romea - logo
25. února 2021 (čtvrtek)
svátek má Liliana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mostecká radnice v Chanově zbourá další panelový dům a vyžene Romy do kontejnerů

20.1.2020 10:01
(FOTO: IPSI)
(FOTO: IPSI)

Město Most postaví v druhé polovině roku na sídlišti Chanov, obývaném převážně Romy, obyvatelné kontejnery, tzv. čunkodomky. Ve stejné chvíli se bude bourat další zdevastovaný panelák. Projekt čunkodomků, na které má radnice v letošním rozpočtu 20 milionů korun, představí vedení města zanedlouho obyvatelům Chanova. Novinářům to řekl primátor Jan Paparega (ProMOST).

Odborníci dokončují projektovou dokumentaci. "Jakmile bude hotova, což předpokládáme bude na přelomu ledna a února, připravíme prezentaci v kulturním domě přímo v Chanově," uvedl Paparega. V kontejnerech by mohlo podle primátora vzniknout 15 až 18 bytů. "Přičemž není žádné dogma, že by tam museli bydlet pouze lidi z Chanova," uvedl náměstek primátora Marek Hrvol (ProMOST).

Čunkodomky vzniknou přímo na sídlišti, kde město v minulosti nechalo zbourat několik panelových domů. Ještě letos bagry srovnají se zemí další. "Požádali jsme o státní dotaci na demolici bloku č.3. Zbouráme ho i v případě, že dotaci nedostaneme," uvedl Paparega.

Byty v panelácích na sídlišti patří městu. Počet platných nájemních smluv je 148, obydlených bytů je 172. "Obnovujeme smlouvy pouze těm, kteří hradí závazky, 24 domácností nemá platné smlouvy, budou muset byty vyklidit a nastěhují se osoby, které budou plnit své povinnosti," řekl primátor.

Sídliště Chanov, které vzniklo na konci 80. let, by se mělo podle plánu vedení města postupně proměnit. "Nejsme rozhodnuti tuto lokalitu demolovat, ale některé domy nejsou v dobré kondici. Pokud by se nám osvědčilo kontejnerové bydlení, šli bychom touto cestou," řekl Paparega.

Obyvatelé Chanova proti kontejnerovému "bydlení" již několikrát protestovali. Loni v červnu se i kvůli tomu konala druhá schůze komunitní skupiny. Společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.

"Nikdo z nás nechce bydlet v kontejnerech. Všichni si myslíme, že by bylo lepší opravit některé paneláky. Ať dají našim mužům práci a oni ty domy rádi opraví, stejně jako to bylo před lety s částí domů. Všichni si tam bydlení váží, když se o něj sami zasloužili,” uvedla po jednání skupiny její účastnice Vanesa.

Komunitní pracovní skupina vznikla za podpory Pirátů. Její zapojení do řešení situace na mosteckém sídlišti Chanov představuje novou metodu v přístupu k začleňování romských komunit v ČR. “Na sídlišti Chanov je mnoho dlouhodobě neřešených problémů, čeká nás hodně práce. Komunitní skupina bude v Chanově fungovat dlouhodobě, naše návrhy řešení chceme vymýšlet a diskutovat s těmi, pro které jsou vymýšleny, jen tak totiž mohou fungovat,” komentoval zastupitel Mostu Adam Komenda z Pirátů.

Přečteno: 1287x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Most, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo