romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na demonstraci za nové vyšetřování případu zastřeleného mladíka přišlo v Tanvladu jen asi třicet lidí

12.4.2015 10:58
Andrej Lúčka a Ladislav Tatár 11. 4. 2015 na demonstraci za obnovení vyšetřování případu zastřeleného romského mladíka (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Andrej Lúčka a Ladislav Tatár 11. 4. 2015 na demonstraci za obnovení vyšetřování případu zastřeleného romského mladíka (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Jen asi třicet lidí se včera v Tanvaldu sešlo na demonstraci, která požadovala nové vyšetřování případu zastřeleného Ladislava Tatára. Po romském mladíkovi a jeho bratrovi střílel v noci na Nový rok v roce 2012 třiašedesátiletý Jan Sieber z Tanvaldu. Dvaadvacetiletý Ladislav na místě zemřel, jeho o dva roky starší bratr Patrik utrpěl střelné zranění. Státní zastupitelství případ uzavřelo, jako nutnou obranu.

Demonstraci svolal aktivista Andrej Lúčka, který poukazuje na údajně nesprávný postup jak ze strany policie, tak státních zástupců. „V případu zastřeleného Ladislava Tatára mladšího je více nejasných věcí. Jak tvrdí jeho otec, nebyl nalezen nůž, kterým měli chlapci pana Siebra údajně napadnout. Státní policisté se radili v útočníkově domě, rekonstrukce proběhla bez přítomnosti zraněného Patrika, střelec nebyl vyšetřován na detektoru lži a existují i podezření o zaujatosti vyšetřovatele,“ řekl pro server Romea.cz Lučka minulý týden.

Projev Andreje Lúčky také včerejší demonstraci dominoval: „Mluvil velmi emotivně, požadoval obnovéní vyšetřování a především to, aby střelec prošel zkouškou na detektoru lži,“ popsal pro server Romea.cz spolupracovník redakce Ján Čonka. “Z centrálního parkoviště, kde demonstrace probíhala se pak lidé vydali ke katolickému kostelu, kde k nim promluvil farář. Část shromážděných pak ještě doprovodila pana Tatára ke hrobu jeho syna, kde položili květiny a zapálili svíčky.“

Organizátoři demonstrace očekávali účast až pěti set lidí z různých míst republiky. Jenže většina místních Romů demonstraci nepodpořila. „Místním Romům se už vůbec nelíbí to, že se do Tanvaldu nahrnou cizí Romové, budou demonstrovat, a poté si v klidu odjedou domů. Místní, kteří s demonstrací nesouhlasí, si to následně odskáčou. Už teď jsme upozorňováni v obchodech ze strany naštvané majority, že můžou čekat jakousi „odvetu“. Jsme toho názoru, že jsou i jiné cesty, jakými by se opět případ zastřeleného chlapce dal obnovit. Místní Romové se bojí následných rasově motivovaných útoků, “ uvedl pro server Romea.cz člen petičního výboru Patrik Kotlár.

Přečteno: 1234x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tanvald, Ladislav TatárHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo