romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mostecký rasista Sieber "cikánům" byt nepronajme. Romka s doktorátem z Harvardu ho ztrapnila. Podívejte se!

25.4.2020 23:52
Petra Gelbart s dcerou a Jiří Mária Sieber (koláž: Romea.cz)
Petra Gelbart s dcerou a Jiří Mária Sieber (koláž: Romea.cz)

Velmi zvláštní inzerát na pronájem bytu se objevil na sociálních sítích. Zveřejnil ho příležitostný politik, realitní makléř a rasista Jiří Mária Sieber. "Byt je pro slušné nájemníky. Byt není vhodný pro absolventy Harvard University a modely Louis Vuitton," stojí v inzerátu, na který zareagovala Petra Gelbart, Romka s doktorátem právě z Harvardu, a zeptala se, co tím pronajímatel myslí. Zjistila, že Sieber takto označuje "všechny cikány" a zjevně diskriminační inzerát podal právě on.

"Nechápete? Je to úplně jednoduchý. Všichni Cikáni si dávají na svůj Facebook, že absolvovali Harvard University a že jsou modely Louis Vuitton, a protože to není pravda, tak takovéhle lidi nechci," vysvětlil Sieber překvapené Petře Gelbart, která se ptala, zda si byt může pronajmout, i když má doktorát z Harvardovy univerzity v oboru muzikologie.

"Ale já jsem Romka," reaguje v rozhovoru Gelbart. "Tak to je ještě horší," odpověděl Jiří Mária Sieber a začal české Romce žijící s rodinou v New Yorku vysvětlovat, co podle něj znamená slovo Rom.

VIDEO

"To, že Romové jsou hrubě a soustavně diskriminováni v oblasti bydlení je známo snad každému, kdo nějakou romskou rodinu osobně zná. O to palčivější téma to je, alespoň poň pro mě, uprostřed pandemie; jeden z důvodů, proč v mé newyorské čtvrti už zemřely tisíce lidí na koronavirus, je podle některých analýz nedostupnost prostorného bydlení pro imigranty s nízkými příjmy. Takže když jsem na Facebooku zahlédla diskriminační inzerát ohledně bytu v Mostě, možná mě to vyprovokovalo víc než jindy, a rozhodla jsem se tomu pánovi jeho "žertík" vrátit," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Petra Gelbart.

V Mostě jsem i s dětmi byla loni poprvé, a první co mi na tom zážitku imponovalo, i když rozhodně nepřekvapilo, bylo to, že celá romská čtvrt kterou jsme navštívili se v ničem nepodobala klasickým fotkám "mosteckých Romů," vždy pořízených na těch nejhůře vypadajících místech. Všude bylo čisto," dodala.

"To, co mi naprosto bez ostychu řekl pronajímatel bytu během našeho telefonátu je tak absurdní, že snad ani nemá cenu se k jeho pseudoargumentům vyjadřovat. Chtěla jsem ukázat svým dětem, že takovým lidem je nejlepší se smát. Ale ve skutečnosti mi do smíchu není. Kdy už budou vlády v Česku, na Slovensku i v dalších zemích řešit skutečnost, že Rom má na volném trhu tak mizivou šanci získat bydlení?" ptá se prostřednictvím serveru Romea.cz Petra Gelbart.

Jiří Mária Siebr je známá rasistická postavička ze severních Čech. V minulosti šířil několik protiromských hoaxů. V roce 2019 podporoval politickou frakci bytového družstva Krušnohor hnutí Mostečané Mostu, které chtělo vystavit "Vesnici pro lůzu"

Přečteno: 11960x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Rasismus, Petra Gelbart, Janov, MostHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo