romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na demonstraci za nové vyšetřování případu zastřeleného mladíka přišlo v Tanvladu jen asi třicet lidí

12.4.2015 10:58
Andrej Lúčka a Ladislav Tatár 11. 4. 2015 na demonstraci za obnovení vyšetřování případu zastřeleného romského mladíka (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Andrej Lúčka a Ladislav Tatár 11. 4. 2015 na demonstraci za obnovení vyšetřování případu zastřeleného romského mladíka (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Jen asi třicet lidí se včera v Tanvaldu sešlo na demonstraci, která požadovala nové vyšetřování případu zastřeleného Ladislava Tatára. Po romském mladíkovi a jeho bratrovi střílel v noci na Nový rok v roce 2012 třiašedesátiletý Jan Sieber z Tanvaldu. Dvaadvacetiletý Ladislav na místě zemřel, jeho o dva roky starší bratr Patrik utrpěl střelné zranění. Státní zastupitelství případ uzavřelo, jako nutnou obranu.

Demonstraci svolal aktivista Andrej Lúčka, který poukazuje na údajně nesprávný postup jak ze strany policie, tak státních zástupců. „V případu zastřeleného Ladislava Tatára mladšího je více nejasných věcí. Jak tvrdí jeho otec, nebyl nalezen nůž, kterým měli chlapci pana Siebra údajně napadnout. Státní policisté se radili v útočníkově domě, rekonstrukce proběhla bez přítomnosti zraněného Patrika, střelec nebyl vyšetřován na detektoru lži a existují i podezření o zaujatosti vyšetřovatele,“ řekl pro server Romea.cz Lučka minulý týden.

Projev Andreje Lúčky také včerejší demonstraci dominoval: „Mluvil velmi emotivně, požadoval obnovéní vyšetřování a především to, aby střelec prošel zkouškou na detektoru lži,“ popsal pro server Romea.cz spolupracovník redakce Ján Čonka. “Z centrálního parkoviště, kde demonstrace probíhala se pak lidé vydali ke katolickému kostelu, kde k nim promluvil farář. Část shromážděných pak ještě doprovodila pana Tatára ke hrobu jeho syna, kde položili květiny a zapálili svíčky.“

Organizátoři demonstrace očekávali účast až pěti set lidí z různých míst republiky. Jenže většina místních Romů demonstraci nepodpořila. „Místním Romům se už vůbec nelíbí to, že se do Tanvaldu nahrnou cizí Romové, budou demonstrovat, a poté si v klidu odjedou domů. Místní, kteří s demonstrací nesouhlasí, si to následně odskáčou. Už teď jsme upozorňováni v obchodech ze strany naštvané majority, že můžou čekat jakousi „odvetu“. Jsme toho názoru, že jsou i jiné cesty, jakými by se opět případ zastřeleného chlapce dal obnovit. Místní Romové se bojí následných rasově motivovaných útoků, “ uvedl pro server Romea.cz člen petičního výboru Patrik Kotlár.

Přečteno: 1244x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tanvald, Ladislav TatárHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo