romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

MPSV letos navrhne zálohované výživné či změny dávek na bydlení

2.1.2019 23:01
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru s novináři. (FOTO: www.vlada.cz)
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru s novináři. (FOTO: www.vlada.cz)

Návrh zálohovaného výživného, zpřísnění dávek na bydlení, valorizace minimální mzdy či řešení problému s nízkými penzemi žen se chystá letos předložit ministerstvo práce. Vládě by mělo poslat také novelu o sociálních službách, která nabrala roční zpoždění. Vyplývá to z legislativního plánu vlády na letošní rok.

Hned v lednu má ministerstvo práce kabinetu dát zákon o zálohovaném výživném. Vychází ze slibu z programového prohlášení nynější Babišovy vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů. Norma, podle níž by za neplatiče alimenty poskytoval stát, má platit od příštího roku. S resortem práce ji připravuje ministerstvo spravedlnosti. Podle dohody koaličních stran by předloha měla obsahovat nejen finanční pomoc od státu, ale i zlepšení vymáhání. Normu ministerstvo práce několikrát předložilo už v minulém volebním období, v tehdejší koalici ČSSD, ANO a lidovců s ní ale neuspělo. ANO záměr odmítalo jako "zavedení další dávky".

V březnu by měl být hotov zákoník práce. Nově upravuje například vypočítávání dovolené, sdílené místo či valorizaci minimální mzdy. Podle plánu ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by se měl nejnižší výdělek zvedat pravidelně tak, aby vždy od ledna odpovídal polovině průměrné mzdy z předloňska. Ministryně už dřív řekla, že bude požadovat, aby se na zákoníku dohodli odboráři a zaměstnavatelé a stvrdili to písemně. Podpis dohody má zabránit doplňování dalších změn do kodexu v Parlamentu a průtahům při projednávání. Zákoník by pak měl platit od ledna 2020.

V dubnu má resort vládě předat novelu o státní sociální podpoře a o měsíc později pak o hmotné nouzi. Podle legislativního plánu má být výsledkem obou novel "úprava dávkové pomoci směřující k dostupnosti bydlení". U příspěvku na bydlení vládní dokument zmiňuje revizi dávkového systému a parametrické změny, "aby podmínky nároku byly v souladu s účelem". U doplatku na bydlení chce ministerstvo "prohloubit princip, že výhodnější je být aktivní a pracovat než požívat dávky".

Dávky na bydlení se vypočítávají z normativních nákladů, které každý rok podle cen nájmů a energií stanovuje vláda. Na příspěvek nyní dosáhnou lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde v zemi 30 procent. Doplatek má potřebným dorovnat výdaje za byt tak, aby jim zbyla částka na živobytí.

Změny dávek na bydlení navrhovala před rokem tehdejší ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO). Prosazovala citelné snížení podpory lidem do ubytoven a početným rodinám a také přísnější posuzování nároku.

Slibovaný zákon o sociálním bydlení, jehož přípravu od ministerstva práce převzal v tomto volebním období resort místního rozvoje, letos nevznikne. Premiér Andrej Babiš (ANO) už loni uvedl, že kabinet bude mít místo normy program na podporu výstavby. Z něj by měl stát obcím zaplatit pětinu stavěných bytů, které pak budou sloužit k sociálnímu bydlení. Nařízení o poskytování financí na výstavbu sociálních a nájemních bytů má ministerstvo pro místní rozvoj předložit v lednu, platit by mělo začít v dubnu.

Zástupci organizací na pomoc lidem v tísni míní, že zvolený model fungovat nebude a bytovou nouzi v Česku nevyřeší. Poukazují na to, že radnice k získání jednoho bytu pro potřebné bude muset uhradit výstavbu dalších čtyř bytů. Zvlášť obce a menší města si to nebudou moci dovolit, míní experti.

V červnu by pak měla být na stole další důchodová novela, která by měla začít platit od ledna 2021. Maláčová už dřív řekla, že by návrh měl řešit problém nízkých penzí žen. V plánu je i uzákonění dřívějšího důchodu u náročných profesí.

Po prázdninách chce ministerstvo práce zveřejnit obrysy zákona o koordinované rehabilitaci a novelu o ochraně dětí. Na podzim se čeká i každoroční nařízení o zvýšení důchodů, novela o zaměstnanosti či nařízení o podpoře pracovních míst u investičních pobídek.

V prosinci má vláda dostat s ročním zpožděním novelu o sociálních službách, která měla původně začít platit od letošního pololetí, nejdřív to bude ale od roku 2021. Zákon má podle vládního dokumentu nastavit pravidla pro síť sociálních služeb, aby byly dostupné a klienti díky nim mohli žít v domácím prostředí.

Přečteno: 544x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

MPSV, Bydlení, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo