romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mostecká radnice v Chanově zbourá další panelový dům a vyžene Romy do kontejnerů

20.1.2020 10:01
(FOTO: IPSI)
(FOTO: IPSI)

Město Most postaví v druhé polovině roku na sídlišti Chanov, obývaném převážně Romy, obyvatelné kontejnery, tzv. čunkodomky. Ve stejné chvíli se bude bourat další zdevastovaný panelák. Projekt čunkodomků, na které má radnice v letošním rozpočtu 20 milionů korun, představí vedení města zanedlouho obyvatelům Chanova. Novinářům to řekl primátor Jan Paparega (ProMOST).

Odborníci dokončují projektovou dokumentaci. "Jakmile bude hotova, což předpokládáme bude na přelomu ledna a února, připravíme prezentaci v kulturním domě přímo v Chanově," uvedl Paparega. V kontejnerech by mohlo podle primátora vzniknout 15 až 18 bytů. "Přičemž není žádné dogma, že by tam museli bydlet pouze lidi z Chanova," uvedl náměstek primátora Marek Hrvol (ProMOST).

Čunkodomky vzniknou přímo na sídlišti, kde město v minulosti nechalo zbourat několik panelových domů. Ještě letos bagry srovnají se zemí další. "Požádali jsme o státní dotaci na demolici bloku č.3. Zbouráme ho i v případě, že dotaci nedostaneme," uvedl Paparega.

Byty v panelácích na sídlišti patří městu. Počet platných nájemních smluv je 148, obydlených bytů je 172. "Obnovujeme smlouvy pouze těm, kteří hradí závazky, 24 domácností nemá platné smlouvy, budou muset byty vyklidit a nastěhují se osoby, které budou plnit své povinnosti," řekl primátor.

Sídliště Chanov, které vzniklo na konci 80. let, by se mělo podle plánu vedení města postupně proměnit. "Nejsme rozhodnuti tuto lokalitu demolovat, ale některé domy nejsou v dobré kondici. Pokud by se nám osvědčilo kontejnerové bydlení, šli bychom touto cestou," řekl Paparega.

Obyvatelé Chanova proti kontejnerovému "bydlení" již několikrát protestovali. Loni v červnu se i kvůli tomu konala druhá schůze komunitní skupiny. Společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.

"Nikdo z nás nechce bydlet v kontejnerech. Všichni si myslíme, že by bylo lepší opravit některé paneláky. Ať dají našim mužům práci a oni ty domy rádi opraví, stejně jako to bylo před lety s částí domů. Všichni si tam bydlení váží, když se o něj sami zasloužili,” uvedla po jednání skupiny její účastnice Vanesa.

Komunitní pracovní skupina vznikla za podpory Pirátů. Její zapojení do řešení situace na mosteckém sídlišti Chanov představuje novou metodu v přístupu k začleňování romských komunit v ČR. “Na sídlišti Chanov je mnoho dlouhodobě neřešených problémů, čeká nás hodně práce. Komunitní skupina bude v Chanově fungovat dlouhodobě, naše návrhy řešení chceme vymýšlet a diskutovat s těmi, pro které jsou vymýšleny, jen tak totiž mohou fungovat,” komentoval zastupitel Mostu Adam Komenda z Pirátů.

Přečteno: 1222x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Most, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo