romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury připomene 1. světový romský festival ROMFEST 1990 a předá Cenu Muzea romské kultury za rok 2016

20.11.2016 22:59
Muzeum romské kultury zve všechny na vzpomínkový večer věnovaný jedné z klíčových událostí romské kultury – festivalu ROMFEST 1990, který se konal před 26 lety.
Muzeum romské kultury zve všechny na vzpomínkový večer věnovaný jedné z klíčových událostí romské kultury – festivalu ROMFEST 1990, který se konal před 26 lety.

Muzeum romské kultury zve všechny na vzpomínkový večer věnovaný jedné z klíčových událostí romské kultury – festivalu ROMFEST 1990, který se konal před 26 lety.

"Tuto událost chceme připomenout prostřednictvím hudebního pamětnického večera pro nejširší veřejnost, a to akcí, která se bude konat 24. listopadu od 18 hodin v KS Omega - Musilka v Brně-Husovicích," uvedla pro server Romea.cz Sabina Coufalová z Muzea romské kultury.

ROMFEST 1990 – Hudebně pamětnický večer

Společně s hudebními hosty a pamětníky se návštěvníci ohlédnou za příběhem unikátního festivalu, který poprvé v historii představil mezinárodní romskou hudební scénu tehdejšímu československému publiku. V průběhu večera bude rovněž udělena Cena Muzea romské kultury za rok 2016. Vstup na akci je zdarma.

Večerem provede umělec a jeden z pamětníků Romfestu 1990 Gejza Horváth a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

"Atmosféru prvního Romfestu přiblížíme divákům skrze kapely, které na něm vystupovaly v roce 1990, například cimbálová hudba Horváthovci, bratři Lázokovi, Gejza Horváth a další hosté. Hudební tradici Romů z Rokycan bude prezentovat kapela Le Čhavendar. Průběh festivalu připomene také promítání filmových záběrů a archivních fotografií, které byly na prvním Romfestu pořízeny," prozradil o programu akce dramaturg Matyáš Dlab.

1. světový romský festival ROMFEST 1990 se konal v průběhu tří dnů od 27. do 29. července v Mariánském údolí v Brně-Líšni, v produkčním zaštítění organizace ROMART. Desítky hudebních a tanečních skupin se zde setkaly v hudebním maratonu na čtyřech pódiích a různých spontánních vystoupeních.

Nešlo však pouze o hudební festival, ale o politicky významnou kulturně-společenskou událost. Slavnostní večer proto připomene i odkaz Václava Havla, který se Romfestu rovněž zúčastnil a svou podporu Romům vyjádřil slovy: "Totalitní systém, který u nás panoval v posledních čtyřiceti letech, se choval i pokud jde o Romy způsobem sobě vlastním. Za fasádou vznešených řečí se skrývala lhostejnost, neporozumění a pohrdání, o čemž svědčí různá necitlivá administrativní opatření, potlačování romské kultury, romského jazyka a všech národních specifik. (…) Romové – tak jako kdokoli jiný – mají právo na své národní sebeuvědomění a na respekt ke své etnické identitě."

V rámci vzpomínkového večera bude z rukou ředitelky Jany Horváthové předána Cena Muzea romské kultury každoročně oceňující jednu žijící osobnost, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury a také k fungování Muzea romské kultury.

VIDEO

Muzeum romské kultury

je jedinou institucí v Evropě, která dokumentuje kulturu Romů. Své unikátní sbírky řemesel, umění, textilu či fotografií uchovává v depozitářích, ale také prezentuje pro veřejnost ve stálé expozici nazvané „Příběh Romů“. Exponáty zde doplňují audiovizuální projekce a dioramata v životní velikosti. Pro veřejnost nabízí také přednášky, workshopy a pracujeme s dětmi ze sociálně znevýhodněných rodin. Muzeum romské kultury bylo založeno již v roce 1991, roku 2005 se stalo příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR.

Přečteno: 2104x
 

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Akce, Romfest, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo