romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

MŠMT plánuje získat údaje o počtu dětí vzdělávaných dle programu pro děti s lehkým mozkovým postižením

25.2.2013 11:05, (ROMEA)
Logo MŠMT.
Logo MŠMT.

Ministerstvo školství chce zjistit, kolik žáků se učí podle vzdělávacího programu pro děti s lehkým mozkovým postižením. Česko čelí dlouhodobě kritice, že do bývalých zvláštních škol umisťuje i žáky, kteří tam nepatří, třeba velké množství Romů. Lepší evidence je jedním z kroků, které mají tuto situaci napravit.

Ředitelé budou podle chystané novely vyhlášky muset ministerstvu nahlásit, kolik jejich žáků se učí podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání s přílohou upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením.

Experti dlouhodobě upozorňují, že podle tohoto vzdělávacího programu se na praktických školách učí i děti, které lehké mentální postižení nemají. "Je důležité vědět, kolik dětí se vzdělává podle redukovaného vzdělávacího programu. Pak to lze porovnat se statistikami výskytu lehké mentální retardace v populaci, což jsou dvě až tři procenta," vítá novinku Lenka Felcmanová z Katedry speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Ministerstvo zatím pouze ví, kolik žáků má lehké mentální postižení (k 30. září 2011 jich bylo 18 453). Nemá ale přehled o tom, jaký počet dětí se vzdělává podle odpovídajícího vzdělávacího programu. Tato čísla nebudou totožná, protože dítě s postižením se nemusí povinně učit podle tohoto programu. "Může se vzdělávat podle normálního vzdělávacího programu a mít individuální plán," uvedl Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva.

Celý článek čtěte zde.

iDnes.cz
Přečteno: 738x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Praktické školy, segregaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo