romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mýty o enormním zneužívání dávek nejsou opodstatněné. Často k němu dochází neúmyslně

Praha, 26.6.2012 13:33, (ROMEA)

Třicet tisíc lidí dostalo od státu dávky, na které neměli nárok. V drtivé většině však způsobili škodu neúmyslně. Jen pozdě nahlásili, že už na dávku nemají nárok, a pak ji vrátili. Jde zhruba o 140 milionů korun ročně. Větší úspory než honba za "zneužívači" by přineslo omezení porodného či snížení podpory v nezaměstnanosti. Zprávu uveřejnil server iDnes.cz.

"Přeplatek zjistíme v případě, kdy klient něco nahlásí. Například maminka pozdě oznámí, že nastoupila na mateřskou, a přitom pobírá rodičovský příspěvek na starší dítě," říká Libuše Skupinová z plzeňského krajského úřadu práce. Povolená je přitom jen jedna dávka na nejmladší dítě v rodině.

Snadno tak za pouhý měsíc dluží úřadu práce více než pět tisíc korun, což by při úmyslném jednání už byl trestný čin. Zpravidla jde o nevědomost a na případy se přijde v okamžiku, kdy se matka dostaví s žádostí o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

Podvodníci se najdou, ale jde spíš o výjimky. Podvádí se například při vykazování posuzovaných příjmů. "Chodíme do firem na základě tipů od našich kolegů, co přijdou do styku s klienty. Tam si necháme předložit mzdové listy konkrétních lidí," říká Jiří Andrle, kontrolor litoměřického úřadu práce. Lidé podle něj zkoušejí úřad doběhnout, někdy dokonce falšují potvrzení o výši příjmů včetně razítka. "Pokud doklad působí nevěrohodně nebo je na něm vidět přepisování, oslovíme konkrétní firmu," potvrzuje Skupinová.

>>> CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

ras, iDnes.cz
Přečteno: 1116x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo