Muzeum romské kultury oficiálně převezme areál Památníku v Hodoníně u Kunštátu

Muzeum romské kultury (MRK) převezme oficiálně 25. ledna 2018 areál Památníku v Hodoníně u Kunštátu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tím se stane správcem celého areálu a bude mít na starosti provoz památníku pro veřejnost včetně vybudování expozic. Zpravodajský server o tom informovala Kristina Kohoutová z MRK.
Ve 13 hodin bude přímo v památníku (přednáškový sál) tisková konference pro novináře spojená s prohlídkou celého areálu. V současnosti je zde infocentrum, což je vstupní budova s prostorem pro expozici a přednáškovým sálem, ubytováním pro průvodce a správce, její součástí je i venkovní amfiteátr. Dále je možné si prohlédnout repliku vězeňského baráku, původní barák pro dozorce a upravený půdorys tzv. cikánského tábora.
"Budova vězeňského baráku už byla v příliš špatném stavu, proto ji patrně bylo nutné strhnout a realizovat hodnověrnou repliku. Nicméně se podařilo zachránit původní barák pro dozorce, který je tak svědkem minulosti budoucím generacím a připomíná tragickou historii místa a romského národa," uvedla ředitelka muzea Jana Horváthová.
Památník vznikl za téměř 100 milionů korun v místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Stavební práce na památníků trvaly pět let a vznikne v něm expozice připomínající osudy Romů.
Památník vybudovalo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, které mělo vytvořit i expozici, přístupná měla být loni. "Národní pedagogické muzeum vybudování památníku nedokončilo, proto všechny plánované expozice dosud chybí," uvedla již dříve Kohoutová. Muzeum romské kultury je ale vytvoří.
Nedaleko od Památníku je pietní místo Žalov, místo hromadných hrobů obětí tábora, na kterém je umístěn kovový kříž s romskými symboly z dílny romského kamenosochaře Eduarda Oláha.
Převod památníku na Muzeum romské kultury schválila v září vláda. Splnila, tak jedno z opatření, které byly schváleny v rámci Strategie romské integrace do roku 2020.
STRUČNÁ HISTORIE MÍSTA
1940 - 1945
Nedaleko Kunštátu bylo v letech 1940-1950 internační středisko, ve kterém byli shromažďováni lidé nepohodlní tehdejším režimům. V letech 1940-42 místo sloužilo jako Kárný pracovní tábor. Od srpna 1942 do prosince 1943 byl objekt veden jako Cikánský tábor, ve kterém byli soustřeďováni Romové před transportem do Osvětimi. Stejný účel měl i podobný tábor v Letech u Písku. Táborem v Kunštátu prošlo 1396 osob, ze kterých v táboře zemřelo 207 mužů, žen a dětí. V roce 1944 pobývali v táboře vězni kárného pracovního tábora. Před koncem války se v areálu cvičili příslušníci wehrmachtu. V květnu a červnu 1945 v areálu pobývali vojáci rumunské armády. V létě 1945 sloužil objekt jako lazaret Rudé armády.
1948 - 1995
Po komunistickém puči sloužil objekt jako tábor nucené práce. Později se zařízení v Hodoníně využívalo jako rekreační středisko. Areál později sloužil jako rekreační zařízení ROH Maloměřických cementáren Brno pro účely rekreace dětí zaměstnanců. Byla postavena řada nových budov na místo původních.
Začátkem 80. let byl vybudován vyhřívaný venkovní bazén. Po listopadu 1989 došlo k privatizaci objektu. Po letech vzniklo na půdorysu bývalého koncentračního tábora rekreační středisko Žalov. V areálu bylo koupaliště, restaurace a možnost celoročního ubytování v chatkách.
V roce 1995 začíná, MRK pietní akty pořádat i k památce tzv. cikánského tábora v Hodoníně u K., a to ve spolupráci s tehdejším starostou obce Hodonín, panem Miroslavem Plíhalem. Tradice pietních aktů na místě byla založena a v roce 1997 již MRK na Žalově odhaluje památník – kovový kříž s romskými symboly z dílny romského kamenosochaře Eduarda Oláha, o rok později MRK, umisťuje pamětní desku na hřbitov v sousedních Černovicích, tentokrát z dílny nevidomé romské sochařky Boženy Vavrekové (Přibylové). Zároveň již v této době MRK, usiluje o pietní řešení celého areálu bývalého tábora, v němž v té době funguje rekreační zařízení.
2009 - 2017
Počátek února 2009 se ministr pro lidská práva Michael Kocáb předběžně dohodl se stávající majitelkou areálu Alenou Vojtovou, na jeho odkoupení státem. Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského bylo pověřeno vybudováním Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu rozhodnutím vlády ČR č. 158 z 2. března 2011 o změně usnesení vlády ze dne 4. května 2009 č. 589 k úpravě pietních míst v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.
V roce 2016 se podařilo dokončit stavební práce v areálu Památníku a v roce 2017 dlouhodobé odborné činnosti týkající se vybudování expozice pro veřejnost a upravit areál tak, aby návštěvník poznal vzhled původního sběrného tábora pro romské vězně z let 1942-1943. Expozice nebyla dokončena.
V prosinci roku 2017 došlo ke změně provozovatele a dne 4. 12. 2017 došlo k podepsání smlouvy mezi Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského a Úřadem pro zastupováním státu ve věcech majetkových o převodu majetku státu – areálu Památník Hodonín u Kunštátu na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Od ledna 2018 se stává provozovatelem památníku Muzeum romské kultury.
Nepřehlédněte:
- Muzeum romské kultury do konce ledna převezme památník v Hodoníně u Kunštátu, chce vybudovat nové expozice
- Muzeum romské kultury přebírá správu památníku v Hodoníně u Kunštátu, kde byl za války tzv. cikánský tábor
- Blažej Dydy: Rom jako jediný odsouzený za romský holocaust v Čechách
- Památník Hodonín u Kunštátu bude spravovat Muzeum romské kultury
- Památník v Hodoníně u Kunštátu by mohlo spravovat Muzeum romské kultury
- VIDEOZÁZNAM: Projev Bohuslava Sobotky při pietním aktu v Hodoníně u Kunštátu
- ZÁZNAM: Lidé si u památníku na Blanensku připomněli romský holokaust
- Romská rada trvá na tom, aby památník v Hodoníně u Kunštátu spadal pod Muzeum romské kultury
- Památník romského holocaustu v Hodoníně se návštěvníkům otevře v létě
- Žalov: stavba památníku zatím vázne
- Vítám řešení v Žalově. Nezapomeňme na Lety!
Kam dál:
- Mladá Anne Franková popsala nelidskost holokaustu jako málokdo. Její deník byl přeložen do více než 70 jazyků a prodalo se ho přes 30 milionů kusů
- Za vydání tzv. "bible" popíračů holokaustu potvrdil soud v Brně peněžitý trest
- Podcast BEZ OBALU: Dezinformace a co s nimi
- Židovské muzeum vrátilo rodině portréty, o které přišla před 80 lety
- Muzeum romské kultury získalo za publikaci se vzpomínkami pamětníků cenu v Národní soutěži muzeí Gloria musealis
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- Jana Horváthová: Spolupráce památníku v Letech a pražského centra Romů a Sintů může změnit náhled veřejnosti na zapomenutou genocidu Romů
- Renata Berkyová v Letech u Písku: Jak má rozumět současná romská společnost žijící v České republice otevřenému rasismu vůči ukrajinským Romům?
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
- ŽOFI Z-4515. Vychází první komiks o holokaustu Romů a Sintů v Česku
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
Štítky:
Holocaust, Hodonín u Kunštátu, pietní místo, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY
