romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na demonstraci za nové vyšetřování případu zastřeleného mladíka přišlo v Tanvladu jen asi třicet lidí

12.4.2015 10:58
Andrej Lúčka a Ladislav Tatár 11. 4. 2015 na demonstraci za obnovení vyšetřování případu zastřeleného romského mladíka (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Andrej Lúčka a Ladislav Tatár 11. 4. 2015 na demonstraci za obnovení vyšetřování případu zastřeleného romského mladíka (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Jen asi třicet lidí se včera v Tanvaldu sešlo na demonstraci, která požadovala nové vyšetřování případu zastřeleného Ladislava Tatára. Po romském mladíkovi a jeho bratrovi střílel v noci na Nový rok v roce 2012 třiašedesátiletý Jan Sieber z Tanvaldu. Dvaadvacetiletý Ladislav na místě zemřel, jeho o dva roky starší bratr Patrik utrpěl střelné zranění. Státní zastupitelství případ uzavřelo, jako nutnou obranu.

Demonstraci svolal aktivista Andrej Lúčka, který poukazuje na údajně nesprávný postup jak ze strany policie, tak státních zástupců. „V případu zastřeleného Ladislava Tatára mladšího je více nejasných věcí. Jak tvrdí jeho otec, nebyl nalezen nůž, kterým měli chlapci pana Siebra údajně napadnout. Státní policisté se radili v útočníkově domě, rekonstrukce proběhla bez přítomnosti zraněného Patrika, střelec nebyl vyšetřován na detektoru lži a existují i podezření o zaujatosti vyšetřovatele,“ řekl pro server Romea.cz Lučka minulý týden.

Projev Andreje Lúčky také včerejší demonstraci dominoval: „Mluvil velmi emotivně, požadoval obnovéní vyšetřování a především to, aby střelec prošel zkouškou na detektoru lži,“ popsal pro server Romea.cz spolupracovník redakce Ján Čonka. “Z centrálního parkoviště, kde demonstrace probíhala se pak lidé vydali ke katolickému kostelu, kde k nim promluvil farář. Část shromážděných pak ještě doprovodila pana Tatára ke hrobu jeho syna, kde položili květiny a zapálili svíčky.“

Organizátoři demonstrace očekávali účast až pěti set lidí z různých míst republiky. Jenže většina místních Romů demonstraci nepodpořila. „Místním Romům se už vůbec nelíbí to, že se do Tanvaldu nahrnou cizí Romové, budou demonstrovat, a poté si v klidu odjedou domů. Místní, kteří s demonstrací nesouhlasí, si to následně odskáčou. Už teď jsme upozorňováni v obchodech ze strany naštvané majority, že můžou čekat jakousi „odvetu“. Jsme toho názoru, že jsou i jiné cesty, jakými by se opět případ zastřeleného chlapce dal obnovit. Místní Romové se bojí následných rasově motivovaných útoků, “ uvedl pro server Romea.cz člen petičního výboru Patrik Kotlár.

Přečteno: 1247x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tanvald, Ladislav TatárHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo