romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

MPSV chce podpořit sociálně slabší slevami na připojení k internetu a pomoci s pořízením počítače

18.11.2016 12:30

Ilustrační FOTO: photosteve101, Flickr.com
Ilustrační FOTO: photosteve101, Flickr.com

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje strategii, jak snížit počet lidí, kteří nepoužívají internet. Podle zpravodajského webu Českého rozhlasu se ani jednou k internetu nepřipojí 2,4 milionů Čechů. Padají návrhy na slevy i podporu při nákupu počítače.

„Ministerstvo bude usilovat o podporu lokálních poskytovatelů připojení k internetu tak, aby nízkopříjmovým skupinám obyvatel poskytovali své služby s výraznou slevou,“ vysvětluje Českému rozhlasu záměr úřadu Petr Sulek z tiskového oboru.

Zlevněné připojení k internetu je součástí strategie digitální gramotnosti, kterou MPSV realizuje od roku 2015 do roku 2020. Jedním z cíle strategie je umožnit přístup k internetu i lidem s nejnižšími příjmy. Podle sociologů je důvodem nevyužívání moderních technologií vysoká cena připojení a vybavení.

MPSV by také chtělo pomoci sociálně slabým s nákupem počítače. Podmínkou je však předchozí vzdělávání. Mimo jiné by se měl zvýšit počet knihoven a center, které poskytují přístup k internetu.

Je otázkou, jak efektivní budou tyto opatření v praxi. Obce v ČR přistupují k internetu odlišně. Některé nabízí v centru bezdrátové připojení zdarma nebo provozují městskou síť připojení. Občanské sdružení VDFFREE poskytuje komunitní internetové připojení pro obyvatele Varnsdorfu, Rumburku a Starých Křečan. Síť využívá zhruba 1200 lidí, kteří platí 400 korun měsíčně.

„Když vidíme, že nemají tolik peněz, tak jim to dáme za dvě stovky,“ popisuje předseda sdružení Martin Kalina.

O plánu ministerstva zatím zástupci obcí nevědí. Pokud se ale má uvést do praxe tak, jak to předpokládá resortní strategie, zůstávají úřadu na jeho realizaci přibližně tři roky.

Přečteno: 1008x
 

Kam dál:

Štítky:  

Práce, MPSV, Strategie, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo