romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokus o pogrom v Českých Budějovicích: Neonacisté zapálili kontejnery, házeli kameny a láhve, policie zasáhla. Zraněno 10 lidí, zadrženo 30 demonstrantů

České Budějovice, 29.6.2013 14:42, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 23:30)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)

Zhruba dvě stovky převážně Romů se po 13 hodině sešlo na českobudějovickém sídlišti Máj, kde probíhá shromáždění s kulturním programem Čikhatar Het/Z bahna ven II, které společně s místní romskou komunitou pořádá občanské sdružení Konexe. Shromáždění reaguje na protiromskou demonstraci, která začala v 16 hodin na na náměstí Přemysla Otakara II a sešlo se na ní asi 500 lidí. Ti se pak vydali na sídliště Máj, kde se pokusili zaútočit na poklidně shromážděné Romy. Policie proti nim zasáhla.

Lidé se tam sešli kvůli incidentu, při kterém se mělo dostat do konfliktu na dětském hřišti napřed několik dětí, pak jejich rodiče a další dospělí. Výsledkem konfliktu mezi Romy na jedné straně a Čechy na druhé straně bylo několik zraněných. Mezi zraněnými je i těhotná žena. Není jasné, kdo a jak konflikt začal, protože přesné příčiny a okolnosti incidentu policie zatím nezveřejnila.

"Shromáždění je na podporu místní českoromské sousedské komunity, za zlepšení sousedských vztahů," vysvětlil již dříve důvody shromáždění na sídlišti Máj serveru Romea.cz Miroslav Brož ze sdružení Konexe. "Preventivně jsme ohlásili zábor ulic na Máji, aby tudy neprošel pochod, s nímž by mohly být spojeny násilnosti. My pořádáme poklidnou akci," dodal k tomu pro server Deník.cz zástupce svolavatele Markus Pape. "Shromáždění jsme na radnici ohlásili již v pondělí," upřesnil pro server Romea.cz Brož.

Především Romové na shromáždění upozorňovali, že situace na sídlišti by se mohla zlepšít, pokud by Romové byli v policejních hlídkách. Na akci zaznělo několik projevů, zpívalo se a hrálo na hudební nástroje.

Další shromáždění začalo v 16 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.Těsně před jeho začátkem bylo na náměstí asi 200 lidí. Kolem půl páté stoupl počet lidí asi na 500. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek extremistů. Improvizovaným pódiem se stala Samsonova kašna. Podle serveru Deník.cz řečníci mluví o dvojím metru a zaznívají rasistická hesla.

hajlujici-neonacitsa.jpg
Hajlující neonacista v Českých Budějovicích (FOTO: ČTK)

Podle serveru iDNES.cz chtějí lidé z náměsti jít předat "poselství" na sídliště máj, kde chtějí shromáždění ukončit. Problém, ale zřejmě mohou způsobit skupinky extremistů. Ti minulý týden řádili v Duchcově, kde kameny a lahvemi napadli policisty. Pochodující kříčí xenofobní a rasistická hesla, například "černé svině."

Policie proti neohlášenému pochod, ve kterém šli extremisté se zahalenými tvářemi nezasáhla a nechala průvod dojít až na sídliště Máj. Krátce po půl šesté dorazil pochod na sídliště Máj, kde začali pochodující házet na shromážděné Romy dělbuchy a skleněné láhve, zapálili kontejner a hoří dokonce i jeden automobil. Policie proti nim zasahuje, používá i slzný plyn. Extremisté s nimi bojují. Zraněn je už jeden policista, kámen zasáhl i jednoho kolemjdoucího člověka.

Krátce po šesté hodině zůstalo v ulici J. Bendy u křižovatky s ulicí Dubenskou asi 50 agresivních neonacistů, kteří útočili na policisty kameny. Policii se podařilo extremisty rozdělit na několik menších skupinek a situace se na chvíli uklidnila. Neonacisté se však zformovali v ulici Antonína Barcala a znovu zaútočila kameny na policii. Obyvatelé sídliště se snaží přeparkovat své automobily, na které dopadají kameny od neonacistů. "Kolem přijíždí policejní auto s rozbitým předním sklem, škod a zraněných bude zřejmě více," popisuje válečnou zónu v Budějovicích reportér serveru Deník.cz.

Policisté se pokoušejí dav vytlačit dál od sídliště Máj. Používají například výstražné granáty. Mezi lidmi se šíří informace, že policisté zadrželi první demonstranty. "Já takovou zprávu zatím nemám," řekla ČTK jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická, která je rovněž na místě. Situace na sídliště je dost nepřehledná.

Po 20. hodině se část demonstrujících zformovala v ulici Václava Volfa, kde se snažila vyprovokovat konflikt s místními Romy. Police začala provokatéry krátce po 21. hodině z ulice vytlačovat.

Krátce po 22. hodině už byla až na drobné slovní hádky na sídlišti Máj klid. Po 23. hodině se definitivně rozešli i poslední skupinky lidí a na sídlišti byl naprostý klid. Policie přesto bude celou noc hlídkovat.

VIDEO

"Naše shromáždění skončilo před 17:00 na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit," řekl ČTK pořadatel dnešní akce Michal Choura.

Policie oznámila, že zadržela 30 osob s tím, že nyní vyhodnocuje kolik lidí z uvedeného počtu spáchalo přestupek a kolik demonstrujících se dopustilo trestného činu. Zraněno bylo podle informací serveru Romea.cz 10 lidí, z toho tři policisté.

Podle českobudějovického primátora Juraje Thomy nešlo protestnímu shromáždění na náměstí zabránit. Město nemůže podobné akce zakázat. "Organizátoři mají pouze oznamovací povinnost, a tu splnili," řekl ČTK. Fakt, že se shromáždění změnilo v pochod a následné střety s policisty, ho překvapil. Podle něj situace na sídlišti není tak dramatická, jak by se prý mohlo zdát. "Čas od času to vybublá v nějaký problém. Ale Máj rozhodně není Chanov nebo jiné problémové sídliště v republice. Všichni víme, že tady žije početná skupina romských spoluobčanů, kteří mají úplně odlišný životní rytmus a chovají se jinak než většinová populace, což samozřejmě rozpaky a napětí vyvolává. Ale dlouhodobý brutální konflikt tady neexistuje," uvedl Thoma.

Podle policejní mluvčí Lenky Holické situaci na sídlišti Máj i v okolí dál monitoruje několik stovek policistů, městských strážníků i členů policejního antikonfliktního týmu. Lenka Holická podle serveru Deník.cz potvrdila, že svolavatel kulturně společenské akce Čikhatar  Het/Z bahna ven, která přibližně v poledne začala na sídlišti Máj, splnil všechny podmínky nutné ke konání shromáždění. "Zato účastníci protestu svolaného na náměstí Přemysla Otakara II., jichž bylo několik stovek, se po několika desítkách minut dali na neohlášený a nepovolený pochod směrem na sídliště Máj. I přes opakované upozornění ze strany policistů se vydali do ulic a směřovali na sídliště se záměrem narušit zde konanou akci," zrekapitulovala podel Deníku.cz Lenka Holická.

Protest se připravoval více jak týden

Ihned po incidentu na sídlišti Máj vznikla na facebooku Protestní akce proti nepřizpůsobivým občanům, což je v současné době krycí název pro všechny připravované protiromské akce. Podle jejich odhadu mělo přijít kolem 700 až 800 demonstrantů.

O připravovaném protestu informoval již dříve jeden z pořadatelů Michael Choura. "Na sobotní akci jsme pozvali i českobudějovického primátora, který nás přijal. Podle něj však situaci kolem sídliště Máj zveličujeme," řekl Choura.

Sídliště Máj patří k lokalitě, kde žije vysoký počet sociálně slabých rodin i jedinců. Velkou část z toho tvoří lidé z romské komunity. "Páteční konflikt je pouze výsledkem špatné politiky města, kraje i státu. Sociální i ekonomická situace je u řady obyvatel skutečně zoufalá a všichni před tím jen strkají hlavu do písku," řekla bývalá českobudějovická zastupitelka Marie Paukejová, která dlouhé roky na Máji žije.

Největší českobudějovické sídliště, kde bydlí zhruba pětina obyvatel města, patří mezi lokality, v níž si nikdo nechce koupit byty. Ceny objektů na sídlišti jsou podle realitních kanceláří výrazně nižší než v jiných částech města. Na začátku 90. let minulého století na Máj byli přestěhováni lidé po privatizaci a restituci lukrativních domů v centru města. "Obávám se, že těch konfliktů bude přibývat. Jen si říkám, aby při nich nezačala téct krev," řekla Paukejová.

ryz, iDNES.cz, Deník.cz
Přečteno: 23432x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Shromažďování, Demonstrace, České Budějovice, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo