romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na českobudějovickém sídlišti Máj se sešli lidé z obou táborů a polemizovali spolu

České Budějovice, 20.7.2013 19:52, (ROMEA)
Obyvatelé českobudějovického sídliště Máj diskutovali 6. 7. 2013 o vzájemném soužití mezi Romy a Čechy (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)
Obyvatelé českobudějovického sídliště Máj diskutovali 6. 7. 2013 o vzájemném soužití mezi Romy a Čechy (FOTO: Ivanka Mariposa Čonková)

Na Českobudějovickém sídlišti Máj, kde se v minulých týdnech konaly protiromské demonstrace, se v sobotu vpodvečer sešly zhruba dvě stovky lidí. Občané české i romské národnosti si za dohledu policie mezi sebou slovně vyměňovali názory. Policisté nezaznamenali žádné projevy rasismu, ani fyzické napadení či jiné protiprávní jednání. Lidé respektovali pokyny policistů. Informoval o to server iDnes.cz.

"Lidé z obou táborů se spolu místy hlasitě, místy méně hlasitě domlouvali za asistence policistů a zejména členů antikonfliktního týmu," řekl mluvčí jihočeské policie Matzner.

Podle Deníku. cz při ostrém začátku znělo i heslo: "táhněte do práce!" Šedesátiletý Rom, který odmítl sdělit své jméno, řekl, že on sám pracuje a do zaměstnání chodí i většina jeho známých ze sídliště. "Pokud bychom nepracovali, nemohli bychom tady bydlet. To bydlení přece není zadarmo," poznamenal. Policisté mezi oběma tábory vytvořili kordon a vyzvali přítomné, aby odešli domů. Někteří lidé následně začali ulici opouštět.

Velitel policejní hlídkové služby Vítězslav Lád. "Ve srování s předcházejícími víkendy je situace klidná," zhodnotil. Mezi demonstrujícími byla i osmnáctiletá Dominika Holzmannová, která žije v ulici M. Chlajna. "Je to tady hodně nespravedlivé," označila hlavní příčinu sousedských neshod na Máji. Její sestra, šestnáctiletá Patricie, doplnila, že pokud jde s malým sourozencem na májské pískoviště a přítomné Romy požádá, aby ji pustili na houpačku, začnou nadávat. "Mám strach hlavně večer," dodala.

V mnoha podnětech od obyvatel se opakovalo, že chtějí na Máji více hřišť pro děti. "Jenže podobný počet lidí požaduje zrušení již existujících sportovišť," spočítal primátor Juraj Thoma. Přesto dodal, že nyní je situace taková, že se hřiště bude stavět, a to v ulici V. Volfa.

"V minulosti tady bylo. Jenže se tam scházeli Romové a byli přes léto hluboko do noci hodně hluční. Když hřiště odstranili, byl klid," konstatovala domovnice z paneláku v ulici V. Volfa. Aby se to neopakovalo, měla by mít hřiště svého správce, který na nich zjedná pořádek. Také na nové hřiště však bude nutné počkat několik měsíců. Peníze podle primátora nebudou až takový problém, ale trvá získání stavebního povolení.

Dalším opatřením má být přesouvání laviček. Některé, jež mají být odstraněny, už jsou vytipované v ulicích V. Volfa a J. Bendy. Často se kolem nich shlukují skupiny především Romů, kteří jsou hluční, a to přímo pod okny ostatních obyvatel.

Situace na sídlišti Máj je napjatá už bezmála měsíc. O uplynulých třech víkendech se v Českých Budějovicích konaly protiromské demonstrace spojené s pochodem na sídliště. Při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb. Kvůli nepokojům na sídlišti policie obvinila už deset lidí, další dva předala kvůli přestupku správnímu odboru magistrátu.

Konflikty na sídlišti začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí na konflikt ze hřiště byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění.

Dění v Českých Budějovicích a nedávné demonstrace v Duchcově podle odborníků na extremismus naznačují neblahý trend, kdy protestní akce zdaleka nejsou jen půdou krajní pravice; stále častěji se do nich zapojuje i běžná veřejnost včetně důchodců a rodin s dětmi. Shodně s extremisty potom radikalizují své chování, pokřikují stejná hesla nebo se násilím snaží dostat přes policejní kordony. "Často je obtížné určit, kdo z té demonstrace je příslušník organizované extremistické skupiny," podotýká politolog a odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš.

fk, iDnes.cz, Denik.cz
Přečteno: 1217x
 

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, diskuse, sídliště MájHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo