romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muž skončil po silniční kontrole v nemocnici. Policista nechtěl, aby ho natáčel na telefon

10.11.2016 17:50
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

V sobotu 5. 11. 2016 kolem poledne došlo k incidentu mezi řidičem osobního vozidla a policisty během dopravní kontroly na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Poté, co si chtěl řidič natočit mobilním telefonem jednoho z policistů během kontroly, došlo k přetahování o mobil a následně byl muž donucen k tomu, aby si lehl na zem, kde byl spoután. Muž, který musel být později hospitalizován v nemocnici s pohmožděným krkem a podezřením na otřes mozku, tvrdí, že se ničeho nedopustil a domnívá se, že ho policisté zastavili a následně hrubě zpacifikovali, protože si vytipovávají romské řidiče, proti kterým takto zakročují. Policie odmítá, že by byl zákrok nestandardní, případ je ale šetřen na Odboru vnitřní kontroly.

Muž vyjel v sobotu kolem poledne se svou ženou a pětiletým synem do obchodu a během jízdy ho zastavila tříčlenná policejní hlídka. Ta po něm požadovala doklady a ukázat povinnou výbavu vozu, řidiči prý ale nesdělila přestupek, kterého se měl dopustit.

Mluvčí Krajského ředitelství Policie Jihočeského kraje Jiří Matzner pro server Romea.cz uvedl, že důvodem k zastavení vozidla bylo, že dítě v autosedačce nebylo řádně připoutané. "Neměl správně připoutané dítě ve vozidle a následně nepředložil doklady o pojištění vozidla. Během komunikace s policisty a během kontroly začal být řidič agresivní, začal policistům nadávat a slovně na ně útočil, nereagoval na jejich výzvy a ve své podstatě tak mařil řádné projednání svých přestupků. Policistům nezbylo než ho zajistit," řekl serveru Romea.cz mluvčí Matzner.

Muž připouští, že byl z nejasného postupu policistů během silniční kontroly rozčilený, ale podle vlastních slov se nechoval agresivně a kromě jednoho sprostého slova nebyl ani vulgární. Situace se vyhrotila v okamžiku, kdy si chtěl natočit jednoho z přítomných policistů a jeho identifikační číslo na uniformě.

Server Romea.cz má k dispozici videozáznam, který pokrývá necelé dvě minuty ze zhruba půlhodinového policejního zákroku.

Na videozáznamu je slyšet, jak se muž s policisty dohaduje, co jim má ukázat, a působí podrážděným dojmem. Ve chvíli, kdy přistupuje k jednomu z policistů s tím, že si chce natočit jeho identifikační číslo, je slyšet, jak policista říká, že ho natáčet nebude, a je vidět, jak mu odklání ruku s telefonem. Muž uvádí, že mu filmovaný policista v natáčení zabránil tak, že ho chytil za bundu a následně ho srazil na zem, kde ho zaklekl a spoutal.

"Nemohl jsem dýchat, jak na mně klečel, a na chvíli jsme asi omdlel," uvedl pro server Romea.cz napadený řidič. "Když jsem se probudil, slyšel jsem, jak ten policista říká, že jsem prý hledaná osoba, to ale není pravda. O tomhle policistovi tu každý ví, že se zaměřuje na místní Romy a je na nás vysazený. Vidí za volantem Cigána a hned ho staví a provokuje," přibližuje muž okolnosti silniční kontroly.

Policejní mluvčí potvrdil, že pořizování videozáznamů toho, jak policisté postupují při řešení přestupků, je poměrně běžná praxe, každý občan má na to právo a policisté jsou prý na natáčení zvyklí. Server Romea.cz má ovšem k dispozici video, z něhož jasně vyplývá, že konflikt vygradoval právě v důsledku toho, že řidič si chtěl na mobilní telefon natočit průběh řešení svého údajného přestupku.

Podle informací, které server Romea.cz získal, existuje více podobných případů, v nichž figuroval stejný policista, na kterého si stěžuje muž z popsaného incidentu.

"V rámci tohoto případu jsme komunikovali s romským koordinátorem na sídlišti Máj a při té komunikaci toto jméno /policisty, pozn. redakce/ zaznělo. Nicméně žádné další signály, že by s tímto policistou nebylo něco v pořádku, nemáme. Ale standardně prověříme i jeho chování a jednání," uvedl policejní mluvčí Matzner.

Případ je v současné chvíli šetřen na Odboru vnitřní kontroly. Hledají se také svědci celé události. Napadený muž podal podnět na Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích, odkud by mělo putovat na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Přečteno: 10428x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Diskriminace, Napadení, vyšetřováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo