romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na českobudějovickém sídlišti Máj bude hlídkovat více policistů

3.7.2013 17:56
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)

Počty městských strážníků i státní policie na českobudějovickém sídlišti Máj, kde žije početná romská komunita, se po sobotním pokusu o pogrom zvýší. Po dnešním mimořádném zasedání městské rady o tom novináře informoval primátor Juraj Thoma (OPB). V lokalitě s více než 20.000 obyvateli, panuje napětí od 21. června, kdy na dětském hřišti vznikl konflikt mezi dětmi a následně dospělými. Při sobotních pokusu o pogrom na romské obyvatele sídliště bylo zraněno deset lidí.

"K posílení pocitu bezpečí by mělo přispět okamžité opatření, které spočívá v posílení počtu hlídek městských strážníků. Vedle motorizované hlídky bude k dispozici nonstop 12 strážníků namísto současných šesti. Další pěší hlídky vyšle do ulic sídliště státní policie," uvedl po jednání primátor.

Vedení města apeluje na všechny lidi žijící na sídlišti, aby se v žádném případě nezapojovali do pouličních akcí a nepodporovali radikální skupiny. V úterý 9. července od 17:00 bude k aktuální situaci na sídlišti svoláno setkání ve Sportovní hale, dodal Thoma.

Sobotní pokus o pogrom, při němž bylo při potyčkách policistů s neonacisty zraněno deset lidí, vznikl poté, co se na sídliště přesunulo neohlášeným pochodem několik stovek účastníků ohlášeného protestního shromáždění. Ředitel jihočeské policie Radomír Heřman považuje akci policie za úspěšnou. Podle něj zabránila fyzickému kontaktu mezi dvěma skupinami lidí. Policejní ředitel rovněž omlouval rasistické výkřiky "černá svině", když tvrdil, že nepatřili Romům, ale policistům.

Během pokusu o pogrom policie zadržela čtyři desítky osob, ale zatím nikoho neobvinila. Vyšetřovatelé a odborníci na extremismus vyhodnocují záběry z kamer, které akci monitorovaly. Počet osob podezřelých z protiprávního jednání tak ještě nemusí být konečný. Zatím není známá ani výše škod, která při potyčkách vznikla.

Přečteno: 1413x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, Soužití, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo