektivity a vyváženosti ve vysílání programu Prima, je možné zjistit výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu," konstatuje Rada ve svém stanovisku.

Rada se oficiálně ohradila proti tvrzení Primy, že RRTV konstatovala, že její vysílání je objektivní a vyvážené. "Rozhodně však Rada nekonstatovala, že vysílání bylo objektivní a vyvážené, jak se snaží dezinterpretovat závěry analýzy ve svém stanovisku televize Prima. Pochybnosti, které analýza vzbudila, vedly RRTV naopak k tomu, že rozhodla navázat dalším monitoringem zpravodajství a publicistiky programu Prima, a to za období od 28. března 2016 do 17. dubna 2016," uvádí se ve stanovisku RRTV.

Závěry analýzy budou Radě předloženy v průběhu září 2016. Pokud analýza odhalí porušení zákona o vysílání, bude možné vydat upozornění na porušení zákona, eventuálně ve správním řízení uložit finanční sankci, konstatuje se ve stanovisku Rady pro televizní a rozhlasové vysílání.

Zpravodajství FTV Prima o uprchlické krizi se dostalo do centra zájmu letos na jaře kvůli způsobu informování o příjezdu iráckých křesťanských uprchlíků do Česka. Především pak reportáži, po jejímž odvysílání se řešilo to, zda jeden z uprchlíků skutečně přirovnal nabízené ubytování ke kravínu a zda byl překlad jeho slov správný či překroucený.

Stanovisko RRTV k údajné manipulaci ve zpravodajství televize Prima

Stanovisko RRTV k údajné manipulaci ve zpravodajství televize Prima V minulém týdnu server Hlídací pes zveřejnil nahrávku, která má dokládat, že zaměstnanci zpravodajství televize Prima byli svým vedením instruováni, aby informace o migrační krizi vykreslovalijako riziko a ohrožení a fakticky tak ignorovali zásady objektivity a vyváženosti.

RRTV konstatuje, že k porušení příslušných ustanovení zákona o vysílání ovšem nemůže dojít samotným vydáním jakéhokoli interního pokynu. Zda reálně došlo či dochází k porušování zásad objektivity a vyváženosti ve vysílání programu Prima, je možné zjistit výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání již v létě loňského roku zadala svému odbornému aparátu, kterým jsou mediální analytici úřadu, monitoring a analytické vyhodnocení zpravodajských a publicistických pořadů programu Prima za období tří týdnů, konkrétně od 24. srpna do 13. září 2015.

Cílem monitoringu bylo zjistit, zda při informování o migrační krizi nedochází k porušování zákona o vysílání a také, jakým způsobem je vytvářen mediální obraz aktuálních událostí. Analýza, se kterou se RRTV seznámila 15. prosince 2015, odhalila několik sporných momentů v konkrétních mediálních obsazích a rovněž poukázala na obecně problematickou tendenci zpravodajství Primy vytvářet negativní mediální obraz migrace.

Takováto zjištění opírající se zejména o metody obsahové analýzy by ovšem nemohla uspět jako dostatečný podklad pro vedení správního řízení a uložení pokuty v rámci správního trestání. Rozhodně však Rada nekonstatovala, že vysílání bylo objektivní a vyvážené, jak se snaží dezinterpretovat závěry analýzy ve svém stanovisku televize Prima. Pochybnosti, které analýza vzbudila, vedly RRTV naopak k tomu, že rozhodla navázat dalším monitoringem zpravodajství a publicistiky programu Prima, a to za období od 28. března 2016 do 17. dubna 2016.

Závěry analýzy budou Radě předloženy v průběhu měsíce září 2016. Pokud analýza odhalí porušení zákona o vysílání, je možné provozovateli vydat upozornění na porušení zákona, eventuálně ve správním řízení uložit finanční sankci. Odnětí licence provozovateli bezprostředně nehrozí, jelikož k odejmutí licence RRTV může v souladu se zákonem přikročit až v případě, kdy provozovatel zvlášť závažným způsobem opakovaně porušuje svou zákonnou povinnost.

V Praze dne 7. června 2016

Ivan Krejčí
Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

Přečteno: 1124x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RRTV, Prima TV, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo