romea - logo
21. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na českobudějovickém sídlišti Máj proběhne v sobotu poklidné česko-romské shromáždění

České Budějovice, 12.7.2013 17:19, (ROMEA)
Zhruba 200 převážně Romů se díky aktivitám sdružení Konexe shromáždilo 29. 6. 2013 na českobudějovickém sídlišti Máj v reakci na protiromskou demonstraci v centru Českých Budějovic (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)
Zhruba 200 převážně Romů se díky aktivitám sdružení Konexe shromáždilo 29. 6. 2013 na českobudějovickém sídlišti Máj v reakci na protiromskou demonstraci v centru Českých Budějovic (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)

V Českých Budějovicích bude opět o víkendu velmi rušno. Dvě protiromská shromáždění spojená s pochody budou směřovat v sobotu 13. července na na sídlišti Máj. Tam se stejně jako minulé dva víkendy uskuteční pokojné českoromské shromáždění, které pořádá sdružení Konexe. „Shromáždění zahájíme společnou modlitbou za mír a usmíření. Následovat bude diskuze o situaci ve městě“ popisuje plány organizátorů jeden z nich, evangelický farář Mikuláš Vymětal „Naše shromáždění je určeno všem, kteří odmítají násilí a nenávist“ uvádí se v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Tiskové prohlášení občanského sdružení Konexe ze dne 12.7.2013

V sobotu 13. července proběhne na českobudějovickém sídlišti veřejné shromáždění organizované občanským sdružením Konexe a občanskou iniciativou Nenávist není řešení. Účelem shromáždění je podpora českoromské komunity na sídlišti a zlepšení mezilidských vztahů, stejně jako podpora oběti nenávisti. Podobná shromáždění na Máji o.s. Konexe organizovalo už minulé dva víkendy, kdy jen o několik ulic dále probíhaly násilné protiromské nepokoje.

„Shromáždění zahájíme společnou modlitbou za mír a usmíření. Následovat bude diskuze o situaci ve městě“ popisuje plány organizátorů jeden z nich, evangelický farář Mikuláš Vymětal „Naše shromáždění je určeno všem, kteří odmítají násilí a nenávist“ říká.

Dalším cílem shromáždění je podpora místní romské komunity v době krize, tedy v době kdy k romským domovům směřuje agresivní dav. „Bojíme se, je to jak válka. Nejvíc se bojí naše děti, vůbec nechápou, co se děje. Opravdu nás chtějí pozabíjet ?“ komentuje události posledních víkendů romská obyvatelka Máje Helena B. .

Občanské sdružení Konexe organizovalo velmi podobná shromáždění za nezájmu médií na sídlišti Máj i o předcházejících víkendech. Minulou sobotu (6.7.) proběhla ve Volfově ulici mnoha hodinová diskuze, kterou sledovalo několik stovek obyvatel sídliště a která přispěla k uklidnění situace. Podobná shromáždění na podporu sousedských vztahů pořádali dobrovolníci Konexí a spřátelených iniciativ během protiromských pochodů v minulosti například v Duchcově, ve Varnsdorfu, Chanově a jinde.

ARCHIVNÍ VIDEA

Zdeněk Ryšavý, TZ Konexe, o. s.
Přečteno: 1621x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sídliště Máj, Shromažďování, Demonstrace, České Budějovice, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo