romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muž skončil po silniční kontrole v nemocnici. Policista nechtěl, aby ho natáčel na telefon

10.11.2016 17:50
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

V sobotu 5. 11. 2016 kolem poledne došlo k incidentu mezi řidičem osobního vozidla a policisty během dopravní kontroly na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Poté, co si chtěl řidič natočit mobilním telefonem jednoho z policistů během kontroly, došlo k přetahování o mobil a následně byl muž donucen k tomu, aby si lehl na zem, kde byl spoután. Muž, který musel být později hospitalizován v nemocnici s pohmožděným krkem a podezřením na otřes mozku, tvrdí, že se ničeho nedopustil a domnívá se, že ho policisté zastavili a následně hrubě zpacifikovali, protože si vytipovávají romské řidiče, proti kterým takto zakročují. Policie odmítá, že by byl zákrok nestandardní, případ je ale šetřen na Odboru vnitřní kontroly.

Muž vyjel v sobotu kolem poledne se svou ženou a pětiletým synem do obchodu a během jízdy ho zastavila tříčlenná policejní hlídka. Ta po něm požadovala doklady a ukázat povinnou výbavu vozu, řidiči prý ale nesdělila přestupek, kterého se měl dopustit.

Mluvčí Krajského ředitelství Policie Jihočeského kraje Jiří Matzner pro server Romea.cz uvedl, že důvodem k zastavení vozidla bylo, že dítě v autosedačce nebylo řádně připoutané. "Neměl správně připoutané dítě ve vozidle a následně nepředložil doklady o pojištění vozidla. Během komunikace s policisty a během kontroly začal být řidič agresivní, začal policistům nadávat a slovně na ně útočil, nereagoval na jejich výzvy a ve své podstatě tak mařil řádné projednání svých přestupků. Policistům nezbylo než ho zajistit," řekl serveru Romea.cz mluvčí Matzner.

Muž připouští, že byl z nejasného postupu policistů během silniční kontroly rozčilený, ale podle vlastních slov se nechoval agresivně a kromě jednoho sprostého slova nebyl ani vulgární. Situace se vyhrotila v okamžiku, kdy si chtěl natočit jednoho z přítomných policistů a jeho identifikační číslo na uniformě.

Server Romea.cz má k dispozici videozáznam, který pokrývá necelé dvě minuty ze zhruba půlhodinového policejního zákroku.

Na videozáznamu je slyšet, jak se muž s policisty dohaduje, co jim má ukázat, a působí podrážděným dojmem. Ve chvíli, kdy přistupuje k jednomu z policistů s tím, že si chce natočit jeho identifikační číslo, je slyšet, jak policista říká, že ho natáčet nebude, a je vidět, jak mu odklání ruku s telefonem. Muž uvádí, že mu filmovaný policista v natáčení zabránil tak, že ho chytil za bundu a následně ho srazil na zem, kde ho zaklekl a spoutal.

"Nemohl jsem dýchat, jak na mně klečel, a na chvíli jsme asi omdlel," uvedl pro server Romea.cz napadený řidič. "Když jsem se probudil, slyšel jsem, jak ten policista říká, že jsem prý hledaná osoba, to ale není pravda. O tomhle policistovi tu každý ví, že se zaměřuje na místní Romy a je na nás vysazený. Vidí za volantem Cigána a hned ho staví a provokuje," přibližuje muž okolnosti silniční kontroly.

Policejní mluvčí potvrdil, že pořizování videozáznamů toho, jak policisté postupují při řešení přestupků, je poměrně běžná praxe, každý občan má na to právo a policisté jsou prý na natáčení zvyklí. Server Romea.cz má ovšem k dispozici video, z něhož jasně vyplývá, že konflikt vygradoval právě v důsledku toho, že řidič si chtěl na mobilní telefon natočit průběh řešení svého údajného přestupku.

Podle informací, které server Romea.cz získal, existuje více podobných případů, v nichž figuroval stejný policista, na kterého si stěžuje muž z popsaného incidentu.

"V rámci tohoto případu jsme komunikovali s romským koordinátorem na sídlišti Máj a při té komunikaci toto jméno /policisty, pozn. redakce/ zaznělo. Nicméně žádné další signály, že by s tímto policistou nebylo něco v pořádku, nemáme. Ale standardně prověříme i jeho chování a jednání," uvedl policejní mluvčí Matzner.

Případ je v současné chvíli šetřen na Odboru vnitřní kontroly. Hledají se také svědci celé události. Napadený muž podal podnět na Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích, odkud by mělo putovat na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Přečteno: 10298x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Diskriminace, Napadení, vyšetřováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo