romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury průběžně rozšiřuje fondy, získalo vzácné pohlednice

31.8.2017 9:59
Muzeum romské kultury v Brně získalo do svých sbírek vzácné pohlednice zobrazující život Romů v různých částech světa. (FOTO: Muzeum romské kultury)
Muzeum romské kultury v Brně získalo do svých sbírek vzácné pohlednice zobrazující život Romů v různých částech světa. (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury v Brně získalo do svých sbírek vzácné pohlednice zobrazující život Romů v různých částech světa. Fondy se průběžně rozšiřují o další přírůstky, třeba šperky, obrazy, kostýmy, hudební nástroje či věci každodenní potřeby. Nyní muzeum podle informací zveřejněných na webu spravuje přibližně 30.000 sbírkových předmětů.

Sbírka pohlednic zachycuje Romy třeba v Rusku, Makedonii, Maďarsku, Rumunsku, Albánii, Ukrajině či Německu. Některé snímky jsou více než 100 let staré. Majitelem sbírky byl romista Zbyněk Andrš, muzeum ji odkoupilo.

"Nejvíc mně potěšily pohlednice z Ruska. O ruských Romech je totiž velice málo zmínek," uvedla ředitelka muzea Jana Horváthová.

Do sbírek přibyla také pozůstalost po pedagogovi a spisovateli Ignáci Zimovi, spoluzakladateli Svazu Cikánů-Romů, který v Československu působil na přelomu 60. a 70. let. Muzeum tak získalo vzácné písemné prameny z časů fungování svazu, ale i vzdělávací dokumenty pro výuku romského jazyka.

Přibyla i dvě výtvarná díla od Rudolfa Dzurka, známého romského výtvarníka. Vznikla jeho typickou, velmi náročnou technikou práce se skleněnou drtí. 

Přečteno: 675x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, Brno, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo