romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

MŠMT omezilo podporu doučování znevýhodněných dětí! Podle odborníků bude mít rozhodnutí negativní dopady na žáky i učitele

8.1.2021 19:45
Ilustrační FOTO: Pixnio, CC
Ilustrační FOTO: Pixnio, CC

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyřadilo od začátku roku 2021 doučování z nárokových podpůrných opatření, a to přes hlasitou kritiku profesních organizací. Nově se stalo podpůrným opatřením 1. stupně bez nároku na financování ze státního rozpočtu.

V praxi to znamená, že bude záležet na jednotlivých školách, zda a v jaké míře ho budou poskytovat. Učitelé ho budou vykonávat v rámci svých úvazků v rozsahu jedné hodiny týdně, protože peníze na doučování nedostanou.

Před změnou vyhlášky školy dostávaly finance až na 3 hodiny týdně pro jednoho žáka nebo skupinu. Při radikální redukci doučovacích hodin reálně hrozí, že řada potřebných žáků, jejichž počty kvůli pandemii rostou, bude kvůli změně bez doučování. Právě oni budou po otevření škol potřebovat zvýšenou pedagogickou podporu, kterou jim školy v praxi poskytovaly nejčastěji formou individuálního či skupinového doučování v rámci podpůrného opatření pedagogická intervence.

„Povinností státu je, aby znevýhodněným dětem pomáhal a školy při jejich vzdělávání systematicky podporoval. Narychlo přijatou vyhláškou způsobuje ale opak, protože řada potřebných žáků se kvůli vyhlášce k doučování nejspíše nedostane,“ komentuje toto rozhodnutí MŠMT na svých stránkách Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV).

Přečteno: 669x
 

Kam dál:

Štítky:  

školství, Romové, Inkluzivní vzdělávání, MŠMT, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo