romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muzeum romské kultury je zavřené. Kvůli vládnímu opatření proti šíření koronaviru zavírají muzea i divadla

11.3.2020 11:32
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) včera rozhodl uzavřít pro návštěvníky všechny příspěvkové organizace ministerstva kultury. Zavřou se galerie, knihovny, muzea i památkové objekty. Opatření tak dolehlo i na Muzeum romské kultury v Brně, které spadá mezi příspěvkové organizace.

"Milí návštěvníci, v souvislosti s doporučením zřizovatele Muzea romské kultury, Ministerstvem kultury ČR, je celá budova muzea pro veřejnost uzavřena od dnešní 18:00 do odvolání. Uzavřené jsou výstavní prostory i kavárna. Toto opatření je preventivního charakteru s důrazem na zdraví spoluobčanů. Veškeré akce pro veřejnost jsou proto nyní zrušeny. O změnách Vás budeme informovat. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení," stojí od včerejška na Facebooku Muzea romské kultury.

"Nejsme schopni vyloučit, že se v galeriích, muzeích či knihovnách shromáždí větší množství lidí," řekl včera Zaorálek novinářům. Zmíněná místa se zavřela v úterý v 18:00 a předem zakoupené vstupné budou vracet.

Bezpečnostní rada státu rozhodla o tom, že se z preventivních důvodů budou rušit všechny akce, v nichž by se mohlo najednou shromáždit více než 100 lidí. Zaorálek uvedl s odkazem na ministerstvo zdravotnictví, že není možné v divadlech, studovnách či knihovnách dodržet doporučený limit dvoumetrového odstupu mezi lidmi, aby se předcházelo nákaze koronavirem. "Jde hlavně o zdraví občanů a o to, aby naše opatření byla efektivní," uvedl ministr.

Své programy začaly dnes rušit či omezovat nejen organizace zřizované státem, městy či kraji, ale také nezávislé organizace, jejichž pracovníci nemají stálé platy. Pro ty může být výpadek ze vstupného až likvidační, jak řekla ČTK zakladatelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Zaorálek na dotaz ČTK uvedl, že pokud se vláda dohodne na tom, že bude ušlé zisky podnikatelům kompenzovat, bude usilovat o to, aby se takové opatření vztahovalo i na resort kultury. Vláda zatím jednala o úvěru pro podnikatele.

Ministr a ředitelé největších příspěvkových organizací, tedy Národního muzea, Národního divadla, Národní galerie Praha, Národní knihovny či Národního památkového ústavu, včera uvedli, že opatření se týká především veřejnosti. "Hledá se způsob, jak teď na přechodnou dobu zajistit funkci těchto organizací nebo jejich činnost tak, aby fungovaly v maximální možné míře a zároveň, aby se tam nekonaly akce, na kterých by se shromažďovalo větší množství lidí," řekl Zaorálek.

Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk ČTK řekl, že jen za úterní zrušené představení vyprodané Rusalky bude divadlo vracet 700.000 korun na vstupném. Pokud by se mělo vracet vstupné za všechna představení do konce března, činila by tato suma kolem 20 milionů korun. V divadle se bude dál zkoušet, všichni dodržují doporučená hygienická opatření. V případě velkých inscenací se zkoušky rozloží a bude se zkoušet po částech - například zvlášť orchestr a zvlášť sbor, tak, aby momentální počet umělců na jednom místě nepřesáhl doporučovaných sto osob, doplnil mluvčí.
Národní muzeum třeba nebude najímat další kustody, kteří střeží expozice, řekl ČTK ředitel muzea Michal Lukeš. Zaměstnanci muzea dál pracují na přípravě nových stálých expozic, další se věnují badatelské činnosti. Program pro veřejnost tvoří jen část náplně činnosti státem zřizovaných kulturních institucí, jsou to z velké části také vědecká pracoviště.

Přečteno: 566x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, Brno, Vláda, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo