romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

MPSV chce v lednu spustit pomoc lidem, jimž skončil dodavatel energií

23.12.2021 17:48
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí (FOTO: Facebook MPSV)
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí (FOTO: Facebook MPSV)

Ministerstvo práce plánuje v lednu spustit pomoc lidem, na které dopadl konec dodavatelů energií a zdražování. Ohrožené skupiny chce cíleně oslovovat. Uvedlo to na twitteru poté, co další z dodavatelů oznámil ukončení činnosti. Soubor opatření připravuje skupina ministrů financí, práce, průmyslu a životního prostředí. Návrh bude 29. prosince projednávat vláda. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden ČTK řekl, že počítá s výraznějším navýšením částek pro výpočet příspěvku na bydlení i s rozšířením okruhu příjemců této dávky.

"Pracujeme na rychlé a adresné pomoci těm nejpostiženějším. Konkrétní kroky představíme na vládě 29. prosince. V lednu spustíme masivní a cílenou podporu. Podpora bude i na tři měsíce zpětně. Rozšíříme parametry pomoci v rámci příspěvku na bydlení a mimořádné okamžitě pomoci. Budeme cíleně oslovovat ohrožené skupiny, aby se každý, kdo má na pomoc nárok, včas dozvěděl detaily," uvedlo dnes ministerstvo.

Jurečka tento týden ČTK řekl, že takzvané normativní náklady na bydlení by se mohly pro rok 2022 výrazněji zvýšit. Z těchto částek se příspěvek na bydlení vypočítává. Navýšený normativ by se pak promítl do vyšší dávky. Na příspěvek by mohli nově dosáhnout i lidé v podnájmu. Už po úterním jednání skupiny ministrů k energiím šéf resortu práce uvedl, že se "masivní podpora" musí spustit v lednu, rozšíří se parametry příspěvku na bydlení a mimořádné dávky. Podle exministra financí Miroslava Kalouska ale nebude možné v lednu "masivní pomoc" spustit kvůli rozpočtovému provizoriu.

Normativy na každý rok podle vývoje cen za určité uplynulé období stanovuje vláda. O navýšení rozhodl před svým odchodem už Babišův kabinet. Normativní náklady zvedl o 2,2 až 2,8 procenta podle bytu, velikosti bydliště a počtu členů rodiny. K tomu Sněmovně poslal kvůli růstu cen energií novelu s jednorázovým navýšením normativů pro rok 2022 asi o 800 až 2150 korun podle velikosti domácnosti. Jurečka ČTK řekl, že při úpravě normativních částek chce vycházet z doporučení expertů. Ti radili jednočlenným domácnostem částku pro výpočet dávek zvednout v jednotlivých variantách o 800, 1300, nebo 2500 korun, početným domácnostem pak o 850, nebo 1400 korun.

Příspěvek na bydlení se už teď posuzuje zpětně. Lidé musejí každé tři měsíce dokládat náklady a výdaje za předchozí čtvrtletí, zda mají na dávku nárok.

Mimořádná okamžitá pomoc je jen pro lidi v hmotné nouzi. Posuzuje se příjem žadatele i ostatních členů rodiny a majetek. Bývalá ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) už začátkem listopadu zmírnila podmínky pro ty, jejichž dodavatel energií skončil. Nebudou se u nich brát v potaz menší úspory. Pokud nebudou mít našetřeno víc než dvojnásobek životního minima své domácnosti a k tomu dvojnásobek nákladů na bydlení, dostanou na uhrazení faktury od státu peníze. Musí ale do konce roku přejít od dodavatele poslední instance k běžnému. Experti doporučovali také to, aby úřady lidem příspěvek na bydlení aktivně nabízely.

Přečteno: 819x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

MPSV, pomoc, Sociální, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo