romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury podepsalo smlouvu s architekty budoucího památníku v Letech u Písku

7.1.2021 23:51
Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová podepsala 6. 1. 2021 smlouvu s architekty budoucího památníku v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)
Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová podepsala 6. 1. 2021 smlouvu s architekty budoucího památníku v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová podepsala smlouvu s autory vítězného návrhu na podobu památníku romského holokaustu v Letech u Písku. Nyní budou vypracovávat projektovou dokumentaci, s otevřením památníku se počítá v květnu 2023, řekla dnes ČTK Horváthová. Stavba má stát 31,5 milionu korun, na další miliony přijde vybavení a expozice. Podle Horváthové by však bylo potřeba na stavbu dalších alespoň deset milionů, které se bude muzeum snažit získat.

Na místě letského tábora v 70. letech za komunistického režimu vyrostl vepřín. Pozůstalí po obětech, české organizace i mezinárodní instituce léta požadovali jeho odstranění z pietního místa. V roce 2018 velkovýkrmnu stát odkoupil od společnosti AGPI za 372 milionů korun bez DPH.

Vítězem soutěže na podobu památníku Lety - Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách se stal návrh Atelieru Terra Florida a Atelieru Světlík.

V Praze smlouvu podepisovala architekta Lucie Vogelová, účasten podpisu byl také další z autorů Jan Sulzer, oba z ateliéru Terra Florida. Za muzeum smlouvu podepsala ředitelka Jana Horváthová, přítomna podpisu byla Monika Prokešová, náměstkyně ředitelky. 

Na stavbu je částka 31,5 milionu korun, přičemž 25,5 milionu půjde z norských fondů a šest milionů ze státního rozpočtu. "Budeme ale hledat další prostředky na stavbu, protože částka je extrémně nízká. Architekti jsou stateční, že do toho šli. Potřebovali bychom tak dalších deset milionů. I když bychom je nezískali, postavíme to za omezený budget," řekla Horváthová. Peníze chce shánět u státu, který je zřizovatelem muzea, ale i u nadací a v zahraničí.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Stejně tak byl otevřen tábor v Hodoníně u Kunštátu. Tyto kárné pracovní tábory (KPT) byly určeny osobám tzv. štítícím se práce, které nemohly prokázat, že se živí řádným způsobem. Především ale byla ta zařízení pouze pro muže, a to muže dospělé a 100% zdravé, totiž schopné stoprocentního pracovního výkonu. Počty Romů mezi káranci se v této fázi tábora v Letech pohybovaly mezi cca 10–20 %.

V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. V tu chvíli už tábory nebyly pouze pro práceschopné muže, ale byly zde koncentrovány celé romské rodiny - tedy i ženy a děti. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí. Z nich 327 v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Po válce se z koncentračních táborů vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Přečteno: 507x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Muzeum, Muzeum romské kultury, smlouva, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo