romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Facebooku vznikla stránka vyzývající k lynči mladé skautky. Případem se zabývá policie

9.5.2017 14:49
Lucie Myslíková se snaží 1. 5. 2017 v Brně diskutovat s neonacistou (FOTO: Vladimír Čičmanec)
Lucie Myslíková se snaží 1. 5. 2017 v Brně diskutovat s neonacistou (FOTO: Vladimír Čičmanec)

Facebookovou stránkou vyzývající k lynčování studentky známé z prvomájového protestu v Brně se zabývá policie, která přijímá kroky k zajištění bezpečí dívky a zvažuje právní kvalifikaci. Na svém twitterovém účtu to uvedlo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH).

Fotografie šestnáctileté Lucie Myslíkové, která se během prvomájového protestu v Brně postavila příznivcům krajní pravice, vyvolala velký zájem českých i zahraničních médií. Sama dívka se ke vzniku facebookové skupiny vyjádřila pro iniciativu Brno blokuje. "Se znepokojením jsem zjistila, že na Facebooku vzniká skupina, která mi vyhrožuje veřejným lynčováním za mou účast na antifašistické demonstraci ´Kdo si hraje, nehajluje,´ uvedla Myslíková. "Ve všech svých mediálních vyjádřeních jsem se snažila upozorňovat na prorůstání nenávistného až fašistického uvažování do mainstreamu a na jejich zvyšující se toleranci v dnešní společnosti. Nepředpokládala jsem, že důkaz toho, co popisuji, se ukáže takto rychle," doplnila.

Případem se podle Jozefa Bocána z policejního prezidia zabývají jihomoravští policisté. Na demonstraci se v Brně sešlo 1. května asi 150 příznivců krajní pravice a 300 jejich odpůrců. Fotografii pořídil jeden z účastníků demonstrace Vladimír Čičmanec poté, co jej kamarád upozornil na výměnu názorů mezi jedním z protestujících z řad Dělnické mládeže a Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a mladou skautkou. Hovořili prý o národech, národních státech, přistěhovalectví, uprchlících.

Fotografie vyvolala velkou pozornost západních médií. Zveřejnily ji například britský list The Guardian či americká zpravodajská stanice CNN. Snímek na svém facebooku zveřejnila i Světová organizace skautského hnutí (WOSM).

"Považuji za alarmující, že je v České republice lidem, kteří se nenásilně staví za hodnoty humanity a proti nenávisti a fašismu, veřejně vyhrožováno násilím a lynčováním," shrnula nebojácná skautka svůj postoj v tiskové zprávě iniciativy Brno blokuje, která protidemonstraci zaštítila. V rozhovoru pro server Romea.cz mimo jiné prohlásila, že se cítí být povinna vymezit se vůči fašistickým ideologiím a názorům, které jsou podle ní ve společnosti aktuální hrozbou. "Myslím, že podobně to cítí i ostatní mí přátelé. Neztotožňujeme se se šířením nenávisti," uvedla krátce po prvomájové demonstraci.

Přečteno: 3506x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Brno, Demonstrace, Dělnická mládež, protest, 1. májHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo