romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Moravská Ostrava a Přívoz pokračuje ve vytěsňování chudých lidí z městského obvodu pryč

Ostrava, Praha, 26.4.2013 10:45, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Přednádraží.
Přednádraží.

Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz čelí další kritice kvůli svému přístupu k sociálně slabým obyvatelům. Stavební úřad při nedávné kontrole odhalil ubytovny, které k bydlení tohoto typu nemohou být využívány. Mají sloužit jako kanceláře či bytový dům, v němž nelze k bydlení nabízet jednotlivé pokoje.

Jejich obyvatelům tak nyní hrozí, že přijdou o příplatek na bydlení. Jelikož je v ubytovnách velmi vysoký nájem, neměli by na jeho zaplacení. Obvod, město i kraj už na tuto problematiku upozornila dopisem i vládní Agentura pro sociální začleňování. Její ředitel Martin Šimáček k tomu řekl, že situace by se měla urychleně řešit.

Přednádraží

Podle Šimáčka agentura situaci v Ostravě sleduje dlouhodobě, a to především od loňských problémů v lokalitě Přednádraží. Z ní většina lidí musela odejít, z různých důvodů. Jednak kvůli hádkám mezi městem, státem (Českými drahami) a majitelem domů o to, kdo má opravit rozbitou kanalizaci. V domech kvůli tomu byly nevyhovující hygienické podmínky. A později i kvůli tomu, že zdevastované domy nejsou vhodné k bydlení a hrozí, že by se mohly zřítit. 

"Tehdy jsme se snažili, aby starousedlíci z Přednádraží neskončili na ubytovnách v Cihelní ulici. Doporučovali jsme, aby obvod i město řešilo situaci jinak než krátkodobým, nevyhovujícím a předraženým bydlením v těchto špatných ubytovnách," podotkl Šimáček, podle něhož se tak nyní lidé musejí stěhovat znovu.

Cihelní a Tomkova ulice

Šimáček tvrdí, že 350 lidem ze tří ubytoven tak nyní hrozí, že skončí na ulici a bez sociálních dávek. Obvod zatím hovoří hlavně o dvou problematických ubytovnách - v Cihelní a Tomkově ulici, u další ubytovny má podezření, že by situace mohla být obdobná.

Na situaci lidí z Přednádraží a dalších lokalit v městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz dlouhodobě upozorňuje Kumar Vishwanathan, předseda občanského sdružení Vzájermné soužití, které pomáhá Romům nejen v Ostravě. Podle něj jde ze strany radnice o snahu dostat nejchudší lidi, většinou Romy, z centrálního městského obvodu pryč. Obvod či podnikatelé spjatí s místní politikou, kteří mají ve čtvrti své zájmy, postupně vytěsňují lidi z Přednádraží, z Palackého ulice, Božkovy ulice a nyní i z Cihelní a Tomkovy.

Moravská Ostrava a Přívoz se podle Vishwanathana chová ke svým občanům se stejnou arogancí jako komunisté před listopadem 89: „To, čeho jsme svědky, je mocenská snaha vystrnadit chudé lidi z centra města. Pro chudé lidi je to ponižující a dostávají se tak do ještě větších problémů než měli dosud. Teď hrozí, že se někteří z nich ocitnou na ulici. A všechno se to děje kvůli tomu, aby se Romové nevyskytovali v Moravské Ostravě a Přívoze,“ řekl Vishwanathan již dříve serveru Romea.cz.

Městské byty ne

"Na těch ubytovnách v současné době zhruba 90 ubytovaných dostalo upozornění z úřadu práce, že jim může být pozastaven doplatek na bydlení," uvedl místostarosta obvodu Tomáš Kuřec (ČSSD), podle kterého sociální pracovníci s lidmi situaci řeší. Nesouhlasí však s tím, aby tito lidé dostali městské byty. "Na těch ubytovnách jsou bohužel lidé, kteří z předchozích nájemních vztahů, ať už u soukromníků nebo v našich obecních bytech, mají vysoké dluhy. My máme zásady, že dlužníkům byty nepřidělujeme," uvedl Kuřec. 

Šimáček naopak upozorňuje právě na to, že obvod má dostatek volných bytů a při řešení této problematiky by měl více spolupracovat s neziskovými organizacemi. "Je nezbytné, aby se společně sešla městská část, magistrát, kraj a úřad práce a našli řešení. Ti lidé se dostanou do bytové krize a buď skončí v nějakých dalších nebytových prostorech a špatných ubytovnách nebo začnou migrovat po kraji. Jsme připraveni městu podat pomocnou ruku," uvedl Šimáček.

Ostravský úřad práce obyvatele problémových ubytoven už v březnu upozornil, že mohou přijít o doplatek na bydlení. Vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek Gabriela Petříková řekla, že lidé dostali tříměsíční lhůtu, aby mohli situaci řešit. Na peníze tak zatím mají nárok. Nejdříve o ně mohou přijít v červnu.

"Nevím nic. Mám jít v pondělí na sociálku, že mi řeknou co a jak. Nemám to odkud platit, nemám nic," řekla obyvatelka jedné z ubytoven.

"Na nedobrou bytovou situaci chudých lidí upozorňujeme již 10 až 15 let. Tyto lidi prostě nejde neustále vytěsňovat kamsi na okraj. Nejen Moravská Ostrava a Přívoz, ale i další čtvrti by se měly o tyto své občany postarat a dát jim trvalé bydlení. Volných bytů je dost. V ubytovnách jsou podmínky jako nějakých lágrech. V rodinách jsou kvůli neutěšené situaci velké problémy , rodiče jsou nervózní a to se přenáší na děti. V takovém prostředí nemůže být rodina funkční," řekl nyní serveru Romea.cz Kumar Vishwanathan.

Přečteno: 1508x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovny, segregace, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo