romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury pořádá v pondělí pietní akt k uctění památky obětí holokaustu. V Hodoníně u Kunštátu vyvěsilo i ukrajinskou vlajku

6.3.2022 19:25
Ukrajinská vlajka v památníku Hodonín u Kunštátu (FOTO: Muzeum romské kultury, Radovan Krhovský)
Ukrajinská vlajka v památníku Hodonín u Kunštátu (FOTO: Muzeum romské kultury, Radovan Krhovský)

Muzeum romské kultury pořádá v pondělí 7. března tradiční pietní akt k uctění památky obětí holokaustu. Muzeum zároveň v neděli vyjádřilo solidaritu okupované Ukrajině, když v Památníku Hodonín u Kunštátu vyvěsilo kromě české a romské vlajky také vlajku ukrajinskou. Na sociální síti Facebook to oznámila Jana Horváthová, ředitelka muzea. Kromě toho je web Muzea romské kultury již několik dní v barvách ukrajinské vlajky.

Tradiční pietní akt se pořádá v Muzeu romské kultury jako připomínka tragické události ze 7. března 1943, kdy bylo z budovy dnes už neexistujících brněnských městských jatek nákladními vagóny odvezeno do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau přes tisíc romských mužů, žen a dětí z Brna a dalších oblastí Moravy. Převážná většina z nich v daném místě zahynula.

"V roce 2022 si připomínáme 79. výročí tohoto prvního z hromadných transportů, které během krátké doby zpečetily tragický osud většiny Romů a Sintů," píše Muzeum romské kultury v tiskové zprávě.

Pietní akt proběhne v prostorách Muzea romské kultury od 14.00.

Kvůli omezené kapacitě sálu mají zájemci, kteří se rozhodnou pietní akt navštívit, informovat muzeum prostřednictvím e-mailu: rezervace@rommuz.cz nebo telefonicky na 775 407 065.

Přečteno: 726x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Ukrajina, Brno, Holokaust Romů po Česku, Holocaust, Hodonín u Kunštátu, Ukrajina, Pietní akce, pietní aktHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo