romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury je zavřené. Kvůli vládnímu opatření proti šíření koronaviru zavírají muzea i divadla

11.3.2020 11:32
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) včera rozhodl uzavřít pro návštěvníky všechny příspěvkové organizace ministerstva kultury. Zavřou se galerie, knihovny, muzea i památkové objekty. Opatření tak dolehlo i na Muzeum romské kultury v Brně, které spadá mezi příspěvkové organizace.

"Milí návštěvníci, v souvislosti s doporučením zřizovatele Muzea romské kultury, Ministerstvem kultury ČR, je celá budova muzea pro veřejnost uzavřena od dnešní 18:00 do odvolání. Uzavřené jsou výstavní prostory i kavárna. Toto opatření je preventivního charakteru s důrazem na zdraví spoluobčanů. Veškeré akce pro veřejnost jsou proto nyní zrušeny. O změnách Vás budeme informovat. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení," stojí od včerejška na Facebooku Muzea romské kultury.

"Nejsme schopni vyloučit, že se v galeriích, muzeích či knihovnách shromáždí větší množství lidí," řekl včera Zaorálek novinářům. Zmíněná místa se zavřela v úterý v 18:00 a předem zakoupené vstupné budou vracet.

Bezpečnostní rada státu rozhodla o tom, že se z preventivních důvodů budou rušit všechny akce, v nichž by se mohlo najednou shromáždit více než 100 lidí. Zaorálek uvedl s odkazem na ministerstvo zdravotnictví, že není možné v divadlech, studovnách či knihovnách dodržet doporučený limit dvoumetrového odstupu mezi lidmi, aby se předcházelo nákaze koronavirem. "Jde hlavně o zdraví občanů a o to, aby naše opatření byla efektivní," uvedl ministr.

Své programy začaly dnes rušit či omezovat nejen organizace zřizované státem, městy či kraji, ale také nezávislé organizace, jejichž pracovníci nemají stálé platy. Pro ty může být výpadek ze vstupného až likvidační, jak řekla ČTK zakladatelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Zaorálek na dotaz ČTK uvedl, že pokud se vláda dohodne na tom, že bude ušlé zisky podnikatelům kompenzovat, bude usilovat o to, aby se takové opatření vztahovalo i na resort kultury. Vláda zatím jednala o úvěru pro podnikatele.

Ministr a ředitelé největších příspěvkových organizací, tedy Národního muzea, Národního divadla, Národní galerie Praha, Národní knihovny či Národního památkového ústavu, včera uvedli, že opatření se týká především veřejnosti. "Hledá se způsob, jak teď na přechodnou dobu zajistit funkci těchto organizací nebo jejich činnost tak, aby fungovaly v maximální možné míře a zároveň, aby se tam nekonaly akce, na kterých by se shromažďovalo větší množství lidí," řekl Zaorálek.

Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk ČTK řekl, že jen za úterní zrušené představení vyprodané Rusalky bude divadlo vracet 700.000 korun na vstupném. Pokud by se mělo vracet vstupné za všechna představení do konce března, činila by tato suma kolem 20 milionů korun. V divadle se bude dál zkoušet, všichni dodržují doporučená hygienická opatření. V případě velkých inscenací se zkoušky rozloží a bude se zkoušet po částech - například zvlášť orchestr a zvlášť sbor, tak, aby momentální počet umělců na jednom místě nepřesáhl doporučovaných sto osob, doplnil mluvčí.
Národní muzeum třeba nebude najímat další kustody, kteří střeží expozice, řekl ČTK ředitel muzea Michal Lukeš. Zaměstnanci muzea dál pracují na přípravě nových stálých expozic, další se věnují badatelské činnosti. Program pro veřejnost tvoří jen část náplně činnosti státem zřizovaných kulturních institucí, jsou to z velké části také vědecká pracoviště.

Přečteno: 644x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, Brno, Vláda, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo