romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury oslavuje 30 let od založení: Podívejte se na připravený program

6.4.2021 22:49
18. 5. 2019, Brněnská muzejní noc v Muzeu romské kultury, komentovaná  prohlídka ve stálé expozici s názvem Příběh Romů. (FOTO: Adam Holubovský)
18. 5. 2019, Brněnská muzejní noc v Muzeu romské kultury, komentovaná prohlídka ve stálé expozici s názvem Příběh Romů. (FOTO: Adam Holubovský)

Přesně před 30 lety 7. dubna 1991 vzniklo Muzeum romské kultury v Brně. Myšlenka vzniku romského muzea zde byla již v  60. letech minulého století, založit se ho však podařilo až po roce 1989. Akce k připomenutí existence muzea se budou konat do konce tohoto roku.  Hned ve čtvrtek, 8. dubna, věnuje muzeum program Mezinárodnímu dni Romů, který probíhá již druhým rokem v online prostředí.

„Čeká nás náročný rok, na který jsme se velmi těšili. Náš plán oslav se stále upravuje v souvislosti s pandemickou situací, jsou v něm ale už pevné body,“ říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

"Třicet let muzea – to je trnitá cesta z jedné kanceláře v roce 1991, přes rok 2005, kdy se muzeum stalo státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR, až do letošního jubilejního roku 2021, kdy je muzeum moderní institucí se čtyřmi pracovišti," píše se na webových stránkách muzea.

V  den výročí vzniku muzea bude zahájena nová výstava Otisk cest. Fotografie Claude a Marie-José Carret. Výběr z fotografického díla uznávaných fotografů, manželů Carretových z Francie, kteří fotografují Romy a Sinty či Manuše v Evropě již 30 let. Výstava bude uvedena videem s fotografiemi, pozdravem a komentářem samotných autorů. Vernisáž bychom rádi uskutečnili v momentě, kdy to situace dovolí za účasti manželů Carretových.

Mimo zahájení výstavy si budou moci dospělí i děti vyzkoušet své postřehy v online kvízu a zasoutěžit o ceny. Dále na Facebooku shlédnou retro fotogalerii obsahující 3x10 fotografií =30 let Muzea romské kultury v obrazech. A s ohledem k tomu, že je muzeum veřejnosti uzavřeno, velmi atraktivní stálou expozici Příběh Romů, mapující dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost, jsme zpřístupnili ve 3D prohlídce na http://rommuz.pano3d.cz/. Nahlédnout do sbírek muzea v rámci kampaně Mrkněte  k nám! je možné na nové stránce, kterou máme v plánu postupně rozšiřovat.

Mezinárodní den Romů 8. dubna si muzeum připomene formou podcastu. Druhá série podcastů nese podtitul Velikáni jako spojující články. Právě první epizoda nové sezóny podcastů Muzea romské kultury se zabývá stěžejním historickým milníkem v romské historii - prvním Světovým romským kongresem Světové romské unie - konaným 8. 4. 1971 a klade i otázky týkající se vztahu této události k současnosti.

V tento významný den se muzeum zapojí také tradičně k Jom ha-šoa, čtení jmen obětí holokaustu.

V průběhu měsíce dubna se mohou zájemci těšit na nový online obsah, který postupně uveřejníme na Facebooku, Youtubu a Instagramu. A co to bude? Virtuální procházka po brněnské lokalitě Cejlu s Petrou Svobodovou díl 3., tentokrát po kolejích staré Tišnovky (Svitavské pobřežní dráhy).

Video Jolanka a Gejza vyprávějí pohádky pro děti.  Online lekce romštiny Učme se romsky slovíčka a fráze. Ochutnávky z depozitářů – pásmo videí, ve kterých pracovníci Odborného oddělení postupně představí v depozitářích muzea zajímavý výběr předmětů jinak skrytých očím návštěvníků.

VIDEO

Přečteno: 670x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Výročí, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo