Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Muzeum romské kultury nabízí na podzim 2012 kurz romského jazyka.

25. září 2012
Čtení na 1 minutu

Muzeum romské kultury v Brně nabízí další ze svých jazykových kurzů, tento je určen prioritně začátečníkům.

Kurz je od své první lekce koncipován s důrazem na rozvíjení komunikačních dovedností. Lektorem je rodilý mluvčí, absolvent oboru romistiky Univerzity Karlovy v Praze, Jan Dužda. Podzimní kurz je určen začátečníkům (přihlásit se však mohou i ti, kteří již s jazykem mají zkušenosti). Na podzimní lekce naváže v příštím roce kurz pro mírně pokročilé.

Délka podzimního kursu: 10 lekcí (á 90minut)

Termín: středa 16:30-18:00

Místo konání: Knihovna Muzea romské kultury, Bratislavská 67, Brno

Cena: 1000,- Kč/ účastník

Začátek kurzu: 17. 10. 2012

Od prvního okamžiku, kdy se koncem osmnáctého století zjistilo, že romština je podobná sanskrtu, zkoumají lingvisté, filologové a indologové nejrůznější dimenze tohoto indického jazyka, vzdáleného více než tisíc let a více než osm tisíc kilometrů od své pravlasti. Donedávna byl zájem o romštinu víceméně akademický.

Na území bývalé Československé republiky žijí vedle sebe čtyři hlavní „romštiny“: tzv. slovenská, maďarská, olašská a jazyk Sintů. Nejrozšířenější je romština slovenská, která má dvě hlavní varianty: východoslovenskou a západoslovenskou. Maďarských Romů není málo, avšak mnozí se jazykově asimilovali. Přitom si maďarská romština zachovala mnoho archaických rysů.

Olašských Romů je méně než slovenských nebo maďarských, avšak svůj jazyk si uchovávají živý tím, že jím běžně hovoří příslušníci všech generací. Romů-Sintů není mnoho, většina byla vyvražděna za druhé světové války. Mimo jiné i tragická genocidní zkušenost z nacistického Německa přispěla k tomu, že Sintové svůj jazyk neprozrazují „gádžům“ – Neromům.

Uživatelé jednotlivých dialektů se však dorozumí, představte si, že komunikuje Čech se Slovákem nebo třeba s  Polákem nebo Chorvatem.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon