romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

MPSV: Rodiče paterčat si zaslouží podporu

Praha, 8.1.2015 10:03, (ROMEA)
Klára Vítková - Rulíková a rodina paterčat (FOTO: Jana Baudyšová, koláž: Romea.cz)
Klára Vítková - Rulíková a rodina paterčat (FOTO: Jana Baudyšová, koláž: Romea.cz)

Ministerstvo práce a sociálních věcí reaguje tiskovou zprávou na výroky Kláry Vítkové Rulíkové, které pronesla v rozhovoru pro internetový portál iDnes.cz dne 5. ledna 2015, a to včetně její interpretace údajných názorů některých pracovníků ministerstva. Podle vyjádření tiskového mluvčí ministerstva jsou výroky vyjádřením osobních názorů paní Vítkové Rulíkové a v žádném případě nejsou v souladu s postoji MPSV.

Pracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí dlouhodobě monitorují situaci rodiny paní Kiňové, pana Kroščena a jejich dětí a jsou v kontaktu s Městským úřadem Lysá nad Labem, který rodině poskytuje bezprostřední péči. Situace rodiny je vzhledem k počtu vícerčat hodnocena jako nestandardní a je zcela pochopitelné, že zajištění péče o pět, resp. šest malých dětí nemůže být ponecháno na samotných rodičích.

„Náš systém zkrátka není na podobné mnohačetné „štěstí“ připraven. Jedna pečovatelka, na niž je ze zákona nárok, prostě na pět batolat stačit nemůže. Budeme se proto i nadále pokoušet najít zdroje podpory adekvátní k potřebám rodiny“, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která se o rodinu od počátku osobně zajímá a sama ji navštívila.

Ve spolupráci s Městským úřadem Lysá nad Labem a poskytovateli dalších služeb bude rodině i nadále zprostředkována potřebná péče, a to i s ohledem na měnící se potřeby dětí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se distancuje zejména od těch vyjádření, která jsou v rozporu se základními etickými principy tzv. „pomáhající“ profese. Paní Vítková Rulíková byla ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou pověřena koordinací pomoci rodině v rozsahu odborných zkušeností v péči o vícerčata, za aktivity vyvíjené z vlastní iniciativy paní Vítkové Rulíkové (resp. Klubu dvojčat a vícerčat) a nad rámec tohoto pověření, nenese MPSV odpovědnost.

Městský úřad Lysá nad Labem v této souvislosti vyjadřuje také nesouhlas s výroky Kláry Vítkové Rulíkové a doplňuje, že poskytuje rodině podporu a poradenství od doby před narozením dětí, včetně spolupráce s pečovatelskou službou a Krajským úřadem Středočeského kraje, který rodině zajišťoval pomoc bezprostředně po narození dětí. Děti paní Kiňové a pana Kroščena nebyly a nejsou z hlediska sociálně-právní ochrany dětí považovány za ohrožené, a proto není příslušný orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) oprávněn do rodiny zasahovat, natož pak zvažovat odebrání dětí. Byt byl rodině poskytnut Městským úřadem Milovice. Rodině je poskytována podpora a poradenství na bázi vzájemné spolupráce s rodiči paterčat.

voj, TZ Ministerstva práce a sociálních věcí
Přečteno: 1917x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Paterčata, MPSV, Rozhovory, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo