romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

MPSV: Rodiče paterčat si zaslouží podporu

Praha, 8.1.2015 10:03, (ROMEA)
Klára Vítková - Rulíková a rodina paterčat (FOTO: Jana Baudyšová, koláž: Romea.cz)
Klára Vítková - Rulíková a rodina paterčat (FOTO: Jana Baudyšová, koláž: Romea.cz)

Ministerstvo práce a sociálních věcí reaguje tiskovou zprávou na výroky Kláry Vítkové Rulíkové, které pronesla v rozhovoru pro internetový portál iDnes.cz dne 5. ledna 2015, a to včetně její interpretace údajných názorů některých pracovníků ministerstva. Podle vyjádření tiskového mluvčí ministerstva jsou výroky vyjádřením osobních názorů paní Vítkové Rulíkové a v žádném případě nejsou v souladu s postoji MPSV.

Pracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí dlouhodobě monitorují situaci rodiny paní Kiňové, pana Kroščena a jejich dětí a jsou v kontaktu s Městským úřadem Lysá nad Labem, který rodině poskytuje bezprostřední péči. Situace rodiny je vzhledem k počtu vícerčat hodnocena jako nestandardní a je zcela pochopitelné, že zajištění péče o pět, resp. šest malých dětí nemůže být ponecháno na samotných rodičích.

„Náš systém zkrátka není na podobné mnohačetné „štěstí“ připraven. Jedna pečovatelka, na niž je ze zákona nárok, prostě na pět batolat stačit nemůže. Budeme se proto i nadále pokoušet najít zdroje podpory adekvátní k potřebám rodiny“, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která se o rodinu od počátku osobně zajímá a sama ji navštívila.

Ve spolupráci s Městským úřadem Lysá nad Labem a poskytovateli dalších služeb bude rodině i nadále zprostředkována potřebná péče, a to i s ohledem na měnící se potřeby dětí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se distancuje zejména od těch vyjádření, která jsou v rozporu se základními etickými principy tzv. „pomáhající“ profese. Paní Vítková Rulíková byla ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou pověřena koordinací pomoci rodině v rozsahu odborných zkušeností v péči o vícerčata, za aktivity vyvíjené z vlastní iniciativy paní Vítkové Rulíkové (resp. Klubu dvojčat a vícerčat) a nad rámec tohoto pověření, nenese MPSV odpovědnost.

Městský úřad Lysá nad Labem v této souvislosti vyjadřuje také nesouhlas s výroky Kláry Vítkové Rulíkové a doplňuje, že poskytuje rodině podporu a poradenství od doby před narozením dětí, včetně spolupráce s pečovatelskou službou a Krajským úřadem Středočeského kraje, který rodině zajišťoval pomoc bezprostředně po narození dětí. Děti paní Kiňové a pana Kroščena nebyly a nejsou z hlediska sociálně-právní ochrany dětí považovány za ohrožené, a proto není příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) oprávněn do rodiny zasahovat, natož pak zvažovat odebrání dětí. Byt byl rodině poskytnut Městským úřadem Milovice. Rodině je poskytována podpora a poradenství na bázi vzájemné spolupráce s rodiči paterčat.

voj, TZ Ministerstva práce a sociálních věcí
Přečteno: 1930x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, MPSV, Rozhovory, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo