romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muslimové přišli v Praze na katolickou mši, odsoudili násilí

10.8.2016 22:16
V Praze se 10. srpna 2016 konalo shromáždění muslimů, kteří odsoudili teroristické útoky v Evropě. Zúčastnili se také symbolicky katolické mše. Akce začala v 18:00 před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech. (FOTO: Soňa Kalejová, Romea.cz)
V Praze se 10. srpna 2016 konalo shromáždění muslimů, kteří odsoudili teroristické útoky v Evropě. Zúčastnili se také symbolicky katolické mše. Akce začala v 18:00 před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech. (FOTO: Soňa Kalejová, Romea.cz)

Zhruba osmdesát muslimů z Česka i zahraničí se dnes večer sešlo před katolickým kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech, aby protestovali proti vzrůstajícímu násilí v Evropě. Někteří z nich se za velkého zájmu médií symbolicky zúčastnili mše v kostele, který byl zaplněn do posledního místa. Po mši před kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad přibližně čtyři stovky lidí včetně muslimů odsoudily terorismus. Nakonec vytvořili lidský řetěz.

VIDEO

Zástupci muslimů vyjádřili solidaritu a soucit s oběťmi terorismu, zejména francouzským knězem Jacquesem Hamelem zavražděným islamistickými útočníky. Vyzvali k ukončení všech forem násilí, islám podle nich zdůrazňuje posvátnost lidského života. Zločiny takzvaného Islámského státu se obracejí proti muslimům po celém světě, uvedli. Někteří muslimové drželi transparenty s nápisy Terorismus není náboženství nebo Všichni jsou pod jednou střechou s obrázkem mapy České republiky.

"Já jako křesťan a oni jako muslimové máme v mnoha ohledech spoustu společného a dnes se to ukazuje. Že to má být láska vůči druhým, vůči bližnímu svému a měli bychom nalézat cestu společnou. Ze mše mám velkou radost. Za mnou byly ženy zahalené. Měl jsem hřejivý pocit a cítil se bezpečně. Dalo mi to náplň do budoucna, že ne vše je negativní," řekl ČTK dvacetiletý student Jakub z Prahy 6.

FOTOGALERIE

Svolavatelka akce Romana Červenková z centra Al Firdaus ČTK řekla, že muslimové jsou v ČR oběťmi verbálních útoků. Češi podle ní nesledují zahraniční média, aby se dozvěděli, jaká je ve skutečnosti situace v Evropě. "Chápu, že se Češi bojí, a proto jsme tady, abychom ukázali, že odsuzujeme terorismus a bylo to slyšet," uvedla.

Katolický farní vikář Petr Beneš, který sloužil mši, na demonstraci poté zdůraznil, že pokud lidé budou stavět hradby, budou proti sobě. "To, že identitu, kterou se mnozí snaží tak halasně chránit, ztratíme tím, že nebudeme žít zevnitř boží lásku, to by mělo být jasné každému, kdo přemýšlí a žije s druhými," řekl Beneš. Křesťanství nemůže podle něj opustit vlastní hodnoty, jako jsou láska, pochopení, tolerance a přijetí. Připomněl také slova papeže Františka.

Na shromáždění přišlo několik odpůrců islámu, někteří měli kabátech připnuty odznaky Bloku proti islámu a křičeli "My jsme tady doma". V době mše před kostelem emotivně diskutovali s příznivci shromáždění a městští strážníci museli jednomu z odpůrců domluvit.

Původně chtěli muslimové uspořádat shromáždění v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, ale farnost s tím nesouhlasila. Odkázala se na oficiální žádost na arcibiskupství. To uvedlo, že katolické kostely jsou otevřeny všem lidem dobré vůle. Společná bohoslužba muslimů a křesťanů nicméně podle arcibiskupství není možná z teologického hlediska.

 

Přečteno: 2566x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

muslimové, Katolická církev, náboženské symboly, Náboženství, Extremismus, Terorismus, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo