romea - logo
5. června 2020 (pátek)
svátek má Dobroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

MPSV letos navrhne zálohované výživné či změny dávek na bydlení

2.1.2019 23:01
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru s novináři. (FOTO: www.vlada.cz)
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru s novináři. (FOTO: www.vlada.cz)

Návrh zálohovaného výživného, zpřísnění dávek na bydlení, valorizace minimální mzdy či řešení problému s nízkými penzemi žen se chystá letos předložit ministerstvo práce. Vládě by mělo poslat také novelu o sociálních službách, která nabrala roční zpoždění. Vyplývá to z legislativního plánu vlády na letošní rok.

Hned v lednu má ministerstvo práce kabinetu dát zákon o zálohovaném výživném. Vychází ze slibu z programového prohlášení nynější Babišovy vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Norma, podle níž by za neplatiče alimenty poskytoval stát, má platit od příštího roku. S resortem práce ji připravuje ministerstvo spravedlnosti. Podle dohody koaličních stran by předloha měla obsahovat nejen finanční pomoc od státu, ale i zlepšení vymáhání. Normu ministerstvo práce několikrát předložilo už v minulém volebním období, v tehdejší koalici ČSSD, ANO a lidovců s ní ale neuspělo. ANO záměr odmítalo jako "zavedení další dávky".

V březnu by měl být hotov zákoník práce. Nově upravuje například vypočítávání dovolené, sdílené místo či valorizaci minimální mzdy. Podle plánu ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by se měl nejnižší výdělek zvedat pravidelně tak, aby vždy od ledna odpovídal polovině průměrné mzdy z předloňska. Ministryně už dřív řekla, že bude požadovat, aby se na zákoníku dohodli odboráři a zaměstnavatelé a stvrdili to písemně. Podpis dohody má zabránit doplňování dalších změn do kodexu v Parlamentu a průtahům při projednávání. Zákoník by pak měl platit od ledna 2020.

V dubnu má resort vládě předat novelu o státní sociální podpoře a o měsíc později pak o hmotné nouzi. Podle legislativního plánu má být výsledkem obou novel "úprava dávkové pomoci směřující k dostupnosti bydlení". U příspěvku na bydlení vládní dokument zmiňuje revizi dávkového systému a parametrické změny, "aby podmínky nároku byly v souladu s účelem". U doplatku na bydlení chce ministerstvo "prohloubit princip, že výhodnější je být aktivní a pracovat než požívat dávky".

Dávky na bydlení se vypočítávají z normativních nákladů, které každý rok podle cen nájmů a energií stanovuje vláda. Na příspěvek nyní dosáhnou lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde v zemi 30 procent. Doplatek má potřebným dorovnat výdaje za byt tak, aby jim zbyla částka na živobytí.

Změny dávek na bydlení navrhovala před rokem tehdejší ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO). Prosazovala citelné snížení podpory lidem do ubytoven a početným rodinám a také přísnější posuzování nároku.

Slibovaný zákon o sociálním bydlení, jehož přípravu od ministerstva práce převzal v tomto volebním období resort místního rozvoje, letos nevznikne. Premiér Andrej Babiš (ANO) už loni uvedl, že kabinet bude mít místo normy program na podporu výstavby. Z něj by měl stát obcím zaplatit pětinu stavěných bytů, které pak budou sloužit k sociálnímu bydlení. Nařízení o poskytování financí na výstavbu sociálních a nájemních bytů má ministerstvo pro místní rozvoj předložit v lednu, platit by mělo začít v dubnu.

Zástupci organizací na pomoc lidem v tísni míní, že zvolený model fungovat nebude a bytovou nouzi v Česku nevyřeší. Poukazují na to, že radnice k získání jednoho bytu pro potřebné bude muset uhradit výstavbu dalších čtyř bytů. Zvlášť obce a menší města si to nebudou moci dovolit, míní experti.

V červnu by pak měla být na stole další důchodová novela, která by měla začít platit od ledna 2021. Maláčová už dřív řekla, že by návrh měl řešit problém nízkých penzí žen. V plánu je i uzákonění dřívějšího důchodu u náročných profesí.

Po prázdninách chce ministerstvo práce zveřejnit obrysy zákona o koordinované rehabilitaci a novelu o ochraně dětí. Na podzim se čeká i každoroční nařízení o zvýšení důchodů, novela o zaměstnanosti či nařízení o podpoře pracovních míst u investičních pobídek.

V prosinci má vláda dostat s ročním zpožděním novelu o sociálních službách, která měla původně začít platit od letošního pololetí, nejdřív to bude ale od roku 2021. Zákon má podle vládního dokumentu nastavit pravidla pro síť sociálních služeb, aby byly dostupné a klienti díky nim mohli žít v domácím prostředí.

Přečteno: 567x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

MPSV, Bydlení, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváh. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo