romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Moravskoslezští policisté plánují na sobotu rozsáhlé kontroly kvůli demonstracím

Ostrava, 22.8.2013 15:16, (ROMEA)
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)
Ostrava (FOTO: SPŠCHaG Ostrava, Wikimedia Commons)

Kontroly lidí i vozidel plánují moravskoslezští policisté na sobotu, kdy se v Ostravě mají uskutečnit plánované demonstrace Romů i radikálů. Policisté s kontrolami počítají nejen na území města, ale i na vytipovaných místech příjezdových cest do Ostravy. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Situaci ve městě bude monitorovat také vrtulník.

 Moravskoslezské policisty posílí kolegové z dalších míst republiky a strážníci. "Nelze vyloučit eskalaci násilí, konflikty. Shromážděné informace nasvědčují bezpečnostním rizikům, proto akci věnujeme pozornost," uvedla Holčáková.

Policie po zkušenostech z předchozích demonstrací apeluje především na rodiče s malými dětmi, lidi se zdravotním handicapem, seniory i další osoby, aby si uvědomili hrozící rizika.

 "Davem mohou létat různé předměty, hrozí tak zranění. Přes tato rizika jsme mohli při minulých incidentech v Čechách rodiče s dětmi nebo osoby se zdravotním handicapem se sníženou mobilitou v davu vidět," řekla mluvčí.

Vyzvala, aby lidé respektovali pokyny policistů. "Nebudeme tolerovat jakékoli vyprovokované násilí a podněcování etnické nesnášenlivosti či rasismu," doplnila mluvčí. 

Demonstraci proti rasismu a neonacismu nazvanou Mír mezi lidmi chystají na sobotu od 14:00 ostravští Romové, kteří akci naplánovali na stejný čas jako setkání radikálů, tedy ve 14:00. Podle zástupců Romů by mělo jít o poklidný happening, kterým chtějí ukázat svůj nesouhlas s pochody extremistů. Pravicoví radikálové mají na sobotu od 14:00 do 16:00 povolenou demonstraci Stop rasovým útokům u památníku v Komenského sadech.  

Podle informací na sociální síti Facebook a pozvánky, kterou tam vytvořil tentýž člověk, který demonstraci v Komenského sadech oznámil úřadům, by se však demonstranti měli sejít od 14:00 na Prokešově náměstí před Novou radnicí. Jde přitom o jedno z míst, které si pro svou akci Za mír mezi lidmi rezervovali Romové. Ti ale v Ostravě nahlásili akce na řadě míst, aby zabránili extremistům v pořádání jejich protestů. Prokešovo náměstí je nedaleko oficiálně oznámeného místa v Komenského sadech.  

Účast na akci s podtextem "Proti cikánskému rasismu a policejnímu násilí" už na Facebooku potvrdilo přes 1720 lidí. Romové by se měli sejít u kostela na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze. Obě místa jsou od sebe vzdálena zhruba dva kilometry. 

Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz minulý týden zakázal shromáždění a pochod, které v centru města na sobotu plánovali pravicoví radikálové ze skupiny Čeští lvi. Na stejnou dobu už měl totiž úřad do stejných míst nahlášená shromáždění Romů.
brf, ČTK
Přečteno: 938x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Extremismus, Policie, Demonstrace, Násilí, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo