romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muzeum romské kultury je zavřené. Kvůli vládnímu opatření proti šíření koronaviru zavírají muzea i divadla

11.3.2020 11:32
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) včera rozhodl uzavřít pro návštěvníky všechny příspěvkové organizace ministerstva kultury. Zavřou se galerie, knihovny, muzea i památkové objekty. Opatření tak dolehlo i na Muzeum romské kultury v Brně, které spadá mezi příspěvkové organizace.

"Milí návštěvníci, v souvislosti s doporučením zřizovatele Muzea romské kultury, Ministerstvem kultury ČR, je celá budova muzea pro veřejnost uzavřena od dnešní 18:00 do odvolání. Uzavřené jsou výstavní prostory i kavárna. Toto opatření je preventivního charakteru s důrazem na zdraví spoluobčanů. Veškeré akce pro veřejnost jsou proto nyní zrušeny. O změnách Vás budeme informovat. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení," stojí od včerejška na Facebooku Muzea romské kultury.

"Nejsme schopni vyloučit, že se v galeriích, muzeích či knihovnách shromáždí větší množství lidí," řekl včera Zaorálek novinářům. Zmíněná místa se zavřela v úterý v 18:00 a předem zakoupené vstupné budou vracet.

Bezpečnostní rada státu rozhodla o tom, že se z preventivních důvodů budou rušit všechny akce, v nichž by se mohlo najednou shromáždit více než 100 lidí. Zaorálek uvedl s odkazem na ministerstvo zdravotnictví, že není možné v divadlech, studovnách či knihovnách dodržet doporučený limit dvoumetrového odstupu mezi lidmi, aby se předcházelo nákaze koronavirem. "Jde hlavně o zdraví občanů a o to, aby naše opatření byla efektivní," uvedl ministr.

Své programy začaly dnes rušit či omezovat nejen organizace zřizované státem, městy či kraji, ale také nezávislé organizace, jejichž pracovníci nemají stálé platy. Pro ty může být výpadek ze vstupného až likvidační, jak řekla ČTK zakladatelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Zaorálek na dotaz ČTK uvedl, že pokud se vláda dohodne na tom, že bude ušlé zisky podnikatelům kompenzovat, bude usilovat o to, aby se takové opatření vztahovalo i na resort kultury. Vláda zatím jednala o úvěru pro podnikatele.

Ministr a ředitelé největších příspěvkových organizací, tedy Národního muzea, Národního divadla, Národní galerie Praha, Národní knihovny či Národního památkového ústavu, včera uvedli, že opatření se týká především veřejnosti. "Hledá se způsob, jak teď na přechodnou dobu zajistit funkci těchto organizací nebo jejich činnost tak, aby fungovaly v maximální možné míře a zároveň, aby se tam nekonaly akce, na kterých by se shromažďovalo větší množství lidí," řekl Zaorálek.

Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk ČTK řekl, že jen za úterní zrušené představení vyprodané Rusalky bude divadlo vracet 700.000 korun na vstupném. Pokud by se mělo vracet vstupné za všechna představení do konce března, činila by tato suma kolem 20 milionů korun. V divadle se bude dál zkoušet, všichni dodržují doporučená hygienická opatření. V případě velkých inscenací se zkoušky rozloží a bude se zkoušet po částech - například zvlášť orchestr a zvlášť sbor, tak, aby momentální počet umělců na jednom místě nepřesáhl doporučovaných sto osob, doplnil mluvčí.
Národní muzeum třeba nebude najímat další kustody, kteří střeží expozice, řekl ČTK ředitel muzea Michal Lukeš. Zaměstnanci muzea dál pracují na přípravě nových stálých expozic, další se věnují badatelské činnosti. Program pro veřejnost tvoří jen část náplně činnosti státem zřizovaných kulturních institucí, jsou to z velké části také vědecká pracoviště.

Přečteno: 631x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, Brno, Vláda, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo