romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mýty kolem COVID-19: Nevěřte zaručeným babským radám s česnekem, horkou vodou atd. EU prý nepomáhá? Další nesmysl

20.3.2020 16:10
Mýty a fakta kolem onemocnění COVID-19 (Koláž: Romea.cz)
Mýty a fakta kolem onemocnění COVID-19 (Koláž: Romea.cz)

V souvislosti s pandemií koronaviru se mezi lidmi šíří mnoho mýtů a polopravd. Situace, po počátečních výzvách k soudržnosti, začali zneužívat i někteří politici, kteří se v rámci získávání politických bodů uchylují k vyloženým lžím. Někteří lidé pak nabízejí "zcela zaručené" babské rady a absurdní návody, jak se onemocnění COVID-19 vyhnout. Díky sociálním sítím se tyto nepravdy šíří raketovou rychlostí.

Seznam hlavních "politických" dezinformačních zpráv týkajících se epidemie:

  • epidemie má údajně spojitost s potřebou elit na "přeformátování" světa
  • prohnilá EU je úmyslně nečinná
  • obviňování vlády ČR, České televize a ČRo z umělého vyvolávání paniky
  • spekulace o spojitosti epidemie COVID-19 s migrací
  • spekulace o spojitosti COVID-19 se zaváděním 5G sítí
  • spekulace o COVID-19 jako biologické zbrani vyvinuté na Západě
  • spekulace o šíření COVID-19 spojeneckými vojáky USA při jejich přesunech v rámci vojenských cvičení

Desetitisíce amerických vojáků v Evropě a Německo, které zabavuje roušky

Před pár dny jsme informovali o tom, jak server manipulátoři.cz vyvrátili hoax o vylodění desítektisíc amerických vojáků v Evropě. Článek s názvem "Ve stínu koronaviru: USA přesouvá do Evropy obrovské množství vojáků, letadel a tanků. Jsme na pokraji války, říká expert. USA dosud nikdy neobsadila Evropu tak silnou armádou jako teď," byl pouhým hoaxem. Ve skutečnosti se jedná o předem ohlášené cvičení Severoatlantické aliance Defender Europe 20. Kvůli situaci ohledně šíření nákazy COVID-19 evropské velení armády USA nejdříve oznámilo, že sníží počet účastníků cvičení. A v pondělí celou akci zrušili.

"Od 13. března jsme zastavili veškerý pohyb personálu a vybavení ze Spojených států do Evropy. Zdraví, bezpečnost a připravenost naší armády, civilistů a rodinných příslušníků jsou naší hlavní prioritou, "uvedl EUCOM.

Další nepravdivou zprávu, týkající se ochranných pomůcek určených pro Českou republiku, dementoval server manipulátoři.cz nedávno. Europoslanec Ivan David (SPD) a místopředseda krajské SPD Libereckého kraje Bronislav Kalvoda uvedli, že Německo zadržuje kamion s ochrannými pomůckami, určenými pro Českou republiku. "Mezitím přicházely zprávy, že Německo zadržuje zdravotnický materiál z Číny i dalším zemím – Rakousku, Slovensku a zřejmě i nám," píše David na svém facebookovém profilu.

Nakonec se ukázalo, že tato nepravdivá informace vznikla díky špatnému proclení na německo-českých hranicích. Podle informací německé celní správy, poskytnutých webu Manipulatori.cz, došlo pouze ke zdržení jedné takové zásilky v souvislosti s tím, že ji její přepravce chybně proclil. Po napravení této chyby měla být zásilka podle informací německé celní správy vpuštěna do republiky.

Evropská unie nám prý nepomáhá a je úmyslně nečinná, zde jsou fakta, která dokazují opak

Zásadní v otázce EU v boji se šířením onemocnění COVID-19 je nutné říci, že Evropská komise má minimální pravomoce v oblasti zdravotnictví. Oblast zdraví totiž spadá primárně do kompetence jednotlivých členských států, Komise hraje důležitou roli při vzájemné koordinaci a mírnění dopadů nákazy. Prezidenti a premiéři členských zemí schválili návrh Evropské komise na uzavření vnějších hranic EU po dobu 30 dní. Evropská komise dělá vše pro to, aby zajistila dostatečné dodávky ochranných prostředků v celé Evropě.

Evropská komise navrhla zřídit nouzový investiční fond, který by měl pomoct zdravotnictví a ekonomicky nejzasaženějším odvětvím. Členským státům poskytne celkem až 37 miliard eur. Česká republika by z fondu měla získat téměř 1,2 miliardy eur (přes 25,5 miliardy korun) na pomoc s následky koronaviru.

Přirozený původ koronaviru

Na internetu kolují také zprávy, že nový typ koronaviru by měl být jakousi uměle vytvořenou biologickou zbraní. Článěk s názvem:"Koronavirus má všechny charakteristiky biologické zbraně stupně 4, tedy zbraně hromadného ničení," napsal David Novák. V článku se ale čtenář nedozví o odbornosti Davida Nováka nic, přestože článek obsahuje velmi specifická tvrzení, která zasahují do odbornosti lékařů a epidemiologů. Tento článek, který je plný nepodložených informací nedávno dementoval server manipulátoři.cz.

Nový typ koronaviru nebyl podle nové studie mezinárodního týmu vědců vytořen uměle. Podle článku z vědeckého časopisu Natur Medicine vznikl přirozeně. Tým vědců přišel s dvěma teoriemi přenosu tohoto viru ze zvířete na člověka. Bohužel neexistuje žádný zdokumentovaný případ přenosu z netopýra na člověka. Je tedy velmi těžké popsat skutečnou cestu viru.

Česnek, koupel v chloru nebo panák whisky

Během boje s novým typem koronaviru se na sociálních sítích rozšiřují také různé babské rady nebo názory na boj proti viru. Ministerstvo zdravotnictví se snaží prostřednictvím svých webových stránek, uvést na pravou míru informace, které se internetem šíří a vyvrátit nepravdy, které si mnoho lidí spojuje s léčbou koronaviru.

Alkohol a cigarety nejsou prevencí před koronavirem. Alkoholové přípravky jsou pouze účinné jako desinfekce povrchů a rukou.

Pokud objednáváte zboží z čínských e-shopů, nemusíte se bát. Podle Ministerstva zdravotnictví se virus nepřenáší posřovními zásilkami z Číny, ani z jiných zasažených zemí.

"Tento virus Wuhan není odolný vůči teplu, zahyne při teplotě 26 - 27 stupňů Celsia. Proto pijte více horké vody.Můžete poradit přátelům a příbuzným, aby pili více horké vody, aby se zabránilo infekci." Tatkto zní část řetězové zprávy, která nedávno kolovala českým internetem. Vzhledem k tomu, že průměrná teplota lidského těla je 37 stupňu Celsia, je tato zpráva jasně nepravdivá. "Pravidelná konzumace horké vody není účinná proti koronaviru," zní na oficiálních stránkách ministerstva zdravotnictví.

Další babské rady spoléhají na česnek, nosní kapky, nebo třeba koupel v chloru. Žádná z těchto variant vás ale, podle Ministerstva zdravotnictví, koronaviru nezbaví.

Antibiotika, ipubrofen aneb léky a koronavirus

Na internetu se šířili informace, že na koronavirus zabírají antibiotika. Ministerstvo zdravotnictví ale varuje, že antibiotika jsou pouze na bakteriální typy onemocnění. Virus se díky antibiotikům nevyléčí.

Nedávno se začala internetem šířit informace, že protizánětlivé léky, jako je například ibuprofen, přispívají k tomu, aby člověk koronavirus chytil. "Protizánětlivé léky snižují reakci imunitního systému, a mohou proto někdy působit komplikace," řekl podle serveru irozhlas.cz médiím Jean-Michel Constantin, který vede jednotku intenzivní péče v pařížské nemocnici Hôpital de la Salpêtrière. "Jde o neověřené domněnky. Určitě by bylo špatně, kdyby si to lidé vyložili tak, že třeba přestanou brát léky, které jsou pro ně životně důležité. Nemoc je tady krátce, studie zatím neexistují," varuje. Podobně hovoří i epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Setkali jste se s nějaký nesmyslem kolem onemocnění COVID-19? Přišel vám zaručený návod do e-mailu? Dejte nám vědět na e-mail romea@romea.cz, tento text budeme aktualizovat

Přečteno: 1769x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, COVID-19, manipulace, Hoax, dezinformace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo