romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muzeum romské kultury vyhlásilo soutěž na podobu památníku Lety. Otevřít by se měl v roce 2023

14.10.2019 21:05
Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)
Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury dnes vyhlásilo krajinářsko-architektonickou soutěž na podobu památníku romského holokaustu v Letech na Písecku, kde za války stával romský koncentrační tábor. Vítěz soutěže by měl být známý v květnu příštího roku, řekla novinářům ředitelka muzea Jana Horváthová. Na výsledky soutěže by měla navázat demolice vepřína, který na místě je. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.

Zadání soutěže vznikalo ve spolupráci s odborníky v oblasti historie, architektury, muzeologie a romistiky a také s pamětníky a pozůstalými.

K soutěži vyjde publikace s kompletním zadáním a vznikly také nové webové stránky www.novypamatniklety.cz, na kterých jsou k dispozici soutěžní podmínky, veškeré podklady soutěže, a na kterých budou postupně zveřejňovány informace k aktuálnímu průběhu soutěže.

Soutěž má dvě kola a je mezinárodní, zájemci z celého světa mohou posílat návrhy do 17. ledna, uvedl Petr Návrat ze společnosti ONplan, která muzeu se soutěží pomáhá. Soutěž má řešit nejen podobu památníku, ale také krajinu v okolí. Podle Návrata postoupí z prvního kola sedm návrhů, vítěze vybere porota složená z odborníků i pozůstalých v dubnu až květnu příštího roku.

Na soutěž naváže demolice vepřína, na kterou dal stát kolem 110 milionů korun. Demolice obsahuje i rekultivaci prostředí s přípravou na následnou stavbu. Samotný památník se má začít stavět nejspíš po roce 2021. Na první etapu stavby je vyčleněno přes 30 milionů korun a dalších více než sedm milionů na vybavení. Část peněz muzeum získalo z Norských fondů. Součástí Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách bude i expozice.

Zadání krajinářsko-architektonické soutěže se skládá ze tří hlavních částí. První z nich je námět památníku, jehož spoluautorkou je Helena Sadílková – vedoucí Semináře romistiky na Katedře středoevropských studií Univerzity Karlovy.

Další částí je poslání památníku, které sestává ze čtyř hlavních bodů. "Památník bude mít čtyři hlavní poslání, a to uctít památku obětí, informovat o tom, co se tam stalo, vzdělávat o tom ve škole a podnítit diskusi," uvedla Horvátová.

Třetí část tvoří základní teze zadání, které zohledňují závazné požadavky na návrh, základní představy o památníku a stavební program.

O konečném vítězi bude rozhodovat porota složení z odborníků a pozůstalých po obětech tábora. V závislé části poroty zasedne Čeněk Růžička, Jana Horváthová a Martin Martínek, zástupce Ministerstva kultury ČR.

Jako nezávislý člen poroty bude o vítězi soutěže rozhodovat také jeden z nejvýznamnějších českých architektů současnosti Josef Pleskot. V porotě zasedne i Emilia Rigová, umělkyně a vysokoškolská pedagožka.

V odborné části poroty je pak Pavel Vařeka, vedoucí katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni, vedoucí několikaletého archeologického výzkumu v Letech u Písku, Helena Sadílková, Jan Hauer nebo Antonín Lagryn.

Tábor stával v místě, kde za komunistického režimu v 70. letech minulého století vznikl vepřín. Vepřín se stavěl od roku 1972 a měl rozlohu 7,1 hektaru. V devadesátých letech v něm začala podnikat firma Agpi. V 13 halách měla 13.000 prasat. Loni stát vepřín koupil za 372,574.380 korun bez DPH.

V místě nedávno skončil archeologický průzkum, který zjistil, že největší část romského tábora se nacházela právě v areálu bývalého vepřína. Archeologové našli nedaleko tábora v místě kulturní památky Lety i hroby jednotlivců, například odkryli hrob s pozůstatky vězeňkyně nebo hrob novorozence.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, neméně 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 Romů. Podle expertů nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

DOKUMENT

Přečteno: 639x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Soutěž, Historie, Holocaust, Muzeum, Muzeum romské kultury, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo