romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

MPSV chce podpořit sociálně slabší slevami na připojení k internetu a pomoci s pořízením počítače

18.11.2016 12:30

Ilustrační FOTO: photosteve101, Flickr.com
Ilustrační FOTO: photosteve101, Flickr.com

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje strategii, jak snížit počet lidí, kteří nepoužívají internet. Podle zpravodajského webu Českého rozhlasu se ani jednou k internetu nepřipojí 2,4 milionů Čechů. Padají návrhy na slevy i podporu při nákupu počítače.

„Ministerstvo bude usilovat o podporu lokálních poskytovatelů připojení k internetu tak, aby nízkopříjmovým skupinám obyvatel poskytovali své služby s výraznou slevou,“ vysvětluje Českému rozhlasu záměr úřadu Petr Sulek z tiskového oboru.

Zlevněné připojení k internetu je součástí strategie digitální gramotnosti, kterou MPSV realizuje od roku 2015 do roku 2020. Jedním z cíle strategie je umožnit přístup k internetu i lidem s nejnižšími příjmy. Podle sociologů je důvodem nevyužívání moderních technologií vysoká cena připojení a vybavení.

MPSV by také chtělo pomoci sociálně slabým s nákupem počítače. Podmínkou je však předchozí vzdělávání. Mimo jiné by se měl zvýšit počet knihoven a center, které poskytují přístup k internetu.

Je otázkou, jak efektivní budou tyto opatření v praxi. Obce v ČR přistupují k internetu odlišně. Některé nabízí v centru bezdrátové připojení zdarma nebo provozují městskou síť připojení. Občanské sdružení VDFFREE poskytuje komunitní internetové připojení pro obyvatele Varnsdorfu, Rumburku a Starých Křečan. Síť využívá zhruba 1200 lidí, kteří platí 400 korun měsíčně.

„Když vidíme, že nemají tolik peněz, tak jim to dáme za dvě stovky,“ popisuje předseda sdružení Martin Kalina.

O plánu ministerstva zatím zástupci obcí nevědí. Pokud se ale má uvést do praxe tak, jak to předpokládá resortní strategie, zůstávají úřadu na jeho realizaci přibližně tři roky.

Přečteno: 1015x
 

Kam dál:

Štítky:  

Práce, MPSV, Strategie, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo