romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mostecký rasista Sieber "cikánům" byt nepronajme. Romka s doktorátem z Harvardu ho ztrapnila. Podívejte se!

25.4.2020 23:52
Petra Gelbart s dcerou a Jiří Mária Sieber (koláž: Romea.cz)
Petra Gelbart s dcerou a Jiří Mária Sieber (koláž: Romea.cz)

Velmi zvláštní inzerát na pronájem bytu se objevil na sociálních sítích. Zveřejnil ho příležitostný politik, realitní makléř a rasista Jiří Mária Sieber. "Byt je pro slušné nájemníky. Byt není vhodný pro absolventy Harvard University a modely Louis Vuitton," stojí v inzerátu, na který zareagovala Petra Gelbart, Romka s doktorátem právě z Harvardu, a zeptala se, co tím pronajímatel myslí. Zjistila, že Sieber takto označuje "všechny cikány" a zjevně diskriminační inzerát podal právě on.

"Nechápete? Je to úplně jednoduchý. Všichni Cikáni si dávají na svůj Facebook, že absolvovali Harvard University a že jsou modely Louis Vuitton, a protože to není pravda, tak takovéhle lidi nechci," vysvětlil Sieber překvapené Petře Gelbart, která se ptala, zda si byt může pronajmout, i když má doktorát z Harvardovy univerzity v oboru muzikologie.

"Ale já jsem Romka," reaguje v rozhovoru Gelbart. "Tak to je ještě horší," odpověděl Jiří Mária Sieber a začal české Romce žijící s rodinou v New Yorku vysvětlovat, co podle něj znamená slovo Rom.

VIDEO

"To, že Romové jsou hrubě a soustavně diskriminováni v oblasti bydlení je známo snad každému, kdo nějakou romskou rodinu osobně zná. O to palčivější téma to je, alespoň poň pro mě, uprostřed pandemie; jeden z důvodů, proč v mé newyorské čtvrti už zemřely tisíce lidí na koronavirus, je podle některých analýz nedostupnost prostorného bydlení pro imigranty s nízkými příjmy. Takže když jsem na Facebooku zahlédla diskriminační inzerát ohledně bytu v Mostě, možná mě to vyprovokovalo víc než jindy, a rozhodla jsem se tomu pánovi jeho "žertík" vrátit," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Petra Gelbart.

V Mostě jsem i s dětmi byla loni poprvé, a první co mi na tom zážitku imponovalo, i když rozhodně nepřekvapilo, bylo to, že celá romská čtvrt kterou jsme navštívili se v ničem nepodobala klasickým fotkám "mosteckých Romů," vždy pořízených na těch nejhůře vypadajících místech. Všude bylo čisto," dodala.

"To, co mi naprosto bez ostychu řekl pronajímatel bytu během našeho telefonátu je tak absurdní, že snad ani nemá cenu se k jeho pseudoargumentům vyjadřovat. Chtěla jsem ukázat svým dětem, že takovým lidem je nejlepší se smát. Ale ve skutečnosti mi do smíchu není. Kdy už budou vlády v Česku, na Slovensku i v dalších zemích řešit skutečnost, že Rom má na volném trhu tak mizivou šanci získat bydlení?" ptá se prostřednictvím serveru Romea.cz Petra Gelbart.

Jiří Mária Siebr je známá rasistická postavička ze severních Čech. V minulosti šířil několik protiromských hoaxů. V roce 2019 podporoval politickou frakci bytového družstva Krušnohor hnutí Mostečané Mostu, které chtělo vystavit "Vesnici pro lůzu"

Přečteno: 13223x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Rasismus, Petra Gelbart, Janov, MostHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo