romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na českobudějovickém sídlišti Máj proběhne v sobotu poklidné česko-romské shromáždění

České Budějovice, 12.7.2013 17:19, (ROMEA)
Zhruba 200 převážně Romů se díky aktivitám sdružení Konexe shromáždilo 29. 6. 2013 na českobudějovickém sídlišti Máj v reakci na protiromskou demonstraci v centru Českých Budějovic (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)
Zhruba 200 převážně Romů se díky aktivitám sdružení Konexe shromáždilo 29. 6. 2013 na českobudějovickém sídlišti Máj v reakci na protiromskou demonstraci v centru Českých Budějovic (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)

V Českých Budějovicích bude opět o víkendu velmi rušno. Dvě protiromská shromáždění spojená s pochody budou směřovat v sobotu 13. července na na sídlišti Máj. Tam se stejně jako minulé dva víkendy uskuteční pokojné českoromské shromáždění, které pořádá sdružení Konexe. „Shromáždění zahájíme společnou modlitbou za mír a usmíření. Následovat bude diskuze o situaci ve městě“ popisuje plány organizátorů jeden z nich, evangelický farář Mikuláš Vymětal „Naše shromáždění je určeno všem, kteří odmítají násilí a nenávist“ uvádí se v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Tiskové prohlášení občanského sdružení Konexe ze dne 12.7.2013

V sobotu 13. července proběhne na českobudějovickém sídlišti veřejné shromáždění organizované občanským sdružením Konexe a občanskou iniciativou Nenávist není řešení. Účelem shromáždění je podpora českoromské komunity na sídlišti a zlepšení mezilidských vztahů, stejně jako podpora oběti nenávisti. Podobná shromáždění na Máji o.s. Konexe organizovalo už minulé dva víkendy, kdy jen o několik ulic dále probíhaly násilné protiromské nepokoje.

„Shromáždění zahájíme společnou modlitbou za mír a usmíření. Následovat bude diskuze o situaci ve městě“ popisuje plány organizátorů jeden z nich, evangelický farář Mikuláš Vymětal „Naše shromáždění je určeno všem, kteří odmítají násilí a nenávist“ říká.

Dalším cílem shromáždění je podpora místní romské komunity v době krize, tedy v době kdy k romským domovům směřuje agresivní dav. „Bojíme se, je to jak válka. Nejvíc se bojí naše děti, vůbec nechápou, co se děje. Opravdu nás chtějí pozabíjet ?“ komentuje události posledních víkendů romská obyvatelka Máje Helena B. .

Občanské sdružení Konexe organizovalo velmi podobná shromáždění za nezájmu médií na sídlišti Máj i o předcházejících víkendech. Minulou sobotu (6.7.) proběhla ve Volfově ulici mnoha hodinová diskuze, kterou sledovalo několik stovek obyvatel sídliště a která přispěla k uklidnění situace. Podobná shromáždění na podporu sousedských vztahů pořádali dobrovolníci Konexí a spřátelených iniciativ během protiromských pochodů v minulosti například v Duchcově, ve Varnsdorfu, Chanově a jinde.

ARCHIVNÍ VIDEA

Zdeněk Ryšavý, TZ Konexe, o. s.
Přečteno: 1585x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sídliště Máj, Shromažďování, Demonstrace, České Budějovice, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo