romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mostecká radnice v Chanově zbourá další panelový dům a vyžene Romy do kontejnerů

20.1.2020 10:01
(FOTO: IPSI)
(FOTO: IPSI)

Město Most postaví v druhé polovině roku na sídlišti Chanov, obývaném převážně Romy, obyvatelné kontejnery, tzv. čunkodomky. Ve stejné chvíli se bude bourat další zdevastovaný panelák. Projekt čunkodomků, na které má radnice v letošním rozpočtu 20 milionů korun, představí vedení města zanedlouho obyvatelům Chanova. Novinářům to řekl primátor Jan Paparega (ProMOST).

Odborníci dokončují projektovou dokumentaci. "Jakmile bude hotova, což předpokládáme bude na přelomu ledna a února, připravíme prezentaci v kulturním domě přímo v Chanově," uvedl Paparega. V kontejnerech by mohlo podle primátora vzniknout 15 až 18 bytů. "Přičemž není žádné dogma, že by tam museli bydlet pouze lidi z Chanova," uvedl náměstek primátora Marek Hrvol (ProMOST).

Čunkodomky vzniknou přímo na sídlišti, kde město v minulosti nechalo zbourat několik panelových domů. Ještě letos bagry srovnají se zemí další. "Požádali jsme o státní dotaci na demolici bloku č.3. Zbouráme ho i v případě, že dotaci nedostaneme," uvedl Paparega.

Byty v panelácích na sídlišti patří městu. Počet platných nájemních smluv je 148, obydlených bytů je 172. "Obnovujeme smlouvy pouze těm, kteří hradí závazky, 24 domácností nemá platné smlouvy, budou muset byty vyklidit a nastěhují se osoby, které budou plnit své povinnosti," řekl primátor.

Sídliště Chanov, které vzniklo na konci 80. let, by se mělo podle plánu vedení města postupně proměnit. "Nejsme rozhodnuti tuto lokalitu demolovat, ale některé domy nejsou v dobré kondici. Pokud by se nám osvědčilo kontejnerové bydlení, šli bychom touto cestou," řekl Paparega.

Obyvatelé Chanova proti kontejnerovému "bydlení" již několikrát protestovali. Loni v červnu se i kvůli tomu konala druhá schůze komunitní skupiny. Společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.

"Nikdo z nás nechce bydlet v kontejnerech. Všichni si myslíme, že by bylo lepší opravit některé paneláky. Ať dají našim mužům práci a oni ty domy rádi opraví, stejně jako to bylo před lety s částí domů. Všichni si tam bydlení váží, když se o něj sami zasloužili,” uvedla po jednání skupiny její účastnice Vanesa.

Komunitní pracovní skupina vznikla za podpory Pirátů. Její zapojení do řešení situace na mosteckém sídlišti Chanov představuje novou metodu v přístupu k začleňování romských komunit v ČR. “Na sídlišti Chanov je mnoho dlouhodobě neřešených problémů, čeká nás hodně práce. Komunitní skupina bude v Chanově fungovat dlouhodobě, naše návrhy řešení chceme vymýšlet a diskutovat s těmi, pro které jsou vymýšleny, jen tak totiž mohou fungovat,” komentoval zastupitel Mostu Adam Komenda z Pirátů.

Přečteno: 1267x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Most, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo