romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na českobudějovickém sídlišti Máj bude hlídkovat více policistů

3.7.2013 17:56
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)

Počty městských strážníků i státní policie na českobudějovickém sídlišti Máj, kde žije početná romská komunita, se po sobotním pokusu o pogrom zvýší. Po dnešním mimořádném zasedání městské rady o tom novináře informoval primátor Juraj Thoma (OPB). V lokalitě s více než 20.000 obyvateli, panuje napětí od 21. června, kdy na dětském hřišti vznikl konflikt mezi dětmi a následně dospělými. Při sobotních pokusu o pogrom na romské obyvatele sídliště bylo zraněno deset lidí.

"K posílení pocitu bezpečí by mělo přispět okamžité opatření, které spočívá v posílení počtu hlídek městských strážníků. Vedle motorizované hlídky bude k dispozici nonstop 12 strážníků namísto současných šesti. Další pěší hlídky vyšle do ulic sídliště státní policie," uvedl po jednání primátor.

Vedení města apeluje na všechny lidi žijící na sídlišti, aby se v žádném případě nezapojovali do pouličních akcí a nepodporovali radikální skupiny. V úterý 9. července od 17:00 bude k aktuální situaci na sídlišti svoláno setkání ve Sportovní hale, dodal Thoma.

Sobotní pokus o pogrom, při němž bylo při potyčkách policistů s neonacisty zraněno deset lidí, vznikl poté, co se na sídliště přesunulo neohlášeným pochodem několik stovek účastníků ohlášeného protestního shromáždění. Ředitel jihočeské policie Radomír Heřman považuje akci policie za úspěšnou. Podle něj zabránila fyzickému kontaktu mezi dvěma skupinami lidí. Policejní ředitel rovněž omlouval rasistické výkřiky "černá svině", když tvrdil, že nepatřili Romům, ale policistům.

Během pokusu o pogrom policie zadržela čtyři desítky osob, ale zatím nikoho neobvinila. Vyšetřovatelé a odborníci na extremismus vyhodnocují záběry z kamer, které akci monitorovaly. Počet osob podezřelých z protiprávního jednání tak ještě nemusí být konečný. Zatím není známá ani výše škod, která při potyčkách vznikla.

Přečteno: 1372x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, Soužití, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo