romea - logo
8. srpna 2020 (sobota)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mostecký rasista Sieber "cikánům" byt nepronajme. Romka s doktorátem z Harvardu ho ztrapnila. Podívejte se!

25.4.2020 23:52
Petra Gelbart s dcerou a Jiří Mária Sieber (koláž: Romea.cz)
Petra Gelbart s dcerou a Jiří Mária Sieber (koláž: Romea.cz)

Velmi zvláštní inzerát na pronájem bytu se objevil na sociálních sítích. Zveřejnil ho příležitostný politik, realitní makléř a rasista Jiří Mária Sieber. "Byt je pro slušné nájemníky. Byt není vhodný pro absolventy Harvard University a modely Louis Vuitton," stojí v inzerátu, na který zareagovala Petra Gelbart, Romka s doktorátem právě z Harvardu, a zeptala se, co tím pronajímatel myslí. Zjistila, že Sieber takto označuje "všechny cikány" a zjevně diskriminační inzerát podal právě on.

"Nechápete? Je to úplně jednoduchý. Všichni Cikáni si dávají na svůj Facebook, že absolvovali Harvard University a že jsou modely Louis Vuitton, a protože to není pravda, tak takovéhle lidi nechci," vysvětlil Sieber překvapené Petře Gelbart, která se ptala, zda si byt může pronajmout, i když má doktorát z Harvardovy univerzity v oboru muzikologie.

"Ale já jsem Romka," reaguje v rozhovoru Gelbart. "Tak to je ještě horší," odpověděl Jiří Mária Sieber a začal české Romce žijící s rodinou v New Yorku vysvětlovat, co podle něj znamená slovo Rom.

VIDEO

"To, že Romové jsou hrubě a soustavně diskriminováni v oblasti bydlení je známo snad každému, kdo nějakou romskou rodinu osobně zná. O to palčivější téma to je, alespoň poň pro mě, uprostřed pandemie; jeden z důvodů, proč v mé newyorské čtvrti už zemřely tisíce lidí na koronavirus, je podle některých analýz nedostupnost prostorného bydlení pro imigranty s nízkými příjmy. Takže když jsem na Facebooku zahlédla diskriminační inzerát ohledně bytu v Mostě, možná mě to vyprovokovalo víc než jindy, a rozhodla jsem se tomu pánovi jeho "žertík" vrátit," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Petra Gelbart.

V Mostě jsem i s dětmi byla loni poprvé, a první co mi na tom zážitku imponovalo, i když rozhodně nepřekvapilo, bylo to, že celá romská čtvrt kterou jsme navštívili se v ničem nepodobala klasickým fotkám "mosteckých Romů," vždy pořízených na těch nejhůře vypadajících místech. Všude bylo čisto," dodala.

"To, co mi naprosto bez ostychu řekl pronajímatel bytu během našeho telefonátu je tak absurdní, že snad ani nemá cenu se k jeho pseudoargumentům vyjadřovat. Chtěla jsem ukázat svým dětem, že takovým lidem je nejlepší se smát. Ale ve skutečnosti mi do smíchu není. Kdy už budou vlády v Česku, na Slovensku i v dalších zemích řešit skutečnost, že Rom má na volném trhu tak mizivou šanci získat bydlení?" ptá se prostřednictvím serveru Romea.cz Petra Gelbart.

Jiří Mária Siebr je známá rasistická postavička ze severních Čech. V minulosti šířil několik protiromských hoaxů. V roce 2019 podporoval politickou frakci bytového družstva Krušnohor hnutí Mostečané Mostu, které chtělo vystavit "Vesnici pro lůzu"

Přečteno: 12711x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Rasismus, Petra Gelbart, Janov, MostHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo