romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muzeum romské kultury v Brně výstavou mapuje mediální obraz Romů

Brno, 25.10.2013 14:23, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Mediální obraz Romů od 19. století do současnosti sleduje nová výstava Muzea romské kultury v Brně. Mezi exponáty jsou jak výstřižky z tisku, tak rozhlasové, televizní a internetové zpravodajství, prezentované pomocí audiovizuální a interaktivní techniky.

Výstava nechce hodnotit či analyzovat mediální praxi, spíše naznačuje časté stereotypy a zobecňování při informování o Romech, řekl ČTK jeden z k kurátorů Michal Schuster.

Výstavu tvoří tři základní linie, které se neustále prolínají. První z nich je časová osa, jejímž prostřednictvím se návštěvník seznámí s historickým vývojem obrazu Romů v médiích. "Vztah společnosti k Romům se v každé době odrážel ve sdělovacích prostředcích, uvedl Schuster.

Například za první republiky se sice v médiích objevovaly i pozitivní zprávy o Romech, avšak většina jich zmiňovala problémy s kriminalitou. Podobné je to podle aktuálních výzkumů i nyní.

Ke kriminalitě se nějakým způsobem vztahuje asi 60 procent současných zpráv. Výstava dokládá také štvavé kampaně proti Romům za protektorátu, jeden titulek je například označuje za "černé Židy.

Druhá linie výstavy je zaměřena na romské novináře a romská média. Například název celé expozice "Paťan-ma paťan: Věřte-nevěřte" odkazuje k humorné rubrice na poslední straně časopisu Romano gendalos.

Třetí linie zprostředkovává podrobný pohled na vybrané kauzy v českých médiích. Kurátoři vybrali téma tábora v Letech u Písku, nabývání občanství po rozdělení Československa a takzvanou "kauzu Břeclav". Chlapec z Břeclavi, který se sám zranil, si vymyslel, že jej napadli neznámí útočníci, patrně Romové. Veřejné mínění se kvůli tomu obrátilo proti místní romské komunitě.

Výstava umožňuje sledovat zprávy o situaci v Břeclavi po dnech. Od první nejasné zprávy přes protiromskou hysterii až k oznámení, že vše byl jen výmysl. Pak už zájem médií stagnoval," uvedl Schuster.

Kurátorům se podařilo shromáždit také unikátní historické materiály z archivních zdrojů. Mezi nimi vyniká třeba krátký dokumentární film o obětech tábora v Letech z roku 1960. Pod názvem Nezapomeňte na tohle děvčátko jej natočil režisér Miroslav Bárta.

Přečteno: 469x
 

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, Brno, Romové, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo